Šok na Dauphiné. Talansky vyfoukl Contadorovi celkový triumf

15. 6. 2014 17:38
Závod Critérium du Dauphiné, který je generálkou na Tour de France, vyhrál nečekaně Andrew Talansky.
Alberto Contador.
Alberto Contador. | Foto: Reuters

Courchevel - Závod Critérium du Dauphiné, který je generálkou na Tour de France, vyhrál nečekaně Andrew Talansky. Americký cyklista v dnešní závěrečné osmé etapě s cílem v Courchevelu předstihl v celkovém pořadí španělského favorita Alberta Contadora, který neudržel vedení po sobotní královské etapě. Leopold König skončil celkově jedenáctý.

Pětadvacetiletý Talansky si dojel pro největší úspěch v kariéře díky tomu, že byl velkou část etapy členem skupiny uprchlíků. Contador si hlídal svého papírově největšího soupeře Chrise Froomea z Británie, kterého připravil v sobotu o žlutý trikot.

Dvacet kilometrů před cílem se Contador od Froomea odpoutal a vydal se stíhat vedoucí skupinu, ale v prakticky osamoceném boji neuspěl. Na Talanského, jenž za ním v průběžném pořadí zaostával o 39 sekund, dnes ztratil přes minutu a celkově prohrál o 27 sekund.

Pro etapové vítězství si po 131 km dojel Španěl Mikel Nieve. Talansky za ním dojel čtvrtý s odstupem devíti sekund. Contador se vyšplhal do známého horského střediska jako desátý se ztrátou 1:15.

Český vrchař König, jenž se dokázal v závěrečném stoupání několik kilometrů Contadora držet, obsadil patnácté místo. Celkově skončil v generálce před svou premiérou na Tour jedenáctý.

Za Königem se umístil obhájce loňského vítězství na Dauphiné i Tour Froome. Rodák z keňského Nairobi dojel v poli poražených dvacátý s pětiminutovou ztrátou na vítěze a klesl z druhého místa na dvanácté.

Cyklistický závod Critérium du Dauphiné (WorldTour) - 8. etapa (131,5 km):

1. Nieve (Šp./Sky) 3:20:29, 2. Bardet (Fr./AG2R) -3, 3. Yates (Brit./Orica) -5, 4. Talansky (USA/Garmin), 5. Van den Broeck (Belg./Lotto) oba -9, 6. Van Garderen (USA/BMC) -15, ...15. König (ČR/NetApp) -1:51.

Konečné pořadí:

1. Talansky 31:08:08, 2. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo) -27, 3. Van den Broeck -35, 4. Kelderman (Niz./Belkin) -43, 5. Bardet -1:20, 6. Yates -2:05, ...11. König -4:03.