Slovenky jsou v osmifinále, Turecko se Španělskem mají jisté vítězství ve skupině

Aktualizováno 17. 6. 2017 22:50
Slovenské basketbalistky porazily na mistrovství Evropy Bělorusko 68:59, Rusko překvapivě podlehlo Belgii.
Alina Jagupovová
Alina Jagupovová | Foto: ČTK

Praha/Hradec Králové - Španělské basketbalistky vyhrály na mistrovství Evropy i druhé utkání, Ukrajinu porazily 76:54 a i díky prohře Češek s Maďarskem tak mají jisté čtvrtfinále. Vyhnou se tak zrádnému osmifinále stejně jako Turkyně, které porazily Itálii 54:53 a jsou jistými vítězkami skupiny B. Po dvou výhrách mají i Francouzky a Belgie, ty ale zatím jistotu čtvrtfinále nemají.

Ukrajinky, které na úvod porazily český výběr, dlouho kladly španělským favoritkám odpor. A to především díky Alině Jagupovové, která dala 19 ze svých 23 bodů v první půli. Třetí čtvrtina ale patřila opoře pražských USK Martě Xargayové. Jagupovovou dokázala zastavit, sama dala v této desetiminutovce 12 bodů a zlomila odpor soupeře. Nejlepší střelkyní zápasu ale byla s 26 body její spoluhráčka Alba Torrensová, Sancho Lyttleová přidala 16 bodů a 18 doskoků.

O překvapení se postarala Belgie, která ve skupině D porazila favorizované Rusko 76:75 po prodloužení. A to i přesto, že výrazně zaostávala v doskakování (31:59) a dovolila soupeři 31 útočných doskoků znamenajících, že Rusky měly o 23 střel z pole více. Belgie však především zásluhou pivotek Emy Meessemanové a zkušené veteránky Ann Wautersové zakončovala přesněji.

Rusky v zápase dotáhly ztrátu 19 bodů a vydřely prodloužení, ale v něm v posledních dvou a půl minutách neskórovaly a Belgie podruhé vyhrála. V posledním duelu si zahraje s Lotyšskem o přímý postup do čtvrtfinále.

Slovenky pod vedením českého trenéra Mariana Svobody porazily 68:59 Bělorusko. K první výhře na turnaji je dovedla sedmatřicetiletá opora Zuzana Žirková, která k 22 bodům přidala osm doskoků a pět asistencí. Po večerní výhře Turecka nad Itálií mají Slovenky jistý postup.

"Doufám, že si mladé holky vezmou příklad z Žirkové, která tam sebou hází a bojuje. Před jejím výkonem mohu jen smeknout. Táhla to v obraně i útoku a burcovala celý tým. Má mé velké uznání," pochválil Svoboda bývalou brněnskou oporu.

Zatím nejlepší individuální výkon turnaje předvedla pivotka Quanitra Hollingsworthová, která 29 body a 21 doskoky dotáhla Turkyně k výhře nad Itálií. Tým z Apeninského poloostrova si s rodilou Američankou nedokázal poradit, přesto měl výhru ve svých rukou. Jenže Alessandra Formicaová v poslední sekundě neproměnila volnou střelu.

Druhý střelecký výkon dnes předvedla Elina Babkinová z Lotyšska, která 27 body a sedmi asistencemi pomohla k důležité výhře 76:55 nad Černou Horou. Dalších 16 bodů a deset doskoků přidala Anete Šteinbergaová, která v uplynulé sezoně oblékala dres USK Praha.

Na pokraji vyřazení jsou obhájkyně titulu Srbky, které po senzační prohře s Řeckem nestačily ani na silnou Francii a podlehly 57:73. Musejí tak vyhrát v posledním duelu nad Slovinskem, které nejprve potrápilo Francii a dnes porazilo Řekyně 59:56.