Sport dostává od státu třetinu toho, co kultura. Poslanec Holeček chce získat peníze novou loterií

Luděk Mádl Luděk Mádl
1. 1. 2016 12:00
Ve státním rozpočtu pro rok 2016 se na sport najde 3,75 miliardy korun. To je zhruba polovina prostředků oproti situaci před 10 lety. Sport by chtěl vlastní ministerstvo s rozpočtem jako kultura, která hospodaří se sumou 11,2 miliardy korun. Poslance Jiřího Holečka (ANO) napadlo zřídit státní loterii a sport dotovat z jejího výtěžku.
O částku 3,75 miliardy korun, kterou český sport dostane od státu v roce 2016, se budou muset podělit jak reprezentanti typu olympijské favoritky Zuzany Hejnové, tak i venkovské tělovýchovné jednoty
O částku 3,75 miliardy korun, kterou český sport dostane od státu v roce 2016, se budou muset podělit jak reprezentanti typu olympijské favoritky Zuzany Hejnové, tak i venkovské tělovýchovné jednoty | Foto: Reuters

Praha - Na sport se ve státním rozpočtu najde zhruba jen polovina toho, co před deseti lety. Kupříkladu na kulturu si stát v roce 2016 vyčlenil trojnásobek toho, co na sportovce. Ti věří, že by jejich situaci mohlo zlepšit zřízení ministerstva sportu.

"A peníze do jeho rozpočtu by mohla generovat třeba státní loterie," napadá poslance Jiřího Holečka (ANO), předsedu sněmovního podvýboru pro sport.

Socialistické vlády Stanislava Grosse či Jiřího Paroubka vyčleňovaly pro sport až 7,2 miliardy korun, což činilo 0,6 procenta tehdejšího státního rozpočtu. Pravicové vlády Mirka Topolánka následně seřízly prostředky určené sportu zhruba na polovinu. A tento stav plus minus trvá dodnes.

Základní suma určená v rozpočtu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy právě na sport činí 3 miliardy. A k ní se přilepuje, co se kde zrovna najde. "Nejprve nám ministr financí Andrej Babiš přidal na sport půl miliardy a pak ve školském výboru prošel pozměňovací návrh poslankyně Wernerové na dalších 250 milionů pro sportovní investice v regionech. V součtu je to 3,75 miliardy, což je myslím slušný výsledek," míní ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

"K těm dodatečným 250 milionům jsme ovšem prosadili dovětek, že se za ně nebudou stavět žádné nové monstrprojekty, ale opravdu se ty prostředky rozdrobí do regionů, kde se za ně třeba opraví tělocvičny. Všechno to budou malé akce do 10 milionů," podotýká poslanec Jiří Holeček.

Babiš sliboval šest miliard

Reaguje tím na určitou schizofrenii sportovních bossů. Ti na jednu stranu zdůrazňují, že je zapotřebí profinancovat sportování dětí, zároveň by ale rádi plánovali i novou nákladnou infrastrukturu typu Národního fotbalového stadionu s kapacitou pro 40-50 000 lidí. Samozřejmě s finanční účastí státu.

Na to ovšem ministryně Valachová vůbec neslyší. "Žádný Národní stadion na Strahově rozhodně nebude. Myslím, že všichni víme, že stadionů máme v Praze dost," odmítá druhou větou nepřímo i další uvažovanou variantu výstavby v Letňanech.

"Jsem rád, že v linii naprosté priority ve směřování dotací na oblast sportující mládeže s paní ministryní souzníme. To se o jejím předchůdci panu Chládkovi říci nedalo," podotýká poslanec Jiří Holeček, který dostal do gesce oblast sportu v rámci Babišova hnutí ANO.

Právě ministr financí Andrej Babiš před nedávnem sliboval sportu v souvislosti s plánovaným přijetím loterijního zákona až 6 miliard na rok. Jenže prosadil zatím jen přechodnou normu, zatímco projednávání zásadních změn, jež by rád uplatnil při zdaňování hazardu, se odložilo o rok.

Od sázkových a loterijních firem inkasuje nyní český sport zhruba 430 milionů ročně, a to díky nyní platnému zákonnému ustanovení, že Sazka, Tipsport, Fortuna a další provozovatelé těchto her mohou své odvody do státní pokladny snížit až o pět procent, pokud ekvivalentní částku pošlou jako dar na konto Českého olympijského výboru. Odtud jsou pak tyto prostředky distribuovány do mládežnického sportu.

"V novém návrhu loterijního zákona se ovšem s touto praxí nadále nepočítá. Aby sport o ty peníze nepřišel, zajistili jsme, aby ministerstvo financí pro rok 2017 zafixovalo pro sport v rozpočtu ministerstva školství právě půl miliardy navíc oproti současnosti. Na přespříští rok už tedy u nás mají sportovci napevno zajištěné 4 miliardy," zdůrazňuje Valachová.

Pořád je to ale jen kapka v moři, když si uvědomíme, že její ministerstvo bude v novém roce hospodařit se 141 miliardami korun. Většina z toho míří pochopitelně do školství, na sport zbude, jak už jsme zmínili 3,75 miliardy. Ve srovnání s rozpočtem ministerstva kultury, který činí 11,262 miliardy korun, je to prakticky přesná třetina.

Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, proto horuje za myšlenku, aby se vlastního ministerstva dočkal i sport. "A jeho rozpočet by se měl přinejmenším rovnat tomu, co dostává kultura," míní Jansta.

Poslanec Holeček už dokonce přišel s nápadem, kde ty peníze vzít. "Co třeba zřídit národní loterii a sport financovat z jejích výtěžků? Ty by mohly generovat několik miliard ročně," míní zákonodárce.

Pro srovnání: ve Velké Británii je olympijská příprava reprezentantů dotována z peněz od Národní loterie od roku 1996. Kupříkladu v čtyřletém období před OH 2012 v Londýně bylo takto do britských kandidátů olympijských medailí investováno v přepočtu 8 miliard korun.

Nejdřív registr, pak nové ministerstvo

Zatímco myšlenka s národní loterií je zatím toliko nápadem jednoho poslance, projekt zřízení ministerstva sportu už figuruje i v legislativních plánech Kateřiny Valachové.

"Své stoprocentní rozhodnutí v otázce ministerstva sportu jsem sice ještě neučinila, ale slíbila jsem, že odpracuji všechny kroky potřebné k tomu, aby nový úřad vzniknout mohl," říká Valachová. "Mojí ambicí je předložit do konce mého funkčního období paragrafované znění nového zákona o sportu, které by vznik ministerstva předpokládalo."

Je tedy možné, že se nový  ministr či ministryně sportu objeví už v kabinetu, který by se skládal po volbách do Sněmovny plánovaných na říjen 2017? "Pokud koalice zopakuje svůj volební výsledek, tak určitě," usměje se Valachová. Odmítá však variantu, že by oblast sportu měla zastřešovat vládní agentura, se kterou jeden čas koketovalo hnutí ANO.

I jeho expert na sport Jiří Holeček, syn hokejové brankářské legendy, už ale podporuje myšlenku zřízení ministerstva. "Hodlám to stanovisko zakomponovat do doprovodného usnesení, jež bude spojené s novelou zákona o sportu, která teď ve Sněmovně prošla prvním čtením," říká politik.

Zmíněná vládní novela si především klade za cíl zřídit v Česku registr sportovců.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy