Soukup může vydávat příručku, jak správně načasovat formu

Třikrát tři. I když měl Jaroslav Soukup dosud nevydařenou sezonu, na vrcholnou akci opět dokázal vyladit formu a získal první olympijskou medaili pro český biatlon.
Soukup na trať  vyrazil se startovním číslem 40 a od úvodu se držel mezi nejlepšími v průběžném pořadí. První střelbu vleže zvládl svižně, bez chyby a zařadil se na třetí místo.
Na náročné trati nepolevoval v tempu, a když i při položce vestoje sestřelil všech pět terčů, bylo jasné, že bojuje o medaili. Po druhé střelbě dokonce Soukup opouštěl stadion s nejlepším časem.
V mimořádně náročném závěru desetikilometrové trati si český biatlonista sáhl na dno sil, velkému finiši Björndalena a Landertingera však neodolal.
Rodák z Jičína se postaral o první českou biatlonovou medaili z olympijských her v historii. Dosavadním maximem bylo čtvrté místo Ivana Masaříka z Nagana v roce 1998.
Foto: ČTK
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
9. 2. 2014 8:00
Jestli by měl někdo vydávat příručky, jak se správně připravit na vrcholnou biatlonovou akci, pak by jím nemohl být nikdo jiný než Jaroslav Soukup.

Soči - Jestli by měl někdo vydávat příručky, jak se správně připravit na vrcholnou biatlonovou akci, pak by jím nemohl být nikdo jiný než Jaroslav Soukup, překvapivý držitel bronzu ze sobotního sprintu olympijských her v Soči.

Jednatřicetiletý rodák z Jičína, který získal pro český biatlon hned v úvodním závodě v Soči historicky první medaili, totiž bere bronz už z třetí velké akce v řadě. A vždy to bylo v jiné disciplině - na MS 2012 v Ruhpoldingu ve vytrvalostním závodě, loni na MS v Novém Městě na Moravě se smíšenou štafetou.

Kdyby si však především loni a letos někdo na Soukupův úspěch před zmíněnými závody vsadil, biatlonoví experti by jej měli nejspíše za blázna.

"Ani jsem se pravou rukou neučesal"

Vždyť na premiérovém šampionátu v Česku neměl vášnivý motorkář původně vůbec startovat. V srpnu 2012 se totiž v rámci přípravy ve Slovinsku ošklivě vyboural na kole a odhady lékařů zněly, že vynechá minimálně celou nadcházející sezonu.

Aby také ne, když utrpěl mnohačetné zlomeniny a těžký otřes mozku. Nejvíce jej limitovala otevřená zlomenina předloktí na pravé ruce, tedy té, kterou mačká spoušť. Navíc utrpěl i zlomeniny v úponech krčních vazů, takže první měsíc vůbec nemohl hýbat hlavou, a byl tak odkázán na pomoc svého okolí.

"Pravou rukou jsem se ani neučesal a nejhorší bylo si levou vyčistit zuby. Kdyby mi někdo řekl, že se do Nového Města stihnu dát dohromady a navíc budu mít další medaili, měl bych ho za blázna," směje se při vzpomínce na nejtěžší období své kariéry.  

I když Soukup zakončil v Novém Městě na Moravě svůj happyend ziskem medaile, letos by v podobný scénář věřil jen málokdo. Vždyť Soukup se v závodech Světového poháru trápil v běhu, což mělo za následek fakt, že se ve sprintech nedokázal probojovat do elitní dvacítky a jeho nejlepším výsledkem bylo desáté místo z vytrvalostního závodu.  

Nevydařená sezona postavena na hlavu

Jenže Soukup opět postavil všechny prognózy na hlavu. V sobotu v Soči byl dokonce rychlejší než česká jednička a tradičně nejrychlejší běžec Ondřej Moravec, takže když po druhé střelbě vybíhal na trať s nejlepším časem, mluvili komentátoři po právu o obrovské senzaci.

"Přál jsem si to, ale netušil jsem, že to takhle vyjde. Nechápal jsem, když mi hlásili, že jsem vepředu. Snažil jsem se prostě jet co nejrychleji," přiznal po závodě Soukup, který si prý ziskem bronzu vydělal na dárek pro dceru Adélku.

"Hodně lidí zmiňuje, že v biatlonu nikdy žádná medaile na olympiádě nebyla, tím je výjimečná. A hlavně olympiáda je jednou za čtyři roky. Je to prostě něco víc. Je to fantastický pocit, ani skoro nemůžu mluvit. Pořád tomu ještě nemůžu uvěřit," doplnil.

I proto, čím si v této a předchozí sezoně procházel, si po životním úspěchu pobrečel.

"Poprvé v kariéře jsem po závodě brečel, je to nádhera. Zvykl jsem si na třetí místa, je to hezké. Před olympiádou jsem si řekl, že budu mít tři třetí místa, dvě druhé a pak zlato, každé rok po sobě. Takže si počkejte tři roky a budu slavit ještě víc," smál se v narážce na svůj pravidelný přísun medailí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy