Sport v internetovém 21. století? Místo stopek všechno hlídá tablet

Radek Vičík Radek Vičík
15. 10. 2015 14:41
S příchodem moderních technologií se mění řada odvětví a sport nemůže zůstat pozadu. To, co bylo dříve utopií, se dnes stává faktem. Řízení fotbalového klubu probíhá online jako jedna obrovská počítačová hra, trenéři mají okamžitě k dispozici data z právě probíhajícího závodu a v monopostu formule 1 je přes 100 senzorů sledujících vše od tlaku v pneumatikách po brzdnou sílu v každé zatáčce.
Analýzu tréninkových a herních dat využívá také německá tenistka Angelique Kerberová.
Analýzu tréninkových a herních dat využívá také německá tenistka Angelique Kerberová. | Foto: SAP

Praha - Hřiště pečlivě sledované řadou vysokorychlostních kamer, z nichž dokáže speciální software s vysokou pravděpodobností analyzovat jednotlivé hráče i konkrétní herní situace, systém zpracovávající vmžiku obrovské množství dat, z nichž ta klíčová se okamžitě objeví trenérovi na střídačce na jeho tabletu. To není vize sportu budoucnosti, ale zcela reálné využití nejnovějších technologií přímo "v akci".

Možná vám tento příklad připadá trochu přitažený za vlasy a ptáte se, kdeže mají trenéři ty tablety při zápasech? Inu, ve většině sportů zatím panují obavy z nadměrné výhody týmu využívajícího okamžitý přístup k datům, a tak jsou podobná "udělátka" zakázána.

Na trénink ano, do O2 areny už ne

Pocítili to na sobě i čeští reprezentanti při květnovém světovém šampionátu v Praze. Mezinárodní hokejová federace dlouho a pečlivě zkoumala jejich přípravu založenou na online sledování tréninků a hry. I když samotný systém nezakázala, nikdo z realizačního týmu nesměl mít během zápasu na střídačce tablet, do něhož by "tekla" reálná data a tipy pro zlepšení hry.

Ovšem při tréninku fotbalistů Bayernu Mnichov je už zcela běžné, že koučové online naplánují do kalendáře jeho celý program. Pak mohou přímo na svém zařízení sledovat, jak hráči plní zadané úkoly či zda se náhodou "netoulají" po jiném než určeném sektoru hřiště.

Systém je navíc použitelný i pro mládežnické týmy v rámci mnichovského velkoklubu, takže mladí adepti fotbalu mohou začít trénovat jako profesionální hvězdy

Tím ale invaze IT do chodu momentálně nejúspěšnějšího evropského fotbalového klubu zdaleka nekončí.

"Když se minulý týden zranil Mario Götze, zadal týmový lékař do systému informace o jeho stavu a délce léčby a vybraným lidem přišla hned zpráva na jejich zařízení. Trenéři i vedení pak mohou postupně sledovat, jak rekonvalescence probíhá, kdy bude hráč znovu připraven nastoupit," vysvětlil Achimm Ittner z oddělení Sports & Entertainment společnosti SAP. Tato firma několika německým týmům včetně Bayernu dodává kompletní systém řízení klubu.

Skutečný klub jako velký herní manažer

A když kompletní, tak úplně se vším včetně ekonomiky, marketinku či prodeje vstupenek. "Jsme vlastně firma jako každá jiná. Musíme sledovat finanční toky a hospodaření jednotlivých oblastí. Je vlastně jedno, jestli hrajete bundesligu, nebo druhou nejvyšší soutěž, počet finančních transakcí nám po sestupu klesl jen asi o 15 procent," vysvětlil Mario Hamme, finanční ředitel momentálně druholigového německého Norimberka.

"Co chtějí všichni trenéři na světě? Peníze na posílení týmu. A my se je musíme snažit vydělat, aby nebylo nutné prodávat nejlepší hráče s cílem zajistit stabilitu klubu," dodal německý manažer, který do fotbalu přišel z auditorské společnosti.

Řízení špičkového klubu se tak při použití vhodné platformy změní vlastně ve velký fotbalový manažer známý z počítačových her. Ovšem tady "hrajete" se skutečnými penězi, hráči a vybavením.

Jeden zápas jako několik filmů

"Při takovém kvantu dat je rozhodující, aby každý konkrétní člen dostal data relevantní pro svoji činnost. Například záznam fotbalového zápasu ve 4K rozlišení má objem dat na úrovní tří až čtyř celovečerních filmů. Ale pokud vám příslušný podprogram nedokáže vyhodnotit, kde najdete jakou akci, tak se v něm ztratíte," upozornil Ittner z firmy SAP.

Výstup dat ze systému německého Hoffenheimu:

Jen pro představu. Z nedávného bundesligového duelu Bayernu s Hoffenheimem, jenž mnichovský tým vyhrál 4:0, program "vyseparoval" nejen všechny čtyři branky, ale také například více než 400 přihrávek či několik desítek faulů.

Každou takovou akci je pak možné si samostatně přehrát a poslat ji třeba hráči, který udělal chybu bez nutnosti svolávat celý tým na videotrénink.

Úspěšnost rozpoznání hráče nebo konkrétní akce dosahuje podle Ittnera 80 až 90 %. "Nejkomplikovanější je to při skrumážích třeba před brankou, kde je vedle sebe hned několik hráčů," dodal.

Formule "samochodka"

S postupující elektronizací se přesnost vyhodnocování záznamu bude stále zvyšovat a při zadání správného algoritmu a s přihlédnutím k jeho specifikám  je možné celou analytickou platformu použít téměř pro jakýkoliv sport.

Už nyní SAP spolupracuje s ženskou tenisovou organizací WTA na Turnaji mistryň, kde bude probíhat analýza herních dat v reálném čase. Již během zápasu tak bude mít trenér nejen Petry Kvitové - a časem i fanoušci - k dispozici velmi detailní informace o zápase, včetně úspěšnosti jednotlivých úderů, míst dopadů míče a mnoha dalších.

Monoposty formule 1 jsou doslova prošpikovány senzory:

Extrémní verzi budoucnosti nastínil expert SAP ve formuli 1. "V monopostech je dnes také množství senzorů vysílajících data v reálném čase, že by pilot mohl jen šlapat na plyn a zbytek by se automaticky řídil z boxů podle polohy vozu na trati, stavu vozovky, opotřebení pneumatik, množství paliva a dalších parametrů. Ale tímto směrem my ani jít nechceme a nebavilo by to ani fanoušky," podotkl s úsměvem Ittner.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy