Soukalová v Pokljuce vydřela čtvrté místo, Moravec sedmý

Aktualizováno 21. 12. 2014 14:10
Dvě české reprezentantky dojely v závodu s hromadným startem v elitní desítce.
Gabriela Soukalová.
Gabriela Soukalová. | Foto: ČTK

Pokljuka - České biatlonistky napravily ve slovinské Pokljuce nevydařená sobotní vystoupení a dojely v elitní desítce. Závod s hromadným startem zastihl ve skvělé střelecké formě Gabrielu Soukalovou, která z dvaceti ran ani jednou neminula a dojela si pro čtvrté místo. Veronika Vítková se dvěma chybami skončila desátá.

Dvanáct a půl kilometru dlouhý závod ovládla běžecky suverénní vedoucí žena SP Finka Kaisa Mäkäräinenová, která rozdrtila soupeřky i přes dvě chyby na střelnici. Druhá dojela Francouzka Bescondová a třetí Běloruska Skardinová. Její krajanka a jedna z největších favoritek Darja Domračevová měla nepříjemný pád a závod nedokončila.

Trenér Zdeněk Vítek byl tentokrát navýsost spokojen. "Samozřejmě se mi to hodnotí mnohem lépe než včera. Gábina zaslouží velkou pochvalu za výbornou střelbu a také Verča se zlepšila," řekl v telefonickém rozhovoru pro Českou televizi.

Jediná chyba stála Moravce medaili

Mezi muži se velmi dobrým výkonem prezentoval Ondřej Moravec, který v patnáctikilometrovém závodu chyboval jen jednou a skončil sedmý. Napínavé klání ovládl Rus Anton Šipulin před Francouzem Martinem Fourcadem a Rakušanem Simonem Ederem. Michal Šlesingr na střelnici čtyřikrát minul a skončil až devětadvacátý.

Moravce stála boj o stupně vítězů chybná rána při druhé položce vleže, po které jel jedenáctý. Obě stojky zvládl rychle a přesně, díky čemž se vyšvihl na šesté místo. V posledním kole ho předjel Nor Tarjei Bö.

V posledním kole bojovalo o výhru pět biatlonistů. Ve stoupáních se snažil ujet Francouz Jean Beatrix, což se mu nepovedlo. Když se pak pokoušel zachytit nástup Šipulina, spadl a jeho krajan Martin Fourcade mu navíc zlomil hůlku. Fourcade dojel druhý, čímž se vrátil do čela SP. Třetí skončil Rakušan Simon Eder. Smutný Beatrix byl pátý.

SP v biatlonu v Pokljuce (Slovinsko):

Muži - závod s hromadným startem na 15 km:

1. Šipulin (Rus.) 35:16,8 (1 tr. okruh), 2. M. Fourcade (Fr.) -1,2 (1), 3. Eder (Rak.) -1,4 (1), 4. Lindström (Švéd.) -1,5 (0), 5. Béatrix (Fr.) -4,8 (1), 6. T. Bö (Nor.) -20,4 (1), 7. Moravec (ČR) -22,4 (1), 8. Fak (Slovin.) -29,8 (3), 9. Smith (Kan.) -30,4 (2), 10. Birnbacher (Něm.) -34,7 (2), ...29. Šlesingr (ČR) -3:32,7 (4).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 361, 2. Šipulin 336, 3. Svendsen (Nor.) 335, 4. Landertinger (Rak.) 289, 5. Fak 277, 6. Schempp (Něm.) 273, 7. Moravec 266, ...20. Šlesingr 142, 45. Soukup 34, 47. Krčmář 32, 49. Krupčík (všichni ČR) 28.

Ženy - závod s hromadným startem na 12,5 km:

1. Mäkäräinenová (Fin.) 34:18,8 (2 tr. okruhy), 2. Bescondová (Fr.) -7,6 (0), 3. Skardinová (Běl.) -15,8 (0), 4. Soukalová (ČR) -24,1 (0), 5. Valj Semerenková (Ukr.) -25,2 (1), 6. Wiererová (It.) -26,8 (2), 7. Hildebrandová -51,5 (1), 8. Preussová -55,8 (2), 9. Dahlmeierová (všechny Něm.) -1:01,8 (1), 10. Vítková (ČR) -1:04, 2 (2).

Průběžné pořadí SP (po 8 z 25 závodů): 1. Mäkäräinenová 422, 2. Valj Semerenková 328, 3. Domračevová (Běl.) 303, 4. Wiererová 280, 5. Oberhoferová (It.) 262, 6. Hildebrandová 259, ...9. Vítková 231, 14. Soukalová 189, 32. Puskarčíková 68, 34. Landová 64.