Soukalová už biatlonistkám nevládne. Propadla se na 4. místo

18. 1. 2014 12:49
Německá biatlonistka Andrea Henkelová triumfovala v posledním individuálním závodě Světového poháru před olympijskými hrami.
Gabriela Soukalová dneska na startu závodu nebyla a přišla o žlutý dres.
Gabriela Soukalová dneska na startu závodu nebyla a přišla o žlutý dres. | Foto: CPA Eduard Erben

Anterselva -  Česká biatlonistka Gabriela Soukalová klesla kvůli neúčasti v dnešním stíhacím závodu v Anterselvě z prvního na čtvrté místo v hodnocení Světového poháru. Mezi muži byl dnes nejlepší Ondřej Moravec na třináctém místě, Veronika Vítková byla sedmadvacátá. Poslední individuální závody před olympijskými hrami vyhráli Němci.

Moravec byl v pátečním sprintu sedmnáctý a dnes si polepšil o čtyři místa. Chyboval pouze jednou na poslední položce vestoje a do cíle dojel 32 sekund po nejrychlejším Simonu Schemppovi. Tomáš Krupčík nenavázal na 25. pozici a klesl z bodovaných příček na 43. místo. V pátek 46. Jaroslav Soukup do stíhačky nenastoupil.

Německý biatlonista Schempp, jenž se v pátek podělil o výhru s Italem Lukasem Hoferem, odolal v závěru dvojici pronásledovatelů ve složení Jean Guillaume Béatrix z Francie a Henrik L'Abée-Lund z Norska. Na stupně vítězů nedosáhl slavný Nor Ole Einar Björndalen, jenž byl ještě několik set metrů před cílem druhý, pak se ale přes něj francouzsko-norské duo přehnalo.

Ženám vládla veteránka Henkelová

Závod žen, v němž po čtvrteční diskvalifikaci chyběla vedoucí žena SP Soukalová, vyhrála Němka Andrea Henkelová. Šestatřicetiletá veteránka vybojovala 22. vítězství v kariéře v těsném finiši o 1,6 sekundy před Běloruskou Naděždou Skardinovou. Třetí doběhla norská biatlonistka Tora Bergerová, která se díky tomu ujala vedení v průběžném pořadí seriálu.

Henkelová se k prvnímu vítězství po téměř dvou letech probojovala díky bezchybné střelbě. V dramatickém dojezdu v závěru desetikilometrové tratě porazila rovněž přesně střílející Skardinovou. Bergerová dojela třetí, přestože musela na tři trestná kola.

Střelecky se nedařilo ani Vítkové, při absenci Soukalové nejlepší Češce. Rovněž minula tři terče a doběhla na 27. místě. Jitka Landová chybovala dokonce šestkrát a ze 27. příčky po sprintu se propadla na 45. místo.

V neděli zakončí poslední Světový pohár před ZOH štafety.

Závody SP v biatlonu v Anterselvě (Itálie):

Ženy - stíhací závod 10 km: 1. Henkelová (Něm.) 31:04,5 (0 tr. kol), 2. Skardinová (Běl.) -1,6 (0), 3. Bergerová -6,6 (3), 4. Eckhoffová (obě Nor.) -7,8 (2), 5. Domračevová (Běl.) - 30,7 (4), 6. Gregorinová (Slovin.) -43,4 (3), 7. Dahlmeierová (Něm.) -46,4 (1), 8. Kuzminová (SR) -1:05,8 (4), 9. Mäkäräinenová (Fin.) -1:05,8 (3), 10. Sung Čchao-čching (Čína) -1:26,0 (0), ...27. Vítková -2:51,0 (3), 45. Landová (obě ČR) -4:30,1 (6).

Průběžné pořadí SP (po 13 z 22 závodů): 1. Bergerová 461 b., 2. Domračevová 455, 3. Mäkäräinenová 444, 4. Soukalová (ČR) 426, 5. Valj Semerenková (Ukr.) 372, 6. Starychová (Rus.) 359, ...8. Vítková 347, 54. Puskarčíková 42, 64. Tomešová (obě ČR) 21, 75. Landová 14.

Muži - stíhací závod 12,5 km: 1. Schempp (Něm.) 31:20,6 (2 tr. kola), 2. Béatrix (Fr.) -1,5 (1), 3. L'Abée-Lund -4,8 (2), 4. Björndalen (oba Nor.) -8,0 (1), 5. Peiffer (Něm.) -8,6 (3), 6. Ferry (Švéd.) -10,6 (2), 7. Anev (Bulh.) -18,1 (0), 8. Landertinger (Rak.) -22,9 (4), 9. M. Fourcade -23,6 (4), 10. S. Fourcade (oba Fr.) -24,6 (1), ...13. Moravec -32,0 (1), 43. Krupčík (oba ČR) -3:35,5 (5).

Průběžné pořadí SP (po 13 z 22 závodů): 1. M. Fourcade 534 b., 2. Svendsen (Nor.) 413, 3. Schempp 370, 4. Landertinger (Rak.) 365, 5. Björndalen 319, 6. Eder (Rak.) 318, ...10. Moravec 292, 39. Šlesingr 122, 41. Soukup 98, 72. Krupčík 21, 76. Krčmář 17.