Slovenský kouč: Kdyby šla Kvitová na masáž místo do kina, připojí se k legendám

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 5. 2016 6:07
O české tenisové jedničce se toho v posledních letech povídá opravdu hodně a nejinak tomu je během letošního French Open. Kvitová je opět středem pozornosti médií, fanoušků i odborníků.
Petra Kvitová v prvním kole letošního French Open.
Petra Kvitová v prvním kole letošního French Open. | Foto: Reuters

Paříž - Petře Kvitové se na pařížském Roland Garros otevírá cesta za úspěchem. Česká tenistka zvládla úspěšně dvě úvodní kola a v pátek ji čeká boj o osmifinále s Američankou Shelby Rogersovou.

Vše spěje k očekávanému čtvrtfinále proti Španělce Garbiňe Muguruzaové. Česká hráčka ovšem ještě musí porazit dvě papírově slabší soupeřky, po Rogersové by to měla být buď Němka Becková, nebo Rumunka Beguová. Jenže porážet outsiderky, to rozhodně není u Kvitové vždy věcí samozřejmou.

O české tenisové jedničce se toho v posledních letech povídá opravdu hodně a nejinak tomu je během letošního French Open. Kvitová je opět středem pozornosti médií, fanoušků i odborníků.

Kvitová podle experta musí obětovat vše

Zajímavý pohled na dvojnásobnou světovou šampionku v minulých dnech nabídl slovenský trenér Erik Csarnakovics. Ten na webových stránkách časopisu Tennis Arena uvedl, že Kvitová by se mohla stát světovou legendou tenisu, pokud by sportu více obětovala.

"Ještě má čas na to, by mohla spoluvytvářet historii tenisu. Má to na dosah, přeju jí štěstí, ale musí obětovat všechno," napsal ve svém sloupku šéftrenér a spolumajitel bratislavské tenisové akademie.

Za příklad dává Kvitové současnou mužskou jedničku Srba Novaka Djokoviče. "On je první, kdo přijde ráno na plac, a poslední, kdo odchází. Je motorem týmu. Nemyslím si, že Petra pracuje v takovém módu," zapochyboval Csarnakovics.

"I ona si může dennodenně přidat dvacet minut k tréninku, může podat o 150 podání víc, může si ráno přivstat a protahovat se o půl hodinu déle. Večer může jít na masáž místo toho, aby šla do kina. Kdyby začala řešit tyto drobnosti, všechno ostatní dala bokem a zaměřila se na to dva až tři roky, připojí se k legendám," dodal trenér.

Csarnakovics: Kvitová nemá motivaci

Podle jeho názoru nemá Kvitová k pokusu o průnik na absolutní světový trůn dostatečnou motivaci.

"Je velký rozdíl, jestli je hráč světovou legendou jako Djokovič, Serena či předtím Grafová, nebo je to tenista, který vyhraje jeden dva grandslamové turnaje a je v top 10. O dvacet let později si světový tenis na někoho takového příliš nevzpomene," poznamenal někdejší kouč Norberta Gombose nebo Jarmily Gajdošové.

"Je otázkou, jestli je Petra spokojená se současným postavením. Na české a slovenské poměry už je legenda a hrdinka a budeme si ji pamatovat i deset let potom, co skončí. Jestli je s tím spokojená, může se pohybovat mezi pátým a dvacátým místem, vydělá si a je hotovo. Hráči jako Federer však mají extra motivaci, protože se stávají součástí historie světového tenisu. Kvitová by měla nabrat podobnou tendenci. Má stále šanci, když vezmeme v úvahu, že hráčky teď vyhrávají grandslamové turnaje jako třicetileté a starší," vysvětlil Csarnakovics.

S jejím tlakem se vyrovná jen Serena

Kvitová od roku 2011 zakončila sezonu pokaždé v elitní desítce a během tohoto období se nedostala pod hranici 3500 bodů. To se jí stalo až letos v únoru. Nyní v květnu pak po letech vypadla z první světové desítky a momentálně jí patří dvanácté místo. Podle slovenského experta však takové umístění vůbec neodpovídá jejímu obrovskému potenciálu.

"Má celý arzenál tenisových zbraní, takže v zápase s průměrnou hráčkou na turnaji WTA jí stačí, když jí fungují dvě tři tyto zbraně. Nikdy nebude brutálně běhat, ale svým podáním dokáže vytvořit velký tlak. Musí vyhrávat vlastní aktivitou. Na okruhu není tenistka, možná kromě Sereny Williamsové, která by se vyrovnala s Petřiným tlakem," konstatoval slovenský trenér.

Útočná hra Petry Kvitové je, jak známo, založená na velkém riziku. Chybovat podle Csarnakovisce začíná ve chvíli, kdy není dostatečně koncentrovaná a motivovaná. "Najednou těsné míčky, které předtím padaly do kurtu, padají do autu nebo do sítě. Potom mizí sebevědomí," vysvětlil Csarnakovics, proč si myslí, že Kvitové chybí základní motivace vyhrávat.

Jak se daří Kvitové na grandslamech?

PETRA KVITOVÁ

Projděte si její statistiky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Archeologové nedaleko Říma objevili ostatky devíti neandertálců

Archeologové objevili nedaleko Říma ostatky devíti neandertálců, oznámilo italské ministerstvo kultury. Nejstarší nález pochází z doby před 100 tisící lety, stáří kostí zbývajících osmi neandertálců se odhaduje na 50 až 68 tisíc let. V jeskyni Guattari, kde byly kosti nalezeny, panovaly podle archeologů výborné podmínky pro jejich konzervaci.

"Všichni byli dospělí, jen snad jeden byl v mladistvém věku," uvedl vedoucí archeologů Francesco Di Mario. Ve stejných jeskyní se už dříve našly ostatky dvou neandertálců. Vysoký počet nálezů podle Di Maria ukazuje na to, že v okolí žila relativně velká populace. Archeologové v současnosti provádějí další průzkum jeskynního komplexu, při kterém narazili hlavně na kosti zvířat a některých vyhynulých druhů.

Italský ministr kultury označil nález za mimořádný. Podle něj "obohatí vědecký výzkum o neandertálských mužích".

Zdroj: ČTK
Další zprávy