Snowboardový rozhodčí: Šárka měla po závodě ohlásit loupež

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
10. 2. 2014 5:30
Snowboardistka Šárka Pančochová měla získat medaili. Podle rozhodčího Ondřeje Douši rozhodčí během finále pochybili.
Šárka Pančochová ve finále slopestylu na olympiádě v Soči
Šárka Pančochová ve finále slopestylu na olympiádě v Soči | Foto: Reuters

Krasnaja Poljana - Frustrace, zklamání a hlavně vztek se zračil v reakcích českých fanoušků na sociálních sítích po nedělním olympijském závodu snowboardistek ve slopestylu, kde nakonec česká reprezentantka Šárka Pančochová skončila na pátém místě.

V druhé finálové jízdě této disciplíny sice upadla, ale skvěle zajela tu první, a protože se počítá ta lepší, zdálo se, že by na medaili mohla stačit. V druhých jízdách ovšem začali rozhodčí dávat jezdkyním až překvapivě více bodů, a Češka se tak propadla.

Proč se najednou změnila pravidla posuzování jízd? Český rozhodčí Ondřej Douša, který už se hodnocení snowboardového slopestylu na české i mezinárodní úrovni věnuje osm let, Aktuálně.cz řekl, že chyba nejspíš bude v konkrétních sudích.

"Vidím za tím jejich neprofesionalismus. Nemůže se stát, že se v rámci finále posuzují jízdy podle jiných bodových měřítek," uvádí zkušený rozhodčí.

Rozhodčí se musí držet rankingu

Podle něho se v ideálním případě mají všichni rozhodčí před takovým závodem sejít na trénincích, podívat se, jaké jízdy a skoky závodníci předvádějí, a podle toho nasadit takzvaný ranking, tady škálu bodů, které se budou při jednotlivých tricích v celém závodě držet.

"Chápu, že budou mít jiný ranking na kvalifikaci, kde se jezdí opatrněji, a jiný na finále, kde se do toho jde naplno, ale měnit systém mezi jízdami ve finále? To nejde," má jasno Douša.

Podobné odchylky v hodnocení už se ale objevovaly v sobotním finále mužů. "Tam jsem si myslel, že si asi sudí řekli, že budou na úkor náročnosti skoků více bodovat kreativitu a originalitu jízd, protože to je to, co posouvá tento sport dál. Jenže po nedělním závodu vím, že jsem si to jen zidealizoval a bylo to kouzlo nechtěného."

"Jízda Britky nebyla na bronz"

I on si tedy myslí, že Pančochová přišla kvůli podivnému chování rozhodčích o medaili. "Po závodě jsem říkal, že bych se nedivil, kdyby Šárka šla na nejbližší policejní stanici a nahlásila tam loupež. Ta první jízda byla čistá a plynulá, minimálně na bronz. Zvlášť oproti tomu, co předvedla třetí Britka Jenny Jonesová, s tím se na bednu nechodí." 

Slopestyle je letos v Soči na programu olympijských her poprvé. Rozhodčí, kteří jsou na takto velkou akci nominováni, by měli mít zkušenosti z dalších mezinárodních závodů a měli by se pravidelně zapojovat do koloběhu všech akcí v sezoně. Shodou okolností se do rozhodcovského křesla pro slopestyle kvalifikovala i Češka Klára Suchanová.

 "Kláru samozřejmě znám a sledoval jsem ji, jak hodnotí, a nemyslím si, že by to byla ona, kdo by nějak přestřelil. Největší výkyvy měl Slovinec Iztok Sumatič a odpovědnost samozřejmě nese i takzvaný head judge, tedy hlavní rozhodčí, který má na neměnnost hodnotících kritérií dohlížet," nachází hlavní "viníky" mezi rozhodčími Douša.

Odpovědnost nese hlavní sudí

On sám často na závodech plní roli hlavního sudího, a tak může práci Kanaďana Brandona Wonga v Soči dobře posoudit. „ On samozřejmě nemůže jednotlivým rozhodčím radit, kolik mají dát, ale měl by je upozornit na nějaké nadstřelení bodů a doporučí jim pustit si jízdu znovu. Musím ale přiznat, že jeho jméno není mezi rozhodčími moc známé,“ dodává.

Podobné bodovací kontroverze už v minulosti potkaly i jiné sporty, jako například krasobruslení. V případě slopestylu to ale při jeho premiéře určitě není dobrá vizitka.

V úterý navíc startuje kvalifikace lyžařů ve stejné disciplíně. Mezi muži, kteří začínají ve čtvrtek, má česká olympijská výprava svého reprezentanta Marka Skálu.

 

Právě se děje

Další zprávy