Šok. Armstrong vzdal boj proti dopingu, přišel o tituly

Sport Sport
24. 8. 2012 6:58
Sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong vzdal boj s Americkou antidopingovou agenturou (USADA) a oznámil, že proti obviněním z dopingu už nebude dál bojovat.
Lance Armstrong
Lance Armstrong | Foto: Reuters

Washington - Udolali ho. Přestože dosud nebyl oficiálně nikdy pozitivně testován na doping, sedminásobný vítěz Tour de France Lance Armstrong nyní přišele o všechny své tituly od návratu k cyklistice po zdolání rakoviny varlat k 1. srpnu 1998.

Slavný Texasan nečekaně oznámil, že vzdal boj s Americkou antidopingovou agenturou (USADA). Proti opakovaným obviněním z dopingu už nebude dál bojovat. USADA okamžitě reagovala oznámením, že ho zbavila všech titulů.

Padne sportovní mýtus?

"Vím, kdo vyhrál sedm titulů (Tour de France), můj tým ví, kdo vyhrál sedm titulů, a každý můj soupeř ví, kdo vyhrál sedm titulů," uvedl Armstrong v prohlášení, jímž na svém webu zdůvodnil své šokující rozhodnutí, které může zásadně změnit pohled nejen na cyklistiku, ale také na boj s dopingem.

Poprvé by totiž o svá vítězství přišel někdo, komu komisaři nedokázali doping prokazatelným pozitivním testem.

V okamžiku, kdy Armstrong skutečně o tituly z Tour přijde (nyní musí vše ještě posvětit Mezinárodní cyklistická unie), padla by globální sportovní legenda, která i svým bojem s rakovinou ovlivnila miliony lidí po celém světě.

Přepisovaly by se výsledky nesledovanějšího závodu na světě, ale nikdo vlastně netuší jak. V letech 2000, 2001 a 2003 na druhém místě za Armstrongem skončil Němec Jan Ullrich, který se po konci závodní kariéry k dopingu přiznal.

Armstrong: Je třeba říct dost. Právě nyní

"V lidském životě nastávají okamžiky, kdy je třeba říci 'dost'. Pro mě tento okamžik nadešel teď," uvedl. Soudní při s USADA o svůj údajný drogový přečin označil za jednostrannou a nespravedlivou, nehodlá v ní proto dál pokračovat.

USADA v reakci na Armstrongovo rozhodnutí obratem oznámila, že mu doživotně zakázala účast v profesionálním sportu a zpětně k roku 1998 odebrala všechny jeho tituly včetně výše zmíněných sedmi triumfů z Tour z let 1999 až 2005. Oznámila to mluvčí USADA Annie Skinnerová.

Nikdy nebyl pozitivně testován

USADA podezřívá Armstronga z toho, že mu k nim pomáhal krevní doping EPO, testosteron, růstový hormon, steroidy a nepovolené transfuze. K dispozici má údajně 38 krevních vzorků, které vykazují podezřelé výkyvy.

Právě tyto vzorky byly hlavním motorem, proč se v červnu rozjelo opětovné vyšetřování. Čtyřicetiletý Armstrong zakázané praktiky popírá a tvrdí, že řízení USADA porušuje jeho ústavou zaručené právo na spravedlivý proces.

USADA se do legendy pořádně opřela

Nyní se však rozhodl od boje s protidrogovou agenturou ustoupit. Na svém tvrzení o vlastní nevině ovšem trvá, nesouhlasí ani se záměrem USADA odebrat mu jeho tituly. Šéf USADA Travis Tygart označil Armstrongovu kauzu za srdceryvnou.

"Je to srdceryvný příklad, jak sportovní politika vítězství za každou cenu, je-li jí ponechán volný průchod, přemůže férovou, bezpečnou a čestnou soutěživost. Pro čisté sportovce je to ale přesvědčivá připomínka toho, že příští generace mají naději na soutěžení bez podpůrných prostředků," konstatoval Tygart.

 

Právě se děje

Další zprávy