Rozjeté softbalistky sní o olympiádě. Všichni tomu věříme, tvrdí nový kouč

Sport Pavel Hrdina, Sport
20. 11. 2015 14:17
Olympijské hry v roce 2020 v Tokiu velmi pravděpodobně opět zařadí do svého programu předchozí dvě olympiády vynechaný softbal. Pokud se tak stane, mohou mít Češi na hrách po delší době novou reprezentaci v týmovém sportu.
Česká softbalová reprezentace
Česká softbalová reprezentace | Foto: Jan Beneš

Praha - Do olympijských her v Tokiu sice zbývá téměř pět let, ale české softbalistky už teď sní o tom, že si o olympijský turnaj zahrají. A to i přesto, že softbal jako sport bude až do her v Riu čekat na oficiální znovuzařazení zpátky do programu.

Pokud se tak stane, bude mít Česko o naději navíc, že se pod olympijskými kruhy opět objeví další český týmový sport. A český softbal, který v posledních letech zaznamenává jeden úspěch za druhým, pochopitelně získá ještě větší elán do své práce.

"Všichni jsme přesvědčeni, že si na olympiádě můžeme zahrát,“ říká nový trenér národního týmu žen Pavel Křivák. Právě české ženy letos jako jediné Evropanky postoupily na mistrovství světa do play off a ambiciózní juniorky pod Křivákovým vedením zase vyhrály mistrovství Evropy. Dá se čekat, že za pět let bude jeho  tým ve vrcholné formě.

Nejúspěšnější roky v historii

Návrat softbalu a baseballu do hlavního programu olympijských her je přitom podle mnoha indicií na spadnutí. Už v září organizační výbor Olympijských her v Tokiu podle očekávání vybral oba sporty do návrhu pro své hry. Ty se budou konat v zemi, kde baseball i softbal patří k vůbec nejpopulárnějším sportům.

Pořadatelům navíc hraje do ruky také letošní schválení strategického plánu Agenda 2020, který ruší dosavadní omezení maximálního počtu jednotlivých sportů a místo toho zavádí regulaci součtu jednotlivých disciplín.

Český softbal, který v posledních letech zažívá nejúspěšnější období ve své historii, proto už nyní začíná pracovat na tom, aby se za pět let sen proměnil v realitu. "Všichni netrpělivě čekáme na tento verdikt, který by měl přijít v průběhu her v Riu. Naděje na náš start v Tokiu určitě je reálná,“ věří Křivák.

Kvalifikace až v roce 2019

Dvaačtyřicetiletý trenér strávil poslední tři roky u juniorek, které loni dovedl k historickému úspěchu – titulu mistryň Evropy. Právě hráčky, které mu prošly pod rukama, by se během několika let měly stát jádrem týmu usilujícímu o olympijskou kvalifikaci.

V ní by pro evropské týmy v šestičlenném startovním poli mělo zbýt jediné místo, na které si dělají zálusk kromě Češek také Italky nebo Nizozemky. Česká výhoda oproti největším rivalkám spočívá v úspěšné výchově mladých talentů. Češky svou roli nejlepšího celku starého kontinentu potvrdily mimo jiné na letošním mistrovství světa, kde postoupily jako jediný evropský tým do play off.

Tým by měla táhnout Pecková

Největší česká hvězda, nadhazovačka Veronika Pecková, je v devatenácti letech jedničkou na svém postu už i v dospělé kategorii. Za pět let by na vrcholu kariéry měla být i podstatná část aktuálního kádru a pro všechny z nich je olympijský sen mimořádná motivace.

"Budeme se určitě snažit udržet po celou dobu kádr co nejpevnější, aby jeho vrchol přišel v pravou chvíli, což bude kvalifikační rok 2019. Na druhou stranu ale nechceme vytvořit jednu uzavřenou skupinku. Hráčky s výbornou aktuální formou budou mít vždycky dveře otevřené,“ upozorňuje Křivák.

Není mnoho týmových sportů, v nichž by Česká republika měla větší šanci probojovat se na olympiádu. Ženský softbal na tomto poli patří mezi nejžhavější adepty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy