Smělé plány kraulařské královny. Seemanová po olympiádě v Tokiu vyrazí do Kentucky

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
22. 10. 2019 7:56
Nejprve premiérové vítězství v závodě Světového poháru, pak český rekord na 400 metrů volný způsob. Barbora Seemanová v minulých dnech potvrdila, že patří do elitní kraulařské společnosti.
Česká plavkyně Barbora Seemanová
Česká plavkyně Barbora Seemanová | Foto: Instagramový účet České plavání

I přes vydařené výsledky zůstává česká plavecká jednička nohama na zemi a pečlivě se připravuje na další závody. Začátkem prosince ji v Glasgow čeká mistrovství Evropy. "Cílem je postup do finále a v něm bych chtěla bojovat o některou z medailí," netají Seemanová v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Na Světovém poháru v Berlíně jste se poprvé v kariéře radovala z prvenství na tratích 400 i 200 metrů. Čekala jste takové nádherné vysvědčení?

Nečekala! Do Berlína jsem jela se snahou podat kvalitní výkon, který bude stačit na postup do finále a při neúčasti některých špičkových světových kraulařek případně i na medailové umístění. Dvě první místa pro mě byla obrovským zážitkem. Na čtyřstovce jsem druhou Goughovou z Austrálie porazila o sedm setin a v nádherné dramatické dvoustovce jsem dohmátla o pouhé dvě setiny dřív než Švédka Colemanová. V obrovské bitvě na poslední padesátce jsem si sáhla až na dno svých sil a dočkala se zlaté odměny.

Takže stoprocentní spokojenost?

Plavalo se mi pocitově skvěle a hlavně jsem nasbírala další velice cenné zkušenosti i motivaci do tréninku. Jen se mi na čtyřstovce nepodařilo dosáhnout času, který jsem chtěla zaplavat. Bylo to tím, že závod jsem rozjela pomalu, a tak jsem se v cíli musela spokojit s tím, že jsem zůstala pár desetin za svým osobním rekordem. První místo však toto manko smazalo.

Víte o nějakých rezervách, jejichž odstranění by vaše časy ještě zlepšilo?

S trenérkou Petrou Škábovou na nich stále pracujeme, pořád je co zlepšovat. Například v dalších dvou závodech na stovce a padesátce, v nichž jsem skončila na pátém a šestém místě, mi chyběla větší rychlost. Tou neoplývám ani na začátku čtyřstovky, i když si myslím, že by mi síly pro finiš nesebrala. Od začátku sezony jsme však právě rychlosti věnovaly menší pozornost, šlo nám o kvalitní výsledky na delších tratích.

O víkendu jste zářila v Plzni. Co pro vás znamenala účast na Českém poháru?

Byl to oblíbený test na mých tratích, ale i příjemný start v doplňkových disciplínách. A můžu říct, že jsem hodně spokojená. Vždyť na čtyřstovce se mi nečekaně podařilo téměř o dvě vteřiny posunout český rekord  na 4:03,42, jen těsně jsem zůstala za svým osobním maximem na dvoustovce a velkým překvapením bylo překonání pět let starého českého rekordu Báry Závadové na 200 metrů motýlek.

Začátkem prosince vás čeká mistrovství Evropy v Glasgow. S jakým vystoupením byste byla spokojena?

Plně se soustředím na co nejlepší výkon v kraulařské dvoustovce. Prvním cílem je postup do finále a druhým pak bojovat o medailové umístění. Nad startem ve čtyřstovce mám zatím otazník. Ten mám zatím i nad přesným programem předolympijské přípravy, i když je samozřejmě už dnes jisté, že v něm nebudou chybět soustředění ani závody.

Nedávno jste se zmínila o svém přání vydat se po olympiádě v Tokiu do Spojených států. Co je ve vašich plánech nového?

Už jsem se domluvila, že od podzimu příštího roku budu studovat a zároveň se snažit zlepšovat své plavecké výkony na univerzitě v Louisville ve státě Kentucky. Před časem jsem tam byla na soustředění a velice mě zaujalo celé jejich tréninkové zázemí.

Co ještě rozhodlo pro Kentucky?

Měla jsem sice ze Spojených států více nabídek, ale plavecký kouč Albiero, který v Louisville působí už přes 15 let, přijel dokonce do Prahy a jeho celkový realistický pohled mě přesvědčil. Nic nesliboval, ale chci to zkusit a čas ukáže, zda mé rozhodnutí bylo správné.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy