Terorismus děsí sport už desítky let: Mnichov, Atlanta, Boston, Paříž, teď i Dortmund

Teroristé si vybírají sportovní události jako cíl útoků už dlouhá léta. Autobus Borussie Dortmund jen tak tak nepotkala tragédie podobné té na olympiádě v Mnichově či při maratonu v Bostonu.
V Dortmundu došlo při odjezdu fotbalistů Borussie z hotelu na stadion k utkání Ligy mistrů k explozi. Marc Bartra utrpěl tržné poranění ruky a byl převezen do nemocnice.
V živé paměti je stále obrovská tragédie z listopadu roku 2015 ve Francii, kdy skupina teroristů spáchala sérii útoků, při níž zemřelo 130 lidí. Tři exploze tehdy zazněly u fotbalového stadionu Stade de France, který hostil přátelské utkání Francie s Německem.
Synonymem teroru na sportovní půdě je dodnes únos izraelských účastníků olympiády v Mnichově 5. září 1972. Palestinští teroristé z organizace symbolicky nazvané Černé září obsadili ubikaci izraelské výpravy v olympijské vesnici.
Přestože incident vzbudil pohoršení, rozhodl se Mezinárodní olympijský výbor (MOV) se souhlasem Izraele po jednodenním přerušení v hrách pokračovat. Do historie vešla slova tehdejšího předsedy MOV Averyho Brundage, který slavnostně prohlásil: "Hry musí pokračovat!"
Foto: ČTK
Sport Sport
11. 4. 2017 21:39
Výbuch, který poničil autobus Borussie Dortmund před utkáním semifinále fotbalové Ligy mistrů, je jedním z celé řady teroristických aktů, které útočníci v historii namířili na sportovní akce.
 

Právě se děje

před 27 minutami

Útočník s nožem zavraždil u Paříže policejní úřednici, policie ho zastřelila

Útočník s nožem ve francouzském městě Rambouillet u vchodu na policejní stanici zavraždil policejní úřednici. Policisté ho postřelili, později zemřel. Podle médií byl muž občanem Tuniska.

Aktualizováno před 52 minutami

Koalice Spolu navrhuje, aby šéf BIS Koudelka dostal státní vyznamenání

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) navrhuje, aby ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka obdržel státní vyznamenání. Chce tím ocenit práci kontrarozvědky pro českou bezpečnost, informovalo uskupení v tiskové zprávě. Medaile Za zásluhy by byla podle nich adekvátním oceněním i za zvládnutí situace v posledních dnech, kdy vyšly najevo informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Koudelka podle koalice Spolu nynější situaci, která vyústila v diplomatickou krizi mezi ČR a Ruskem, zvládl bravurně, i když byl vystaven "různým tlakům a zájmům ze strany zahraničních i domácích spolupracovníků cizích mocností". "Ředitel BIS Koudelka je člověk, který slouží občanům této země s plným nasazením. Dělá práci, o které se většinou vůbec nedozvíme, ale přesto je pro naši bezpečnost naprosto zásadní," uvedl v tiskové zprávě předseda lidovců Marian Jurečka.

Zeman činnost BIS a Koudelky dlouhodobě kritizuje, šéfa kontrarozvědky pětkrát odmítl jmenovat generálem. Premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden uvedl, že kabinet opět navrhne Koudelkovo povýšení do hodnosti generála. Vláda o tom bude rozhodovat v pondělí. Rovněž udělování státních vyznamenání patří mezi pravomoci prezidenta.

Další zprávy