Sosenka potřetí překonán! Hodinovce vládne nově Dennis

Ondřej Kurečka
8. 2. 2015 17:47
Australský cyklista Rohan Dennis se v neděli v hale ve švýcarském Grenchenu stal novým světovým rekordmanem v cyklistické hodinovce...
Rohan Dennis - ilustrační foto
Rohan Dennis - ilustrační foto | Foto: Facebook

Grenchen - Australský cyklista Rohan Dennis se v neděli v hale ve švýcarském Grenchenu stal novým světovým rekordmanem v cyklistické hodinovce, když ujel vzdálenost 52 491 metrů a překonal dosavadní maximum Matthiase Brändlea o 639 metrů.

Výkon čtyřiadvacetiletého Australana je již třetím vylepšením historických tabulek za posledních šest měsíců. Až do září loňského roku platil rekord ustanovený v roce 2005 českým závodníkem Ondřejem Sosenkou, který činil 49 700 metrů. Novou vlnu pokusů o jeho překonání pak vyvolala změna v pravidlech.

Zatímco Sosenka ještě svou "hodinu bolesti" absolvoval na klasickém kole bez aerodynamických komponentů, Jens Voigt při svém zářijovém pokusu mohl využít diskových kol i časovkářské hrazdy a rekord posunul na 51 110 metrů.

Dennis první těžkou váhou na trůnu

Další zkouška o překonání maximam na sebe nenechala dlouho čekat a Rakušan Matthias Brändle o pár týdnů později přidal k Voigtovu výkonu dalších více než 700 metrů. Na konci ledna pak svůj neúspěšný pokus absolvoval Jack Bobridge, který za Brändlem zaostal o půl kilometru.

Dnešní úsilí Rohana Dennise, závodníka stáje BMC je po uvolnění pravidel prvním pokusem skutečné časovkářské "těžké váhy". Mladý Australan je pátým mužem z posledního časovkářského světového šampionátu, před dvěma týdny ovládl celkové pořadí etapového závodu Tour Down Under, původně se navíc věnoval dráhové cyklistice, překonání rekordu tedy bylo očekávané.

"Jsem unavený, ale opravdu jsem na sebe hrdý. Na konci to hodně bolelo, že jsem si to ani moc nemohl užít, abych byl upřímný. Myslel jsem si na 52,5 kilometrů a chtěl jsem to posunout co nejdále k 53, ale jsem spokojený," řekl ke svému pokusu nový rekordman.

Zkusí to i Wiggins a Sosenka

Nově ustanovené světové maximum však nemusí vydržet dlouho. V únoru by se o jeho překonání měl pokusit britský časovkář Alex Dowsett, odhodlání získat svůj rekord zpět vyhlásil už po pokusu Voigta také Ondřej Sosenka. Je však otázkou, nakolik to dnes devětatřicetiletý muž, který je již pár let mimo profesionální cyklistiku, myslel vážně.

Veledůležitým termínem pro další pokračování snažení o rekord bude červen letošního roku, tehdy by se měl v Londýně o nový nejlepší výkon pokusit aktuální časovkářský světový šampion sir Bradley Wiggins. Brit se bude v dubnu ucházet o vítězství na klasice Paříž-Roubaix, po níž by rád své snažení směřoval k dráhařské kvalifikaci na další olympiádu.

Čeká se, že Wigginsův výkon by již mohl vydržet možná i několik let. Uvidíme, jak na tuto výzvu budou reagovat další elitní časovkáři, jako jsou Fabian Cancellara, Tony Martin nebo Taylor Phinney.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy