Soukalová: Oslavy? Byla jsem ráda, že jsem našla pokoj

Nová česká hvězda Gabriela Soukalová na tiskové konferenci.
Tak to je ona. Gabriela Soukalová, nová hvězda českého i světového biatlonu.
Na světovém poháru ve slovinské Pokljuce získala tento týden postupně první, druhé a třetí místo.
"Nechce se mi ani věřit, že se mi to nezdálo. Je to životní cíl, který mi najednou spadl do klína," prohlásila Soukalová na pondělní tiskové konferenci.
Zdatně si ve Slovinsku vedla i Veronika Vítková, která posbírala body za osmé, páté a šestnácté místo.
Foto: Vojtěch Marek
Jakub Šafránek Jakub Šafránek
17. 12. 2012 11:08
český biatlon zažívá před blížícím se mistrovstvím světa v Novém Městě na Moravě žně. Jak snový víkend viděli Gabriela Soukalová, Ondřej Moravec a Veronika vítková?

Praha - Tři dny, čtyři umístění na stupních vítězů a velké naděje směrem k blížícímu se mistrovství světa v Novém Městě na Moravě.

To je výsledek českého biatlonu na závodech světového poháru v Pokljuce, kde čeští závodníci prožili nejlepší víkend nového milénia.

"Nechce se mi ani věřit, že se mi to nezdálo. Je to životní cíl, který mi najednou spadl do klína," tak v pondělí hodnotila snový víkend ve Slovinsku Gabriela Soukalová, nová hvězda světového biatlonu, která během tří dní ve třech závodech získala postupně první, druhou a třetí příčku.

"V životě jsem takový začátek sezony neměl," přizvukuje Ondřej Moravec, jenž mezi muži získal druhou příčku v sobotním stíhacím závodě.

Vydrží forma? Soukalová si nefandí

Výsledky obou závodníků, společně s formou Veroniky Vítkové, která se tak trochu ve stínu Soukalové dočkala dvou výsledků v první desítce a rovněž životního úspěchu, jsou pochopitelně proc elou biatlonovou obec  mocnou vzpruhou před únorovým domácím mistrovstvím světa.

"Vítězství v SP? To pamatuji naposledy někdy v roce 1990," vzpomínal na tiskové konferenci šéf českého biatlonu Václav Firtík. "Každopádně to byl pro nás skvělý víkend a máme to skvěle rozjeté. Je to dobrá reklama pro šampionát."

Zdali ovšem Soukalové a spol. forma vydrží je ve hvězdách. "Já nad formou moc nepřemýšlím. Moc si nefandím, že by to vydrželo, protože u nás mladších závodnic to občas kolísá," prohlašuje s úsměvem třiadvacetiletá závodnice, přezdívaná "Gába".

"Na druhou stranu z toho očekávání si nic nedělám. Na startu ze mě vždycky všechno spadne a soustředím se jen na maximální výsledek," dodává snad více než jen vánoční hvězda českého biatlonu.

"Ruce a nohy si tím svazovat nechci, uvidíme, jak to bude. Vždyť loni na mistrovství světa jsem se cítil ještě lépe a po Vánocích mám vždycky lepší formu," dodává Moravec.

Soukalové se ráno třásly ruce

Náročný program posledních dní přitom očividně na českých závodnících zanechal stopy a všichni se dle svých slov těší na vánoční odpočinek. Ten nicméně nebude trvat dlouho, už po svátcích se totiž chystají trénovat na tratích v Novém Městě.

"Jestli jsme nějak slavily? Byly jsme rády, že jsme našly své pokoje. Na slavení síly nebyly," prohlásila Soukalová, které se společně s ostatními z Pokljuky přesunula do Čech už během neděle. "Dneska ráno jsem vstala a třásly se mi ruce, další den bych závodit nechtěla," dodala rodačka z Jablonce.

"Bylo to hodně náročné, každý den. Moc se těším na Vánoce a cukroví," dodala s úsměvem Vítková, jež během tří závodů obsadila osmé, páté a šestnácté místo.

Soupeři? Už si začali všímat

Dobré forma vynesla českým závodníkům respekt i u reprezentantů z dalších zemí, kteří si nemohli nepovšimnout jejich výsledků.

"Určitě jsem si všimla, že od prvního závodu světového poháru se ke mně soupeřky začaly hlásit. Ptaly se, jak se mi jelo, gratulovaly a tak. Bylo to příjemné," prohlašuje Soukalová. "A média, ta pro mě byla ze začátku horší než závod. Ale člověk si na to rychle zvykne - navíc když je dobrý výsledek, dává vám to křídla."

Zvýšeného zájmu o svou osobu si všiml i Ondřej Moravec, jehož dokonce pochválil během závodního víkendu i slavný Nor Ole Einar Björndalen

"Ty jsi předběhl Fourcada? To jsi silný," pochvaloval prý českého reprezentanta, který suverénně předjel velkou biatlonovou hvězdu v závěru sobotního závodu. "On sice Fourcade říkal, že je unavený, ale já věřím Björndalenovi," zubil se Moravec.

Pokud se chcete dozvědět o biatlonu více a třeba se i na něco zeptat, máte s Aktuálně.cz možnost. Už v úterý totiž bude hostem deníku Gabriela Soukalová (ptát se můžete již nyní zde).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pirát Marcel Kolaja byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který je členem evropské frakce zelených, byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu (EP). Ve druhém kole získal 344 hlasů z 668 platných. Kolaja byl v první polovině pětiletého volebního období místopředsedou EP, z obhajoby funkce ale ve středu "z taktických důvodů" po druhém kole odstoupil.

Pět kvestorů spolu s předsedou a 14 místopředsedy tvoří vedení EP. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu, jsou členy předsednictva s poradním hlasem.

Ve středu si EP zvolil za předsedkyni maltskou lidoveckou političku Robertu Metsolaovou. Post místopředsedkyně obhájila Češka Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy