Smělé plány kraulařské královny. Seemanová po olympiádě v Tokiu vyrazí do Kentucky

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
22. 10. 2019 7:56
Nejprve premiérové vítězství v závodě Světového poháru, pak český rekord na 400 metrů volný způsob. Barbora Seemanová v minulých dnech potvrdila, že patří do elitní kraulařské společnosti.
Česká plavkyně Barbora Seemanová
Česká plavkyně Barbora Seemanová | Foto: Instagramový účet České plavání

I přes vydařené výsledky zůstává česká plavecká jednička nohama na zemi a pečlivě se připravuje na další závody. Začátkem prosince ji v Glasgow čeká mistrovství Evropy. "Cílem je postup do finále a v něm bych chtěla bojovat o některou z medailí," netají Seemanová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Na Světovém poháru v Berlíně jste se poprvé v kariéře radovala z prvenství na tratích 400 i 200 metrů. Čekala jste takové nádherné vysvědčení?

Nečekala! Do Berlína jsem jela se snahou podat kvalitní výkon, který bude stačit na postup do finále a při neúčasti některých špičkových světových kraulařek případně i na medailové umístění. Dvě první místa pro mě byla obrovským zážitkem. Na čtyřstovce jsem druhou Goughovou z Austrálie porazila o sedm setin a v nádherné dramatické dvoustovce jsem dohmátla o pouhé dvě setiny dřív než Švédka Colemanová. V obrovské bitvě na poslední padesátce jsem si sáhla až na dno svých sil a dočkala se zlaté odměny.

Takže stoprocentní spokojenost?

Plavalo se mi pocitově skvěle a hlavně jsem nasbírala další velice cenné zkušenosti i motivaci do tréninku. Jen se mi na čtyřstovce nepodařilo dosáhnout času, který jsem chtěla zaplavat. Bylo to tím, že závod jsem rozjela pomalu, a tak jsem se v cíli musela spokojit s tím, že jsem zůstala pár desetin za svým osobním rekordem. První místo však toto manko smazalo.

Víte o nějakých rezervách, jejichž odstranění by vaše časy ještě zlepšilo?

S trenérkou Petrou Škábovou na nich stále pracujeme, pořád je co zlepšovat. Například v dalších dvou závodech na stovce a padesátce, v nichž jsem skončila na pátém a šestém místě, mi chyběla větší rychlost. Tou neoplývám ani na začátku čtyřstovky, i když si myslím, že by mi síly pro finiš nesebrala. Od začátku sezony jsme však právě rychlosti věnovaly menší pozornost, šlo nám o kvalitní výsledky na delších tratích.

O víkendu jste zářila v Plzni. Co pro vás znamenala účast na Českém poháru?

Byl to oblíbený test na mých tratích, ale i příjemný start v doplňkových disciplínách. A můžu říct, že jsem hodně spokojená. Vždyť na čtyřstovce se mi nečekaně podařilo téměř o dvě vteřiny posunout český rekord  na 4:03,42, jen těsně jsem zůstala za svým osobním maximem na dvoustovce a velkým překvapením bylo překonání pět let starého českého rekordu Báry Závadové na 200 metrů motýlek.

Začátkem prosince vás čeká mistrovství Evropy v Glasgow. S jakým vystoupením byste byla spokojena?

Plně se soustředím na co nejlepší výkon v kraulařské dvoustovce. Prvním cílem je postup do finále a druhým pak bojovat o medailové umístění. Nad startem ve čtyřstovce mám zatím otazník. Ten mám zatím i nad přesným programem předolympijské přípravy, i když je samozřejmě už dnes jisté, že v něm nebudou chybět soustředění ani závody.

Nedávno jste se zmínila o svém přání vydat se po olympiádě v Tokiu do Spojených států. Co je ve vašich plánech nového?

Už jsem se domluvila, že od podzimu příštího roku budu studovat a zároveň se snažit zlepšovat své plavecké výkony na univerzitě v Louisville ve státě Kentucky. Před časem jsem tam byla na soustředění a velice mě zaujalo celé jejich tréninkové zázemí.

Co ještě rozhodlo pro Kentucky?

Měla jsem sice ze Spojených států více nabídek, ale plavecký kouč Albiero, který v Louisville působí už přes 15 let, přijel dokonce do Prahy a jeho celkový realistický pohled mě přesvědčil. Nic nesliboval, ale chci to zkusit a čas ukáže, zda mé rozhodnutí bylo správné.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 1 hodinou

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy