Smutná přišla pátým místem v Reistadlöpetu o naději na prvenství. Bauer doběhl mezi muži čtvrtý

Aktualizováno 1. 4. 2017 17:18
Jistou vítězkou série Ski Classic je Britta Johanssonová-Norgrenová ze Švédska,která si v Norsku pojistila nedostižný náskok.
Kateřina Smutná.
Kateřina Smutná. | Foto: Svaz lyžařů ČR

Bardufoss - Lyžařka Kateřina Smutná skončila v dálkovém běhu Reistadlöpet v Norsku na 50 km pátá a závod před koncem série Ski Classics přišla o šanci na celkové prvenství. Vedoucí žena seriálu Britta Johanssonová-Norgrenová ze Švédska doběhla šestá a v průběžném hodnocení má už nedostižný náskok 325 bodů, 200 bodů za vítězství dnes brala Polka Justyna Kowalczyková.

Mezi muži se na profilem náročné trati blýskl čtvrtým místem Lukáš Bauer, který o necelé tři vteřiny prohrál souboj o třetí pozici s domácím lyžařem Simenem Östensenem. "Únava už byla taková, že jsem neměl síly," uvedl v tiskové zprávě Bauer, kterého norský soupeř předjel v poslední zatáčce.

Jinak ale byl český běžec ze závodu nadšený. "Všem z našeho týmu jely skvěle lyže, takže obrovský dík patří servisu. Sice nejely dobře krátce po startu, ale jakmile jsme se dostali do nejvyšších pasáží, tak tam se okamžitě projevilo, že servismani dobře trefili mázu," řekl Bauer.

Vyhrál další Nor Petter Eliassen o více než tři minuty před krajanem Andersem Auklandem. Už jistý šampion Tord Asle Gjerdalen doběhl pátý více než minutu za Bauerem.

Jedenácté místo přidal Martin Jakš, který si po skončení Světového poháru prodloužil sezonu. Třetí z Čechů Petr Novák obsadil 22. místo.

Příští sobotu seriál Ski Classics vyvrcholí posledním závodem ve finském Levi.

Reistadlöpet, závod série Ski Classics v dálkovém lyžování v Bardufossu (Norsko) - 50 km:

Muži: 1. Eliassen (Nor./LeasePlan) 2:31:41,5, 2. A. Aukland (Nor./Santander) -3:17,0, 3. Östensen (Nor./BN Bank) -3:30,8, 4. Bauer (ČR/Pioneer Investments) -3:33,2, 5. Gjerdalen (Nor./Santander) -4:48,8, 6. Hoelgaard (Nor./LeasePlan) -4:49,6, …11. Jakš (ČR/Pioneer Investments) -4:59,0, 22. P. Novák (ČR/Atlas Craft) -8:11,1, 28. Fellner (ČR/Pioneer Investments) -11:06,3, 36. Ondrášek (ČR/Atlas Craft) -17:35,6.

Průběžné pořadí Ski Classics: 1. Gjerdalen 1654, 2. Eliassen 1242, 3. Nygaard (Nor./Santander) 1142, …22. P. Novák 414, 26. Řezáč (ČR/Silvini Madshus) 369, 34. Bauer 226, 39. Ročárek (ČR/Atlas Craft) 184, 43. Ondrášek 165, 52. Máka (ČR/Atlas Craft) 113, 55. Šrail (ČR/Pioneer Investments) 106, 57. Jakš 95, 63. Fellner 83.

Ženy: 1. Kowalczyková (Pol./Santander) 2:53:23,9, 2. Išidaová (Jap./United Bakeries) -54,7, 3. Slindová (Nor./United Bakeries) -3:27,5, 4. Gjeitnesová (Nor./Telemark) -5:44,8, 5. Smutná (ČR/Santander) -5:53,0, 6. Johanssonová-Norgrenová (Švéd./Lager 157 Ski) -13:54,9.

Průběžné pořadí Ski Classics: 1. Johanssonová-Norgrenová 1950, 2. Smutná 1625, 3. Slindová 1378, …20. Moravcová (ČR/Silvini Madshus) 233, 23. Boudíková (ČR/Atlas Craft) 164, 32. Schützová 66, 35. Zelenková (obě ČR/Silvini Madshus) 62.