Soud s Pistoriem: Policie našla jehly a ampulky testosteronu

Sport ČTK Sport, ČTK
20. 2. 2013 11:39
V jihoafrické Pretorii pokračuje soud s paralympikem Oscarem Pistoriem, který měl zastřelit svoji přítelkyni Reevu Steenkampovou.
Oscar Pistorius a Reeva Steenkampová.
Oscar Pistorius a Reeva Steenkampová. | Foto: Reuters

Pretoria - V domě handicapovaného atleta Oscara Pistoria, který čelí obvinění z vraždy přítelkyně, policie našla injekční stříkačky s testosteronem. Ve svědeckých výpovědích před soudem v Pretorii, jenž rozhoduje o případné kauci, dnes také zaznělo, že tragické čtvrteční střelbě v domě šestinásobného paralympijského vítěze předcházela hádka.

O nálezu dvou krabic testosteronu, jenž patří mezi dopingové látky, v atletově ložnici informoval detektiv Hilton Botha, který vede vyšetřování případu. Podle něj jeden ze svědků před střelbou slyšel z Pistoriova domu hádku. Botha rovněž uvedl, že v atletově trezoru byly objeveny náboje ráže 38. Pro zbraň používající tuto munici však šestadvacetiletý Pistorius neměl povolení, a hrozí mu tak další obvinění.

Detektiv: Pistorius věděl, co dělá

Pistorius byl z promyšlené vraždy své přítelkyně Reevy Steenkampové obviněn v úterý. Obžaloba uvedla, že atlet minulý týden v noci na čtvrtek ve svém domě vystřelil na Steenkampovou čtyřikrát skrz dveře do koupelny a třikrát ji zasáhl. Devětadvacetiletá modelka smrtelným zraněním na místě podlehla.

"Jsem přesvědčen, že věděl o tom, kdo je v koupelně," prohlásil Botha s tím, že úhel, pod kterým byly střely vypáleny, svědčí o tom, že měly zasáhnout člověka na toaletě. Současně uvedl, že výstřely směřovaly shora dolů, takže Pistorius musel mít na nohou protézy.

Zpochybnil tak sprinterovu výpověď, podle které přítelkyni zabil omylem, protože ji považoval za vetřelce. Se Steenkampovou údajně šli spát v deset hodin večer, v noci jej ale probudily zvuky z koupelny, připlazil se před dveře a zahájil palbu z pistole. Zbraň měl schovanou pod postelí, protože se v minulosti setkal s výhrůžkami. Pistorius také popřel, že by došlo k hádce.

Obhájce: Obžaloba není nestranná

Atletův právník Barry Roux při Bothově výslechu zpochybnil policistovu nezaujatost. "Obžaloba se snaží veškeré důkazy před soudem uvádět v tom nejhorším možném světle," prohlásil s tím, že Pistorius neměl doma testosteron ani jinou zakázanou látku. Jednalo se prý o rostlinný přípravek.

Botha se vyslovil proti propuštění atleta na kauci, protože existuje riziko, že by mohl utéct do zahraničí. Policie totiž objevila záznamy o několika zahraničních účtech. "Nechceme podobné komplikace jako v případu Dewani," uvedl v narážce na Shriena Dewaniho, který byl před třemi lety obviněn, že při svatební cestě nedaleko Kapského Města nechal zavraždit svou manželku, a jihoafrické úřady se od té doby snaží o jeho vydání z Velké Británie.

Sám soudce však možnost Pistoriova útěku otázkami směřovanými na Bothu zpochybnil. Jednání poté bylo odročeno na čtvrtek. Podle serveru BBC je pravděpodobné, že soud rozhodne o propuštění obžalovaného atleta na kauci.

Stejně jako v úterý, tak i dnes zasedání soudu v Pretorii provázel obrovský zájem. Při úterním jednání se do místnosti vměstnalo téměř sto lidí, začátek středečního slyšení pak musel být o několik minut odložen, protože v přeplněné síni omdlel jeden z novinářů.

Celý soudní proces s Pistoriem se zřejmě potáhne minimálně několik měsíců. Slavnému běžci, který loni v Londýně jako první atlet s protézami závodil na olympijských hrách, hrozí až doživotní vězení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Nuselský most ráno zablokovala pětice připoutaných aktivistů

Na pražském Nuselském mostě se v úterý ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra. Policie je odvedla s použitím donucovacích prostředků čtyři minuty od ohlášení, motivaci jejich činu zjišťuje, řekla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová. Podle fotografie zveřejněné na Twitteru mohlo jít o aktivisty protestující proti spalování uhlí vytěženého v polském hnědouhelném dolu Turów.

Policie pětici lidí zajistila, podezřívá je z přestupku, uvedla mluvčí. "Zjišťujeme, o jaké osoby šlo a co je k jejich jednání vedlo," doplnila. Policisté řetěz přestřihli a lidi z vozovky odvedli, doprava na Nuselském mostě se poté uvolnila dvěma jízdními pruhy ze tří. Auta zde stojí v koloně v pracovních dnech každé ráno.

Z fotografie zveřejněné na Twitteru vyplývá, že pětice držela transparent s polským nápisem Nenech se oklamat a českým dodatkem Uhlí je sebevražda. Vzhledem k tomu, že část nápisu je v polštině, by se protest mohl vztahovat k úternímu jednání české ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (za KDU-ČSL) s její polskou kolegyní Annou Moskwovou o dolu Turów u hranic Libereckého kraje. Ministryně budou spolu ve Varšavě mluvit o smlouvě, která řeší pokračování těžby v dolu, jejích dopadech a o případných kompenzacích pro českou stranu.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Kanada vyslala na Ukrajinu malý vojenský kontingent, píší média

Kanada vyslala na Ukrajinu malý kontingent speciálních jednotek. Učinila tak poté, co minulý týden skončily bez úspěchu rozhovory mezi Západem a Ruskem o zmírnění napětí na rusko-ukrajinské hranici. Informovala o tom v pondělí večer kanadská stanice Global News. Mluvčí kanadského velitelství pro speciální operace uvedl, že zprávu nemůže potvrdit. Uvedl ale, že kanadské speciální jednotky od podzimu 2020 pravidelně podporují ukrajinské bezpečnostní složky.

Rusko shromáždilo u hranic s Ukrajinou desetitisíce vojáků. Kyjev tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci odůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Moskva zároveň požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance.

Přítomnost kanadské jednotky pro speciální operace je součástí snahy NATO odradit Rusko od agrese vůči Ukrajině a identifikovat způsoby, jak podpořit ukrajinskou vládu, uvedly Global News s odvoláním na blíže neupřesněné zdroje. Jednotka má rovněž za úkol pomoci vypracovat evakuační plán pro kanadský diplomatický personál v případě ruské invaze v plném rozsahu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Dopravci loni zaplatili za mýto 14,2 miliardy korun, nejvíce v historii

Dopravci loni zaplatili za průjezdy dálnic a silnic na mýtném rekordních téměř 14,2 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst o 23 procent a zároveň jde o nejvyšší výběr za rok od začátku fungování mýta v roce 2007. K růstu přispěla přes koronavirová omezení během roku zejména nová struktura mýtných poplatků. Informoval o tom správce mýtného systému společnost CzechToll. Náklady na výběr mýta loni činily zhruba sedm procent z výběrů.

Loňské výběry překonaly v každém kalendářním měsíci miliardu korun. Nejvyšší byly v listopadu, kdy dopravci za mýto zaplatili 1,3 miliardy korun, což je i nejvíce od startu mýta. Hlavní podíl loňských výběrů tvořily poplatky za průjezdy dálnic, které činily více než 12,56 miliardy korun. Dalších 1,63 miliardy korun činily poplatky za průjezd přes vybrané silnice první třídy. Přibližně polovinu vybraného mýta loni uhradili zahraniční dopravci.

Letos se mýto rozšířilo o dalších téměř 450 kilometrů. Vedle nových úseků dálnic stát zpoplatnil i víc než 380 kilometrů silnic první třídy. Do státního rozpočtu by zpoplatnění dalších úseků mělo přinést asi 400 milionů korun navíc. Celkem tak dopravci zaplatí mýtné poplatky za průjezd skoro 2850 kilometrů dálnic a silnic první třídy.

Další zprávy