Slováci mají první zlato z MS, Farah nejlepším vytrvalcem

29. 8. 2015 6:51
Matej Tóth je prvním slovenským mistrem světa v atletice v historii. Dvaatřicetiletý chodec vyhrál v Pekingu závod na 50 kilometrů v času 3:40:32
Matej Tóth se raduje z vítězství v chůzi na 50 km na MS v Pekingu.
Matej Tóth se raduje z vítězství v chůzi na 50 km na MS v Pekingu. | Foto: Reuters

Peking  - Matej Tóth je prvním slovenským mistrem světa v atletice v historii. Dvaatřicetiletý chodec vyhrál v Pekingu závod na 50 kilometrů v času 3:40:32. Druhý skončil Australan Jared Tallent, který na Tótha ztratil 1:45 minuty, pro bronz si došel Japonec Takajuki Tanii (3:42:55).

Slovák potvrdil roli favorita

Svěřenec Mateje Spišiaka Tóth kraloval závodu od jeho začátku. Na patnáctém kilometru měl náskok 39 sekund, v polovině trati už skoro minutu a vedení do cíle ještě navýšil, byť si musel na trati odskočit na toaletu.

Slovák před závodem platil za adepta na medaili, neboť letos v březnu vytvořil v Dudincích třetí nejlepší výkon historie 3:34:38. Pátý muž z minulého MS v Moskvě tak dnes přidal ke stříbru z ME loni v Curychu největší úspěch kariéry a zapsal se do historie slovenské atletiky.

Zlato ze světového šampionátu nemá ve své sbírce ani legendární Jozef Pribilinec. Slovenský chodec sice v roce 1988 získal pro Československo v Soulu olympijské zlato, ale na světových šampionátech byl "jen" dvakrát stříbrný.

"Chci si na věky pamatovat ten pocit a moment, když jsem vcházel do tohoto stadionu jako první," řekl novinářům vítěz. "Zapsal jsem se do historie, ale přitom to byla možná nejsnadnější padesátka mého života," upozornil Tóth, kterému hned za cílem gratuloval jeho otec.

Český reprezentant Lukáš Gdula porušil chodecká pravidla, dostal tři červené terčíky a deset kilometrů před cílem byl diskvalifikován.

Arzamovová vyhrála na 800 metrech

Mistryní světa v běhu na 800 m se poprvé v kariéře stala Běloruska Marina Arzamovová, jež pekingským triumfem navázala na loňské zlato z mistrovství Evropy v Curychu. Sedmadvacetiletá rodačka z Minsku zvítězila v čase 1:58,03 o devět setin sekundy před Melissou Bishopovou z Kanady. Třetí doběhla obhájkyně titulu a vedoucí žena letošních tabulek Eunice Sumová z Keni (1:58,18).

První světový titul pod otevřeným nebem vybojovala ruská výškařka Maria Kučinová v novém osobním rekordu 201 cm. Dvaadvacetiletá halová mistryně světa a Evropy soutěží prošla bez zaváhání a nezvládla až laťku ve výšce 203 cm. Dvojnásobná mistryně světa Blanka Vlašičová z Chorvatska, která rovněž překonala 201 cm na první pokus, musela opravovat na 192 cm a po tříleté zdravotní pauze získala stříbro. Bronz vybojovala olympijská vítězka Anna Čičerovová, jež zvládla 201 cm na druhý pokus.

Farah nejlepším vytrvalcem posledních let

Mohamed Farah zase potvrdil postavení nejlepšího vytrvalce posledních let a jako první atlet v historii obhájil tituly na 10.000 i 5000 metrů. Na pětikilometrové trati dnes zásluhou závěrečného zrychlení porazil Keňana Caleba Ndikua a získal třetí zlato na této distanci za sebou, což se rovněž dosud na MS nikomu nepodařilo.

Dvaatřicetiletý Farah, jenž zlatý double získal i na olympijských hrách v Londýně a dvou evropských šampionátech, triumfoval v pomalejším čase 13:50,38. Poslední kolo zvládl za 52 sekund.

"Necítil jsem se zrovna ideálně, trochu mě tahalo tříslo, ale lékaři odvedli skvělou práci. Double pro mě i proto znamená strašně moc. Po dlouhé době jsem byl nervózní," řekl Farah.

před 46 minutami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

před 56 minutami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.