Soukalová omámila Jablonec. Snad si mě někdo někdy vezme, smála se

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 3. 2016 21:16
Biatlonová reprezentace se loučila s úspěšnou sezonou na tradiční exhibici v jabloneckých Břízkách. Hlavní pozornost se upírala na Gabrielu Soukalovou.
Gabriela Soukalová na exhibici v Jablonci nad Nisou.
Gabriela Soukalová na exhibici v Jablonci nad Nisou. | Foto: ČTK

Jablonec nad Nisou - V půvabném okolí jablonecké přehrady Mšeno panuje ve všední dny odpoledne obvykle relativní klid. Místní venčí své psy, kolem nádrže se procházejí maminky s kočárky, po přilehlé dráze se lopotí pár otužilých běžců či cyklistů. Tentokrát je to ale jiné. Něco se děje. 

Ve vodě se zrcadlí odraz zástupů lidí, kteří jako jeden organismus proudí stále stejným směrem. Někteří nesou národní vlajky, jiní mají na sobě čepice a bundy s motivy stále populárnějšího sportu. Tisíce fanoušků biatlonu míří přivítat své hrdiny.

Hned nad přehradou, na vrcholku dlouhého a bolestivě prudkého kopce, se totiž nachází místní skromný areál Břízky. A právě tam se ve středu odpoledne loučí čeští biatlonoví reprezentanti s další úspěšnou sezonou.

Soukalová největším lákadlem

"Těším se na Gábinu Soukalovou, koukala jsem na ni v televizi a moc fandila. Je nejlepší. Podepíše se mi na plakát," vypráví zhruba dvanáctiletá holčička, která na exhibici pospíchá se dvěma staršími kamarádkami, a ukazuje fotku střílející vítězky uplynulého ročníku Světového poháru.

Rozhodně není sama. Právě jablonecká rodačka je letos největším lákadlem. Gabriela Soukalová v sezoně excelovala a kromě velkého křišťálového glóbu vybojovala i tři malé za disciplíny sprint, stíhací závod a závod s hromadným startem.

Zatímco při závěrečných exhibicích v předchozích dvou letech se zájem příznivců spravedlivě dělil mezi ní a další biatlonové hvězdy, letos prostě hraje první ligu "Gabča". 

"Samozřejmě že jsem zvědavý na všechny. Fandím každému českému biatlonistovi. Ale to, co letos Gábina předvedla, to bylo něco fantastického. Myslím, že to nepotřebuje další komentář," říká muž středního věku stojící v táhlé frontě ke stanu, v němž se biatlonisté podepisují svým fanouškům. Autogramiáda je v plném proudu.

Stovky autogramů, desítky fotek

Uvnitř stanu elitní sportovci vytrvale zaměstnávají svá zápěstí. Své podpisy rozdávají kromě Soukalové také Veronika Vítková, Lucie Charvátová, Barbora Tomešová, Michal Šlesingr, Ondřej Moravec, Michal Krčmář a také trenéři, Ondřej Rybář, Zdeněk Vítek a Marek Lejsek.

Pořadatelé musí fanoušky směrem dovnitř postupně dávkovat. Někteří, co se ve frontě nacházejí vzadu, proto začínají být postupem času nervózní. "Parchanti nevychovaný, ani nezkoušejte předbíhat!" láteří dáma v červené bundě. Upřímné dětské nadšení tím ale nezlomí. Trojice malých fanoušků si rafinovaně razí cestu vpřed.

Největší zájem je o podpis biatlonové královny. "Napište tam pro Karolínku," žádá Soukalovou jedna z fanynek. Dospělý muž se zase dožaduje společného fota. "Děkuju moc Gábino, jste úžasná. Ať se daří i nadále," děkuje, když mu hvězda vyhoví. A ve foto-póze s rukou na rameni biatlonistky zůstává možná o něco déle, než je třeba.

Biatlonová hvězda s křečí v ruce

Téměř hodinová autogramiáda se chýlí ke konci, sportovci se jeden po druhém zvedají a jdou se chystat na závodění. Soukalová nakonec zůstává za dlouhým stolem úplně sama a rozdává poslední signatury. Poté poslušně zamíří mezi nedočkavé novináře.

"Bylo to docela náročné. Na tréninku je to jednodušší, protože na to podepisování člověk není moc zvyklý. Ale myslím si, že veškerou křeč v ruce úplně zabije milý přístup lidí, kteří tady stáli tu frontu a čekali na nás, aby se tu s námi pozdravili. To je asi to nejhezčí, čeho se vůbec sportovec může dočkat. Chtěla bych jim moc poděkovat," vypráví šestadvacetiletá biatlonistka.

A zastaví se ještě u obrovského zájmu veřejnosti, který byl ještě před lety u biatlonu jakousi sci-fi pohádkou.

"Víc a víc si to člověk uvědomuje, jak ti lidé přišli na chuť našemu sportu. Kdybychom udělali prostřih, co bylo třeba před šesti lety, asi by tehdy nikdo nevěřil, že je něco takového vůbec možné. Moc si toho vážíme, fanoušci tím žijí s námi. Slýchám hodně od lidí, že děti v nás vidí vzory. Je nám ctí. Prezident Hamza i říkal, že už nestačí vzduchovky, jak velký je zájem. Jsem za to všechno šťastná," pokračuje Soukalová.

Dovolená? Zatím nehrozí

Na posezónní odpočinek ještě nemá ani pomyšlení. "Spousta lidí si myslí, že teď budu odpočívat. Ale opak je pravdou. Pozítří zase odjíždím někam do zahraničí trénovat, protože mě ještě v půlce dubna čeká exhibice v ruském Ťumenu. Takže se ten měsíc chystám celý překlenout tréninkem," říká biatlonistka a zadoufá v alespoň krátkou dovolenou.

"Doufám, že vyjde aspoň týden dovolené. Kam? Jsem ráda spontánní, rozhodnu se třeba den předem, že někam pojedu, nemám ráda dlouhé plánování." Soukalová pak čelí dotazu na spekulace o její chystané svatbě s badmintonistou Petrem Koukalem.

"Někdy v budoucnu doufám, že si mě někdo vezme. To by bylo super. Ale kdy, to se uvidí," usmívá se.

Pak už se jde závodit. Pořadatelé opět naplánovali takzvané supersprinty. Z vyřazovacích bojů nakonec vychází vítězně Veronika Vítková mezi ženami a Michal Krčmář v mužské kategorii. Soukalová končí po dvou střeleckých chybách ve stoje druhá.

I tak jsou všichni šťastní a spokojení. Zkřehlé fanoušky rozehřeje závěrečné překvapení. Česká hrdinka ukazuje ve švech praskajícímu areálu všechny své křišťálové glóby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR provedla další raketový test, letos už počtvrté

Severní Korea odpálila z letiště v hlavním městě Pchjongjangu směrem k Japonskému moři dvě střely, které by mohly být balistické, oznámila jihokorejská armáda. Také podle japonské pobřežní stráže mohlo jít o balistické rakety. KLDR provedla od začátku letošního roku již několik raketových testů, čímž si vysloužila kritiku mezinárodního společenství, uvedla agentura Reuters.

Dnešní zkouška zřejmě zahrnovala dvě balistické střely krátkého doletu, odpálené východně od letiště v Pchjongjangu, uvedl v prohlášení jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů.

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši sdělil, že střely urazily vzdálenost asi 300 kilometrů a dopadly do moře poblíž severokorejského východního pobřeží. Kiši připomněl, že vývoj balistických střel KLDR zakazují rezoluce Rady bezpečnosti OSN a že severokorejské zkoušky představují vážný problém pro celé mezinárodní společenství i samotné Japonsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy