Soukalová v Soči osmá, Vítek doběhl jednáctý

7. 3. 2013 14:16
Česká biatlonistka sahala v Soči po "bedně", ale poslední rána na střelnici ji připravila o naději.
Gabriela Soukalová.
Gabriela Soukalová. | Foto: Eduard Erben

Soči - Biatlonistka Gabriela Soukalová skončila osmá v dnešním vytrvalostním závodu Světového poháru na 15 km v dějišti příštích olympijských her Soči. Z vítězství se radovala skvěle běžící Běloruska Darja Domračevová.

Francouz Martin Fourcade potvrdil dnešním vítězstvím ve vytrvalostním závodu na 20 km svou obhajobu celkového triumfu ve Světovém poháru. Nejlepší z Čechů Zdeněk Vítek obsadil na tratích pro olympijské hry v roce 2014 jedenácté místo, Ondřej Moravec byl čtrnáctý.

Páté místo neudržela

Soukalová dobře běžela, ale připsala si dvě trestné minuty. Poprvé terč netrefila při druhé zastávce na střelnici. Víc mrzet musela českou reprezentantku druhá chyba, při které minula úplně poslední terč v soutěži a přišla o pátou pozici.

"Do desátého místa je to opět super výsledek. Musím Gabču pochválit za běh. Ve stoje měla po minutě v každé položce, což je škoda, ale celkově to je parádní výsledek. Pro psychiku je to i dobře do budoucna, protože jsme na olympijských tratích, které patří k nejtěžším," řekl kouč Jindřich Šikola v České televizi.

Pro Soukalovou je sedmé místo čtvrtým nejlepším výsledkem v sezoně, ale také v kariéře ve Světovém poháru. Lépe skončila jen v prosinci v Pokljuce, kde zvítězila, byla druhá a třetí. Ve vytrvalostním závodu jde o její vůbec nejlepší výsledek.

Domračevová nasbírala také dvě trestné minuty, ale vyhrála díky jasně nejlepšímu běžeckému času. Čistě střílející Olga Zajcevová z Ruska skončila druhá a mistryně světa z Nového Města na Moravě Tora Bergerová z Norska byla třetí.

Svendsen už Fourcada ohrozit nemohl

Čtyřiadvacetiletý Fourcade měl celkové prvenství jisté už před startem. Jeho největší rival Emil Hegle Svendsen z Norska, jenž ho jako jediný mohl teoreticky předstihnout, totiž v Soči nestartoval a Fourcade tak získal nedostižný náskok.

Ten ještě zvýraznil dnešním triumfem, kterým potvrdil své vítězství ve vytrvalostním závodu na mistrovství světa v Novém Městě na Moravě. Po jedné chybě na úvodní střelecké položce Fourcade mohutně dotahoval náskok bezchybného Němce Andrease Birnbachera, s nímž ještě při odjezdu ze čtvrté střelby prohrával o 16 sekund.

Díky nejrychlejšímu času v závěrečném kole se však Francouz posunul do čela a zvítězil s náskokem 6,9 sekundy. Třetí skončil Ukrajinec Serhij Semjonov.

Jeden z nejlepších výkonů za poslední roky předvedl nejzkušenější český reprezentant Vítek. Pětatřicetiletý biatlonista trefil všech 20 terčů a útočil na elitní desítku, do níž se v závodech SP a MS dostal naposledy před pěti lety. Nakonec mu umístění v top ten uniklo o jednu pozici.

Na Fourcada ztratil Vítek dvě minuty a pět vteřin, vítěz nedělního závodu s hromadným startem v Oslu Moravec zaostal s dvěma trestnými minutami dalších 17 sekund. Na body dosáhl i 25. Michal Šlesingr. Jaroslav Soukup obsadil 43. pozici, Vít Jánov pětasedmdesátou.

SP v biatlonu v Soči (Rusko):

Muži - vytrvalostní závod (20 km):

1. M. Fourcade (Fr.) 49:40,6 (1 tr. minuta), 2. Birnbacher (Něm.) -6,9 (0), 3. Semjonov (Ukr.) -31,9 (0), 4. Rastorgujevs (Lot.) -49,4 (1), 5. Burke (USA) -51,0 (1), 6. Doll (Něm.) -59,3 (1), 7. Ferry (Švéd.) -1:11,1 (0), 8. Hofer (It.) -1:21,4 (2), 9. Malyško (Rus.) -1:34,9 (1), 10. Joller (Švýc.) -1:40,8 (0), 11. Vítek -2:05,0 (0), ...14. Moravec -2:22,6 (2), 25. Šlesingr -3:14,0 (2), 43. Soukup -4:56,4 (3), 75. Jánov (všichni ČR) -8:13,4 (6).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 1072 b., 2. Svendsen (Nor.) 751, 3. Fak (Slovin.) 668, 4. Malyško 602, 5. Lindström (Švéd.) 599, 6. Birnbacher 589, ...11. Moravec 499, 24. Šlesingr 335, 45. Vítek 127, 54. Soukup 84.

Ženy - vytrvalostní závod (15 km):

1. Domračevová (Běl.) 45:45,2 (2 tr. minuty), 2. Zajcevová (Rus.) -34,6 (0), 3. Bergerová (Nor.) -46,8 (1), 4. Henkelová (Něm.) -1:20,1 (1), 5. Gwizdoňová (Pol.) -1:43,5 (2), 6. Mäkäräinenová (Fin.) -1:58,6 (2), 7. Dunkleeová (USA) -2:02,0 (1), 8. Soukalová (ČR) -2:26,9 (2), 9. Kuzminová (SR) -2:27,1 (3), 10. Gregorinová (Slovin.) -3:05,2 (3), ...69. Landová 9:57,1 (6), 70. Vítková (obě ČR) -10:10,5 (5).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 26 závodů): 1. Bergerová 1117 b., 2. Domračevová 808, 3. Henkelová 742, 4. Mäkäräinenová 702, 5. Dorinová Habertová (Fr.) 698, 6. Pidhrušná (Ukr.) 686, ...11. Soukalová 596, 16. Vítková 460, 77. Tomešová 17, 89. Zvařičová (obě ČR) 7.