Nevyzpytatelný soupeř, tvrdí Češi o Dánech, kteří dostali od Švédů pětadvacet gólů

5. 12. 2018 16:27
Čtvrtfinálovým soupeřem českých florbalistů na mistrovství světa v Praze budou Dánové, kteří v předkole play off porazili Estonsko 3:2. Rozhodl o tom gólem v 52. minutě Mikkel Skov Nielsen. Čtvrteční čtvrtfinálový souboj v O2 areně začne v 19:30
Michal Dudovič ze Slovenska (vlevo) neproměňuje trestné střílení. Vpravo je brankář Lotyšska Janis Salcevics | Foto: ČTK

Dánové, kteří skončili předloni na šampionátu v Rize pátí, zůstali po porážkách s Norskem 3:9, s Finskem 1:7 a debaklu se Švédskem 0:25 ve skupině B bez bodu poslední. Estonci na ně ale nestačili a po výhrách v nižší výkonnostní skupině C nad Austrálií (11:5), Polskem (4:3) a Thajskem (11:4) na posun mezi nejlepší osmičku nedosáhli.

"Dánové odehráli poslední dva šampionáty výborně, minule skončili na pátém místě. Musíme se hlavně soustředit na sebe. Stále je hodně věcí, které musíme zlepšit," řekl asistent trenéra Milan Fridrich a nechce dopustit žádné podcenění ani pod dojmem úterního debaklu Dánů se Švédskem 0:25.

"Možné je všechno. V jednom zápase vás každý může potrápit. Zápas začíná za stavu 0:0 a musíme k tomu tak přistoupit. Hodně právě bude záležet na našem výkonu, nechceme nějak spoléhat na to, že zahraje špatně soupeř," uvedl Fridrich.

"Hodilo by se pár rychlých gólů, to pomůže vždycky. Musí se najít pohoda. Hráči se musí soustředit vždy jen stoprocentně na každý souboj a každý míček, pustit ostatní věci za hlavu. Důležitá je síla, aby si hráči věřili a podpořili se. Je dobré vědět, že i když se stane nějaká chyba, tým za mnou vždy bude stát," doplnil Fridrich.

Bývalý útočník nechyběl před čtyřmi roky na šampionátu v Göteborgu, kde se český tým naposledy s Dány utkal. Vyhrál tehdy ve čtvrtfinále 5:1. Ze současného kádru u toho byli také obránci Patrik Suchánek a Lukáš Veltšmíd i útočníci Jiří Curney, Patrik Dóža, Matěj Jendrišák, Tom Ondrušek a Milan Tomašík.

"Soupeř bude hrát florbal jako Němci. Bude více v defenzivě a bude vyrážet do protiútoků. Doufám, že po vítězství nad Švýcary jsme si nalili trochu toho sebevědomí do hokejek a budeme schopni je technicky přehrát tak, jak bychom měli," uvedl kapitán Jendrišák.

Celkově v historii hráli Češi s Dány sedmkrát a pokaždé vyhráli při skóre 54:16. Na světových šampionátech půjde o třetí souboj. V roce 2002 v Helsinkách Dánové prohráli 4:5 až v prodloužení. Byl to jediný zápas, němž s Čechy v 60 minutách odolali.

"Čeká nás nevyzpytatelný soupeř. Zatím jsme ho neviděli hrát, ale asi bych ho přirovnal k Německu. Spíš defenzivní tým, který se bude soustředit na obranu, což nám první dva zápasy nevyhovovalo a musíme se dobře připravit. Rozhodně dostaneme dostatek studijního materiálu, abychom věděli, co nás čeká," prohlásil Ondrušek.

Asistent trenéra Fridrich zatím neprozradil, jestli se bude oproti duelu se Švýcarskem měnit sestava. "Budeme ji ladit až večer. Chceme se odrazit z úspěšného základu. Kluci, co do hry naskočili, taky hráli dobře. Chceme sílu rozložit a budeme se snažit vymyslet, jak je to nejlepší pro tým," dodal Fridrich.

Slováci s českým koučem neuspěli

Slovenský tým s českým trenérem Petrem Koutným podlehl Lotyšsku 1:6 a bude bojovat o 9. až 12. místo. Lotyši se utkají ve čtvrtfinále v pátek od 15:10 s favorizovaným Švédskem.

Lotyšští hráči po porážce se Švýcarskem (3:7) překvapili v neděli český výběr (4:3), ale po pondělní prohře s Německem (4:5) skončili v základní skupině A poslední. Slováci podle předpokladů ovládli výkonnostně nižší skupinu C s Kanadou, Singapurem a Japonskem bez ztráty a se skóre 45:6.

Dnes sice vedli od třetí minuty po gólu Lukáše Mráze z Bulldogs Brno, jednoho ze 13 krajánků z české superligy v Koutného výběru, ale ještě v první třetině Lotyši stav otočili a v závěrečném dějstvím přidali čtyři branky. Dvakrát se trefili Edžus Cerinš a Klavs Jansons.

Šestašedesátiletý Koutný před dvěma roky v Rize dovedl Slováky k 9. místu. Jejich nejlepším výsledkem je osmá pozice z roku 2012 z Curychu, kde je vedl jiný český kouč Jan Holovka.

Norsko si bez potíží poradilo s Austrálií a nad týmem s dvojčaty českého původu Danielem a Tomášem Gärtnerovými vyhrálo 10:0. Ve čtvrtek od 16:30 bude hrát se Švýcarskem. Německo zvítězilo nad Kanadou 7:2 a stejně jako Dánsko, Lotyšsko a Norsko potvrdilo své nasazení z vyšší výkonnostní skupiny.

Němci ve čtvrtfinále budou hrát v pátek od 18:00 s úřadujícími šampiony Finy a vítěz toho duelu narazí v sobotním semifinále na úspěšnějšího ze souboje mezi českou reprezentací a Dánskem.

Mistrovství světa florbalistů v Praze:

Předkolo play off:

Lotyšsko - Slovensko 6:1 (2:1, 0:0, 4:0)

Branky: 9. a 45. Cerinš, 13. a 55. Jansons, 58. Trekše, 60. Kovalevskis - 3. Mráz.

Dánsko - Estonsko 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

Branky: 8. Odfeldt, 46. Schmidt, 52. Skov Nielsen - 33. Kareliusson, 47. Tamme.

Norsko - Austrálie 10:0 (3:0, 4:0, 3:0)

Branky: 3. a 41. Kvisvik, 7. a 24. Jansson, 34. a 53. Kronberg, 40. a 48. Olesen, 3. vlastní Hammarlund, 32. Bjerknes.

Německo - Kanada 7:2 (2:1, 3:1, 2:0)

Branky: 8. a 31. Blanke, 37. a 49. Von Pritzbuer, 17. Schuschwary, 30. Weigelt, 59. Siede - 1. Viitakoski, 38. Barber.