Smutný přehled: zemřely české legendy, Medvěd z Minsku i hvězda, co asi nebyla ženou

Sport Sport
Aktualizováno 31. 12. 2021 7:24
Připomeňte si osobnosti sportu, které letos opustily tento svět.

Jan Suchý (hokej)

Ve věku 76 let zemřel legendární hokejový obránce Jan Suchý, člen domácí i mezinárodní Síně slávy. S Duklou Jihlava získal sedm titulů, z olympijských her v Grenoblu 1968 si odvezl stříbro. Vedle toho se podílel na dalších čtyřech druhých místech na mistrovství světa, navíc má i dva bronzy. O jeho úmrtí informoval na svém webu jihlavský klub.

Rodák z Havlíčkova Brodu byl na přelomu 60. a 70. let považován za jednoho z předních evropských beků. Do hokeje vnesl moderní herní projev, jako jeden z prvních padal do střel protivníka tělem a vynikal i ofenzivním pojetím hry. V letech 1969 a 1971 byl vyhlášen nejlepším obráncem mistrovství světa, čtyřikrát se dostal do All stars týmu. Ovládl také první dva ročníky ankety Zlatá hokejka.

Za reprezentaci odehrál 160 utkání, v nichž vstřelil 44 gólů, což je dosud maximum mezi obránci. O zlato z MS 1972 v Praze přišel kvůli tomu, že pár měsíců před startem šampionátu zavinil nehodu, při níž zahynul jeden ze spolucestujících. Kvůli alkoholu v krvi strávil devět měsíců ve vězení, ani poté si s životosprávou hlavu příliš nelámal.

"Osud mu nedopřál zlato ze světového šampionátu ani angažmá v NHL, přesto patří ke zlatým generacím našeho hokeje. Svým stylem hry, odvážným blokováním střel i neuvěřitelnou produktivitou předběhl dobu o několik desetiletí a stal se vzorem pro následovníky doma i v zahraničí," uvedl v tiskové zprávě prezident Českého hokeje Tomáš Král.

V lize Suchý nastřílel v dresu jihlavské Dukly 162 gólů v 561 zápasech, v sezoně 1968/69 jako dosud jediný obránce ovládl kanadské bodování. Na sklonku kariéry si zahrál v Německu a v Rakousku, po jejím ukončení dělal v Havlíčkově Brodu asistenta trenéra či obchodního manažera klubu.

Kromě hokeje hrál velmi dobře i fotbal, dokonce se dostal do dorosteneckého reprezentačního výběru. Nabídku hrát v Dukle Praha ale odmítl a dal přednost hokeji. V roce 2009 byl přijat do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace IIHF, o rok dříve rovněž do její tuzemské obdoby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Zhruba desetina Prahy je bez elektřiny, problém je na rozvodně Jih

Pokud by byla závada větší, je možné proud přepojit z jiných směrů. ČTK to dnes večer řekl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka. O výpadku informovali hasiči, vyprošťují lidi z výtahů. Omezil také provoz některých tramvajových linek.

Výpadek se týká třeba Prahy 2, 4 a 10. "Je to u nás, je to na naší soustavě, zjišťujeme, co se stalo, je to rozvodna Jih," řekl mluvčí PRE. "Pokud by byl nějaký větší problém, je samozřejmě možné proud přepojit, aby laicky řečeno tekl z jiných směrů, protože do Prahy teče proud z několika různých směrů," dodal Hanzelka. Větší závadu je tak podle něj možné vyřešit poměrně rychle.

"V důsledku výpadku elektrické energie v oblasti Prahy 2, Prahy 4 a Prahy 10 evidujeme zvýšený počet požadavků na vyproštění osob uvízlých ve výtahu," napsali hasiči na twitteru. Omezení v provozu tramvajových linek se podle organizátora pražské integrované dopravy (PID) týká celé oblasti od Nuslí až do Strašnic. 

před 15 minutami

Po střetu dvou aut je neprůjezdná silnice v Plané u Budějovic. Nehoda má šest zraněných

Po čelním střetu je nyní neprůjezdná silnice I/3 v Plané u Českých Budějovic. Při nehodě se zranilo šest lidí a policie odklání dopravu. Potvrdil to krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Jde o hlavní tah na Krumlov a k hranicím s Rakouskem.

Policie řešila dnes i další nehody. Starší řidič osobního auta se odpoledne srazil na železničním přejezdu v Blatné na Strakonicku s vlakem. Muž je těžce zraněný. Policie také dnes zasahovala u nehody poblíž Vyššího Brodu na Českokrumlovsku, kde řidič osobního vozu čelně narazil do stromu a tři lidé se těžce zranili.

Další zprávy