Soud: Böhmová s matkou jsou nevinné

ČTK
26. 5. 2006 14:40
Jacksonville - Česká tenistka Kateřina Böhmová a její matka byly osvobozeny z podezření z krádeže v obchodním centru v Jacksonville na Floridě.

"Z výroku soudu vyplývá, že vůči nim nemohou být vznesena žádná další obvinění," řekl právní zástupce tenistky Vladimír Jirousek.

Končí tím kauza momentálně 122. hráčky světového žebříčku, která od začátku jakoukoli vinu popírala.    

Informace o údajném přiznání viny u soudu, které se objevily v minulých dnech, vznikly špatnou interpretací výrazu Nolo Contendere, což je pojem pro procesní postup. Dotčená osoba se v tomto zkráceném řízení mimo jiné vzdává práva na odvolání, čímž se soud značně zjednoduší a zrychlí, a nevyžaduje se ani její osobní účast.

"Podmínkou je však předchozí souhlas s úhradou soudních nákladů, což ale neznamená sankci či úhradu škody," vysvětlil specialista na americké právo Michal Dlouhý. "Z výroku soudů pak s konečnou platností vyplývá, že dotyčné osoby nebyly uznány vinnými z trestného činu," dodal právník.

Jacksonville navštívila Böhmová v dubnu poté, co v nedalekém Amelia Islandu vypadla z turnaje WTA. Tenistku s matkou a bývalou hráčkou Kateřinou Böhmovou-Skronskou zadržela při nákupech bezpečnostní služba, když vycházely z obchodu bez zaplacení věcí ve svých taškách.

Měly v nich dvoje džínové kalhoty, dva svetry, košili, náušnice a další šperky. Po zatčení tvrdily, že šlo o nedorozumění, neboť prý jen hledaly toaletu a domnívaly se, že nemusejí platit, dokud neopustí obchodní centrum.

Böhmová vyjádřila velké potěšení nad tím, že se celá kauza vyjasnila a soud dal zapravdu její verzi. "Nyní se mohu už stoprocentně soustředit na tenis a po doléčení zraněného kolena, které mi zabránilo ve startu na Roland Garros, se chci co nejdříve vrátit na okruh WTA," citovala Böhmovou její manažerka Regina Jandová.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy