Slzy a strach. Pistorius prý první noc ve vězení provzlykal

ČTK Sport ČTK, Sport
24. 10. 2014 11:09
Jihoafrický handicapovaný běžec Oscar Pistorius, který byl odsouzen na pět let za zabití z nedbalosti přítelkyně Reevy Steenkampové, má ve věznici přísný a pevný režim.
Oscar Pistorius u soudu.
Oscar Pistorius u soudu. | Foto: Reuters

Johannesburg - Jihoafrický handicapovaný běžec Oscar Pistorius, který byl odsouzen na pět let za zabití z nedbalosti přítelkyně Reevy Steenkampové, má ve věznici přísný a pevný režim.

Vstává v půl šesté, snídani dostává v sedm, oběd v poledne a večeři ve čtyři - to vše ve své cele, informoval jihoafrický list The Times. V úterý strávil ve věznici Kgosi Mampuru II první noc a údajně předtím, než usnul, bylo z jeho cely dlouho slyšet vzlykání a pláč.

Po probuzení byl šokovaný

Když se Pistorius ve středu ráno probudil, vypadal prý stále šokovaný a dezorientovaný. Šestinásobný paralympijský šampion byl do věznice v Pretorii odvezen ihned ze soudní síně a nyní pobývá v její nemocniční části. Zdravotníci i dozorci ho prý velmi bedlivě sledují.

"Mohli jste ho slyšet. Krátce poté, co se dveře cely zavřely, bylo slyšet slzy. Byl zničený. Stále plakal. Myslíme si, že přestal, až když usnul," citoval jihoafrický list nejmenovaný vězeňský zdroj.

Podle jiného zdroje byl již Pistorius v krátkosti představen dalším devíti vězňům, kteří obývají nemocniční část věznice. Jsou mezi nimi rovněž lidé s prostetickými končetinami a také odsouzení na kolečkových křeslech. Seznamovaní se spoluvězni prý bude pokračovat až do konce týdne.

"Někteří jsou rádi, že je s nimi, jiní ale nikoliv. Nelíbí se jim, že se snažil využít svého postižení, aby nemusel do vězení," uvedl tento zdroj.

Cela dvakrát tři metry

Vězeňské úřady pobyt Pistoriuse ve vězení odmítly jakkoli komentovat. "Nikdy jsme nezveřejňovali žádné detaily o tom, jak se pachateli každý den daří," uvedl pro agenturu SAPA mluvčí Manelisi Wolela. "Nedělali jsme to u jiných pachatelů, nebudeme to dělat u něj," dodal.

Pistoriusova cela má údajně velikost asi dvakrát tři metry a je vybavena toaletou, umyvadlem a postelí s matrací, polštářem a dvěma přikrývkami.

"Je tu množství věcí, na které si musíte zvyknout. I proto ho v příštích dnech navštíví lidé, kteří mu pomohou s orientací, s místním řádem i jeho očekáváními," uvedl James Smallberger z jihoafrické vězeňské správy. "Jako vězeň nerozhodujete o tom, co kdy děláte. To je rozhodnuto za vás. Naše programy vám stanovují, kdy cvičit, jíst, mýt se či spát. Jídla, která jsou připravována ve spolupráci s dietology, se střídají v dvanáctidenních cyklech. Jsou připravována pro asi 7000 vězňů," dodal.

Málem byl spoluvězněm Krejčíře

Sedmadvacetiletý Pistorius, jenž se stal díky startům v závodech zdravých sportovců mezinárodní celebritou, loni na Svatého Valentýna zastřelil přes dveře koupelny ve svém domě modelku Reevu Steenkampovou. Podle svého tvrzení si přítelkyni spletl se zlodějem.

Jihoafrická agentura EWN již dříve informovala, že by Pistorius mohl být umístěn ve věznici i v křídle s vysokou ostrahou, kde se nachází pouhých šest cel. V případě, že by se tak stalo, stal by se jeho jediným spoluvězněm uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř, který je v JAR obviněn z únosů a mučení. Tohoto možného spojení si všímají i jihoafrická média a list The Mail & Guardian dokonce zveřejnil kreslenou parodii na jejich možné setkání.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy