Soči má olympiádu. Putin jásá: Rusko je zpět

ČTK, SportPlus
5. 7. 2007 14:57
Olympijské hry v roce 2014 uspořádá ruské město
Členové ruské delegace slaví na jednání MOV v Guatemale schválení Soči jako pořadatelského města ZOH 2014.
Členové ruské delegace slaví na jednání MOV v Guatemale schválení Soči jako pořadatelského města ZOH 2014. | Foto: Reuters

Guatemala- Zimní olympijské hry se v roce 2014 budou poprvé v historii konat v Rusku. Uspořádá je město Soči, které zvítězilo v pátečním hlasování členů Mezinárodního olympijského výboru v Guatemale.

Stejně jako před čtyřmi lety na pražském zasedání MOV byl hned v prvním volebním kole vyřazen Salcburk a ve finále neuspěl jihokorejský Pchjongčchang.

Na vyhlašování dorazil z návštěvy Spojených států také prezident Vladimír Putin, který Soči urputně prosazoval, a to i přes některé kritické hlasy, které tvrdí že se do roku 2014 nepodaří vystavět všechny požadované sportovní střediska.

Putin označil volbu Soči za mezinárodní uznání ekonomického zmrtvýchvstání Ruska.

"Toto je nade vší pochybnost nejen uznání sportovních úspěchů Ruska, ale také ocenění naší země," prohlásil Putin po návratu do Moskvy. "Je to přiznání, že náš význam roste, především hospodářsky a sociálně."

Dále čtěte:

Soči 2014

  • Umístění: Soči (městská zóna), Krasnaja Poljana (horské středisko)
  • Rozpočet: 1,517 miliard dolarů
  • Počet bezpečnostních pracovníků: 19 000

V Soči, lázeňském městě ležícím přibližně 1500 kilometrů jižně od Moskvy, na pobřeží Černého moře a zároveň v podhůří Kavkazu, se budou dvaadvacáté zimní hry konat od 7. do 23. února 2014.

Potvrdily se předpoklady odborníků, že volba nemá jasného favorita a jedno kolo nebude stačit, protože nadpoloviční většinu hlasů v něm nikdo z trojice kandidátů nedostane.

Prezident olympijského výboru Jacques Rogge právě oznamuje, že ZOH v roce 2014 uspořádá ruské Soči.
Prezident olympijského výboru Jacques Rogge právě oznamuje, že ZOH v roce 2014 uspořádá ruské Soči. | Foto: Reuters

Když pak předseda MOV Jacques Rogge přečetl jméno vítězného města, propukla ruská delegace v nezřízený jásot, přičemž uprostřed radujícího se hloučku křepčil i olympijský vítěz v krasobruslení Jevgenij Pljuščenko.

Poměr hlasů ve druhé fázi byl více než těsný. Pro ruskou kandidatoru se rozhodlo 51 delegátů, pro Jihokorejce jich hlasovalo 47. Pchjongčchangu tak nepomohlo vítězství z prvního kola. 

V tom hlasovalo 97 členů MOV včetně českého zástupce Jana Železného, v druhém kole pak mohli po vyřazení Salcburku navíc volit i tři zástupci Rakouska a Německa. "Všichni tři kandidáti jsou výborně připravení, v každém z těchto měst by hry mohly bez obav být," napsal Železný ČTK krátce před závěrečnými prezentacemi uchazečů.

Dodal, že se sám rozhodne zřejmě až na poslední chvíli. "Mám svůj tip, který samozřejmě neprozradím, ale není definitivní. Na zřeteli budu mít hlavně co nejlepší podmínky pro sportovce," uvedl světový rekordman v hodu oštěpem před volbou.

Soči mělo velkého zastánce v ruském prezidentu Vladimiru Putinovi, jenž má ve městě letní sídlo a ruské kandidatuře přijel pomoci přímo do Guatemaly. Ve svém projevu slíbil spoustu přírodního sněhu, žádné dopravní zácpy a hlavně mohutnou podporu vlády, která údajně na přípravu her vyčlenila 12 miliard dolarů (asi 250 miliard korun).

Třebaže u Černého moře nestojí zatím ani jedno sportoviště a hodnotící komise MOV označila ruskou kandidaturu jen za "velmi dobře připravenou" a nikoli excelentní, bylo Soči před volbou favoritem i u sázkových kanceláří. Neublížily mu ani protesty ekologů.

Radost ruských delegátů - Soči uspořádá ZOH v roce 2014.
Radost ruských delegátů - Soči uspořádá ZOH v roce 2014. | Foto: Reuters

Pchjongčchang, který v boji o zimní hry 2010 těsně podlehl Vancouveru, byl v zákulisí považován za mírného favorita. Šest let po olympiádě v Pekingu totiž mohlo být korejské horské středisko další branou na lukrativní asijský trh. Na to sázeli i členové přípravného výboru.

"Rozšíříme zimní sporty do Asie, oblasti s obrovským potenciálem," slíbil předseda korejské kandidatury Han Sung-so.

Za Pchjongčchangem, jemuž v prezentaci pomáhal i slavný italský slalomář Alberto Tomba, také stál silný sponzor olympijského hnutí Samsung. Organizační výbor navíc prohlašoval, že hodlá napomoci mírovým dohodám s komunistickou severní Koreou a vyslat na hry společný tým.

Soči - brána do budoucnosti, praví se na billboardu
Soči - brána do budoucnosti, praví se na billboardu | Foto: Reuters

Přestože i kandidaturu Salcburku označila hodnotící komise MOV za "excelentní", uškodily jí zejména nízký rozpočet, nevýrazná podpora veřejnosti a nejspíš i dopingový skandál rakouského olympijského týmu na loňských hrách v Turíně. Členové delegace nesli neúspěch velmi těžce, slzy v očích se objevily i starostovi města Heinzi Schadenovi.
   
Ihned po rakouském nezdaru oznámil Mnichov, že se hodlá ucházet o zimní hry v roce 2018. Salcburk chtěl spolupracovat právě s Německem, soutěže sáňkařů, bobistů a skeletonistů se měly konat v Königssee.

Koukal si chce prodloužit kariéru

Bývalému mistru světa v běhu na lyžích Martinu Koukalovi výsledek voleb možná prodloužil kariéru.

Trofeje Martiny Sáblíkové
Trofeje Martiny Sáblíkové | Foto: Radek Vičík

"Mám radost, bál jsem se, že to bude Korea. Po všech těch mých nezdarech v Asii jsem si definitivně řekl, že tam už nikdy," uvedl osmadvacetiletý Koukal. "Mým cílem bylo mistrovství světa 2011 v Oslu, ale teď asi začnu přemýšlet, jestli se pak ještě nevydám na jednu olympiádu."

Rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou vítězství Soči trochu překvapilo. "Myslela jsem si, že olympiáda bude v Koreji. Na druhou stranu to ale je celkem jedno, kde bude. Olympiáda je olympiáda a každá země se vše snaží udělat co nejlépe," řekla vítězka letošního Světového poháru a dvojnásobná mistryně světa na dlouhých tratích.

Z pohledu rychlobruslení by podle ní byl Pchjongčchang zřejmě lepší volbou, neboť v Asii je tento sport hodně populární.

Šárka Záhrobská
Šárka Záhrobská | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Hokejový útočník Martin Havlát by uvítal, kdyby se olympiáda v roce 2014 konala v Salcburku. "Ostatní kandidáti jsou hrozně daleko. Takhle by to bylo nejlepší na cestování, navíc by mohlo přijet hodně lidí a divácká kulisa zápasů mohla být vynikající," řekl Havlát.

Petr Záhrobský, otec a trenér dvaadvacetileté slalomářské mistryně světa Šárky Záhrobské, volbu Soči uvítal. "Není to daleko a mohla by to být hezká olympiáda. Kvalitativně jiná a srdečnější než třeba v Itálii," řekl.

Záhrobský však očekává jiné problémy. "Je to přece jenom u moře, může se tam rychle měnit počasí," podotkl. Přesto se těší na nové tratě, na kterých se před ZOH tradičně pojedou i závody Světového poháru. "Už letos má být na Kavkaze Evropský pohár," upozornil.

 

Právě se děje

Další zprávy