Soukup našel na ME ztracené sebevědomí, Tomešová zase stabilitu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
29. 2. 2016 6:10
Výkony českých biatlonistů na evropském šampionátu v Ťumeni stojí za zmínku. Jaroslav Soukup stříbrem ze závodu s hromadným startem ukázal, že se s ním ještě musí počítat a může to potvrdit už tento týden na MS v Oslu.
Jaroslav Soukup
Jaroslav Soukup | Foto: (C) Český biatlon, Petr Slavík

Ťumeň - Ano, není to mistrovství světa a startují tam jen B-týmy všech reprezentací. Ale i tak výkony českých biatlonistů na evropském šampionátu v Ťumeni stojí za zmínku. Jaroslav Soukup stříbrem ze závodu s hromadným startem ukázal, že se s ním ještě musí počítat a může to potvrdit už tento týden na MS v Oslu.

Letošní sezona třiatřicetiletému rodákovi z Jičína příliš nevycházela. Trápil se běžecky i střelecky. Jeho nejlepším výsledkem bylo až 25. místo ve sprintu v Pokljuce.

I proto mu trenéři dali volno, neabsolvoval zámořskou cestu po Světových pohárech v Canmore a Presque Isle, aby se mohl připravovat v Jablonci na mistrovství Evropy.

A tvrdá dřina se zjevně vyplatila. Po 14. místu ve sprintu dojel osmý ve stíhacím závodě a vše korunoval stříbrným "masákem". Co je hlavní, našel se střelecky, z posledních dvou závodů minul jen jediný terč.

"Za to jsem moc rád, to mé pohodě pomohlo nejvíc. Je to dobrá bilance, ale zase nejsem taková hvězda, abych mohl říci. Jo, a jiné už to nebude. Vím, že každé další ráně budu muset věnovat zase plnou koncentraci," dodal skromně pro oficiální web českých biatlonistů.

Kouč: Pomohl mu trénink doma

I když A-tým ještě oficiální nominaci na světový šampionát v Oslu nezveřejnil, je jasné, že Soukup by v ní neměl chybět. "Jsem přesvědčený, že mu pomohl trénink v domácích podmínkách a účast v IBU Cupu. Našel opět svoji jistotu a pohodu. Věřím, že to uplatní i na mistrovství světa," nechal se slyšet trenér mužského biatlonového B-týmu Aleš Ligaun.

Soukupovy výkony měly stoupající tendenci, ve stíhačce se ještě stoprocentně necítil. "To byla jedna velká krize a trápení. Teď jsem se ale konečně probudil, konečně nebyl běh tak těžkopádný. Najednou jsem cítil sílu i energii a byl jsem ostatním schopný konkurovat. Ovšem pocitově to stále není ta moje top forma," přiznal s tím, že věří, že se naplno projeví až v Oslu.

S sebou může vzít ještě jednoho parťáka, který bude pátým reprezentantem a tedy i takový žolík, protože do závodů mohou nastoupit jen čtyři biatlonisté z každé země. Jenže na ME už nikdo další tak výrazně nezazářil jako právě Soukup. Za zmínku stojí snad jen dvě 17. místa Adama Václavíka. V záloze je ale i Tomáš Krupčík, který šampionát v Rusku vynechal.

Vyjela si Jislová letenku do Osla?

Větší oříšek to bude mezi ženami. Tam je ve hře už pouze jedna letenka a v Ťumeni se přitom dobře předvedly Jessica Jislová i Barbora Tomešová. Obě se v závěrečném "masáku" vešly do první desítky. Jislová dokonce sahala po medaili, ale skončila šestá.

"V prvním okamžiku jsem byl trochu zklamaný, protože Jessica měla k medaili blízko. Ale hned jsem si uvědomil, že máme dvě holky do desítky, a to je něco, na co bych si před startem vůbec nevsadil. Obě mi udělaly velkou radost. Jessica naším nejlepším výsledkem a Bára svojí vyrovnaností. Vždyť tady byla vedle tohoto devátého místa ještě osmá a jedenáctá," prohlásil trenér ženského B-týmu Marián Málek.

Zatímco Tomešová už má v 29 letech něco za sebou, třiadvacetiletá Jislová se v v dospělém biatlonu teprve rozkoukává. "Zcela upřímně, před sezónou bych v šesté místo na ME vůbec nedoufala. Když jsem přešla z juniorek do seniorské reprezentace, dost jsem za ostatníma během tréninků zaostávala. Dlouho mi trvalo, než jsem se dokázala přizpůsobit větší zátěži. Na druhou stranu je vidět, že ta dřina se vyplatila," těší Jislovou.

Odměnou pro ni může být to, že se projede po trati v Holmenkollenu. Světový šampionát začíná už 3. března.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Rusko poskytne Bělorusku rakety Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice

Rusko poskytne Bělorusku raketové systémy Iskander-M, které mohou nést jaderné hlavice. Na schůzce s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem to v sobotu v Petrohradě řekl prezident Vladimir Putin. Rusko tento systém před lety vyvinulo jako odpověď na budování amerického protiraketového štítu.

"V nadcházejících měsících předáme Bělorusku taktické raketové systémy Iskander-M," řekl Putin podle ruské televize na začátku setkání s Lukašenkem.

Iskander-M je mobilní raketový systém krátkého doletu s dosahem až 500 kilometrů. Naváděné střely mohou nést konvenční i jaderné hlavice.

Bělorusko je v současné době patrně nejbližší spojenec Ruské federace, která je od konce února v ozbrojeném konfliktu s Ukrajinou.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Rozhovor Erdogana se švédskou premiérkou ohledně NATO pokrok nepřinesl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu v návaznosti na telefonát se švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou řekl, že v souvislosti se snahou Švédska vstoupit do NATO nenastal žádný pokrok. Informovala o tom agentura AFP. Více než měsíc poté, co Švédsko společně s Finskem požádaly o přijetí do aliance, a těsně před jejím summitem, tak jednání patrně zůstávají zablokovaná.

"Švédsko musí přijmout opatření týkající se tak důležitých otázek, jako je boj proti terorismu," uvedl turecký prezident. Erdogan podle AFP volá po konkrétních krocích, které reagují na požadavky Turecka.

Ankara svůj odpor vůči zahájení přijímacího procesu se dvěma skandinávskými zeměmi zdůvodňuje jejich údajnou podporou kurdských ozbrojenců, které turecká vláda označuje za teroristy. Kromě toho kritizuje, že Finsko a Švédsko omezují prodej zbraní do Turecka. Dosavadní odpovědi obou zemí na námitky Turecka minulý týden Ankara označila za "hodně vzdálené" od jejích představ.

Zástupci všech tří zemí o věci znovu jednali v pondělí v centrále NATO v Bruselu. Tématu se bude věnovat i summit Severoatlantické aliance v Madridu, který začíná v úterý. Hlavním motivem vrcholné schůzky budou nejspíše důsledky ruského útoku na Ukrajinu, který byl mimo jiné impulsem pro snahy Švédska a Finska vstoupit do NATO.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Z věznice Valdice na Jičínsku se v sobotu ráno pokusil uprchnout vězeň

Z věznice Valdice na Jičínsku se pokusil uprchnout vězeň. Než ho vězeňská služba dopadla, podařilo se mu překonat oplocení a ohradní zeď. Oznámila to mluvčí valdické věznice Eva Francová. Informaci s odkazem na TV Jičín přinesl server iDNES.cz. Věznice ve Valdicích patří k nejtěžším českým káznicím. Podle Francové si v ní aktuálně odpykává trest zhruba 1030 vězňů, z toho 18 doživotí.

"Příslušníci věznice okamžitě zareagovali. Vězeň na útěku byl zpacifikován a útěk nedokonal. Příslušníci vězeňské služby použili služební zbraň, nikdo nebyl zraněn. Informace k vězněné osobě podávat nemohu. Je to čerstvá věc, uskutečňuje se vyšetřování. Musí se prošetřit, jakým způsobem k tomu mohlo dojít a podobně," řekla Francová.

Informaci TV Jičín, že mělo jít o třiatřicetiletého muže, který si odpykává trest za vraždu, odmítla komentovat. Podle ní jde ve valdické věznici o ojedinělý případ. "V minulosti nějaké pokusy (o útěk) byly, ale letos a myslím si, že ani loni žádný pokus nebyl," řekla Francová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy