Soupeřky shazovaly a Svobodová se čím dál víc radovala

ČTK ČTK
9. 3. 2014 18:51
Tyčkařka Jiřina Svobodová získala ma halovém MS v atletice stříbro, přestože jí nechybělo mnoho, aby měla zlato.
Tyčkařské medailistky Anželika Sidorovová, Jiřina Svobodová a Yarisley Silvaová
Tyčkařské medailistky Anželika Sidorovová, Jiřina Svobodová a Yarisley Silvaová | Foto: Reuters

Sopoty - Čím častěji soupeřky shazovaly laťku, tím měla tyčkařka Jiřina Svobodová v dnešním finále na halovém mistrovství světa v Sopotech stále větší úsměv na rtech.

Velký důvod k radosti měla, když shodila svůj poslední pokus Brazilka Fabiana Murerová. To měla jistý bronz.

A když spadla laťka i po skoku Američanky Jennifer Suhrové, rozzářila se naplno. Právě se stala vicemistryní světa.

Mohlo to být zlato

Už před závodem se tušilo, že to bude vyrovnaná soutěž. A průběh dal předpokladům za pravdu. Poprvé v historii se dostalo hned sedm žen na HMS přes 465 cm, přitom zlato bylo už za 470 cm.

"Trochu mě to mrzí, protože to zlato bylo blízko, ale je to fantastické zakončení sezony, protože poslední závody jsem se trápila. Jéžiš, já mám stříbro," rozplývala se Svobodová, jako by tomu pořád nemohla uvěřit.

V Sopotech prožívala trápení. V hotelu byla od středy, závodila v neděli odpoledne. "To bylo strašný. Já jsem se tak nudila, že už jsem chtěla závodit," popisovala. A když se dočkala neděle, zase se jí moc nechtělo. "Bylo to takové přemlouvání, takže jsem od toho nic nečekala, šla jsem tak nějak skákat a dopadlo to dobře. Ještě si to asi neuvědomuju, ale jsem ráda za ten výkon, za medaili," uvedla.

Nekonečné čekání

Pak si prožila v sektoru ještě další čekání, když sledovala soupeřky a mohla jen doufat, že ji z medailové pozice neodsunou. "Bylo to dlouhé, ještě tam bylo nějaké vyhlašování, přišlo mi to nekonečné," prohlásila.

A pak s pokorou přiznala, že se z nezdarů soupeřek radovala. "Je to možná nesportovní, ale každý chce dopadnout co nejlépe. Mrzelo by mě to, kdybych byla čtvrtá," uvedla mistryně Evropy z Helsinek 2012.

Minule dole, nyní nahoře

Loni se jí sezona moc nepovedla, na mistrovství světa byla na děleném osmém místě, až v samém závěru roku nečekaně skočila český rekord. A halové maximum si vylepšila i letos na 471 cm. "Jsou období, kdy jsem dole, kdy nahoře. Ale rozhodla jsem se, že tomu sportu budu dávat maximum, zapracovala jsem na tom, psychicky se srovnala a skoro vyrovnaný osobák na MS je toho důkazem," uvedla.

Svobodová ví, že fyzicky je na tom dobře, ale že právě nevyrovnaná psychika ji sráží. "I po té technické stránce tam nějaké rezervy jsou, ale opravdu jsem dávala dohromady hlavně tu psychiku," přiznala. Pomáhá jí okolí, rodina i psycholog. "Je to taková moje vrba," usmála se. "Holky moc nepovídají a já se občas potřebuji vykecat," upozornila.

Výkonu si hodně váží

Je sice mistryní Evropy, ale tam před dvěma lety skočila o decimetr méně, takže si dnešního výsledku cení víc. I proto, že kromě Rusky Jeleny Isinbajevové nechyběl v Sopotech nikdo ze světové špičky. "Určitě jo, tohle je mistrovství světa, i ten výkon je lepší. Strašně si toho vážím a doufám, že se to bude dál zlepšovat," věřila.

I když pracuje na psychice, nikdy nebude ten typ závodníka, který před soutěží prohlásí, že si jede pro medaili. Nebude vystupovat sebevědomě. "Každý chce vyhrát a předvést co nejlepší výsledek, ale já tohle asi nikdy neřeknu. Jsem skromnější," dodala.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Fotbalista Prijovič dostal na tři měsíce domácí vězení

Srbský fotbalista Aleksandar Prijovič byl odsouzen k tříměsíčnímu domácímu vězení za porušení opatření proti šíření koronaviru. Devětadvacetiletý útočník saúdskoarabského týmu Al Ittihád byl v pátek v podvečer zadržen s 19 dalšími lidmi při popíjení v baru v bělehradském hotelu.

Prijovič tím porušil zákaz sdružování většího počtu osob a omezení vycházení mezi pátou hodinou odpolední a pátou ranní. Během sobotního videosoudu v Bělehradu vinu přiznal a byl odsouzen k domácímu vězení na čtvrt roku.

Před Prijovičem se už proti nařízením provinil jiný srbský fotbalista Luka Jovič. Útočník Realu Madrid způsobil před dvěma týdny poprask tím, že opustil nařízenou karanténu po návratu ze Španělska a v Bělehradu slavil narozeniny své přítelkyně. Dvaadvacetiletý fotbalista se hájil tím, že nedostal přesné pokyny, jak se má v izolaci chovat.

Další zprávy