16. 5. 2012 8:51
Slovenské cyklistické eso Peter Sagan dokazuje své kvality i na Tour of California.
Cyklista Peter Sagan slaví další triumf v Kalifornii
Cyklista Peter Sagan slaví další triumf v Kalifornii | Foto: Reuters

Livermore - Slovenský cyklista Peter Sagan vyhrál i třetí etapu závodu Kolem Kalifornie. Dvaadvacetiletý jezdec stejně jako v předchozích dvou dnech porazil ve spurtu Heinricha Hausslera a v čele průběžného pořadí před Australanem vede o 12 vteřin.

"Nevím, co říct. Je to pro mě překvapení," uvedl Sagan, hvězda italské stáje Liqiugas-Cannondale. Ve finiši v Livermoreu vedle Hausslera přespurtoval mladý Slovák i exmistra světa Toma Boonena z Belgie.

"Dneska bylo docela horko, to mi většinou nesvědčí. Musím ale poděkovat týmu, protože pro mě odvedl skvělou práci," dodal skromně dvaadvacetiletý přízrak, který dokáže porážet i hvězdného Cavendishe.

Na celkový triumf si ale nevěří

Navzdory skvělému vstupu do osmietapového závodu Sagan neočekává, že by Kolem Kalifornie vyhrál. "Budu se snažit žlutý trikot udržet, ale čekají nás těžké kopce a časovka, ve které nejsem dobrý. Myslím, že po ní už ve žlutém nebudu," odkryl Sagan svou největší slabinu.

Pro Sagana, kterému před dvěma lety vysekl poklonu i samotný Lance Armstrong, to bylo každopádně již šesté etapové vítězství v sezóně. Před třemi triumfy v Americe vyhrál cyklista s přezdívkou Terminátor etapu v Ománu, kolem De Panne a na Tirreno-Adriatico.

V Kalifornii má svého zástupce i česká cyklistika. Český časovkářský specialista František Raboň z Omegy-Quickstepu dojel ve třetí etapě na 120. místě se ztrátou přes dvanáct minut a celkově mu patří 117. příčka.

Cyklistický etapový závod Kolem Kalifornie

3. etapa (185,6 km): 1. Sagan (SR) 4:50:49, 2. Haussler (Austr.), 3. Boonen (Belg.), 4. Candelario (USA), 5. Mondory (Fr.), 6. Rodriguez (USA), ...120. Raboň (ČR) -12:06.

Průběžné pořadí: 1. Sagan (SR) 14:34:54, 2. Haussler -12, 3. Louder (USA) -24, 4. Rodriguez, 5. Jacques-Maynes (USA) oba -26, 6. De Maar (Niz. Ant.) -27, ...117. Raboň (ČR).