Slibnou formu nepotvrdili. Vraštil se Šimánkem dojeli MS ve veslování pátí

ČTK ČTK
24. 9. 2022 14:42
Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek obsadili na dvojskifu lehkých vah na mistrovství světa ve veslování v Račicích páté místo. Vyhráli favorizovaní Irové Fintan McCarthy a Paul O'Donovan, kteří obhájili titul a navázali na triumfy z olympijských her v Tokiu i z letošního evropského šampionátu.
Čeští závodníci Jiří Šimánek a Miroslav Vraštil v rozjížďce dvojskifu lehké váhy vybojovali postup do semifinále.
Čeští závodníci Jiří Šimánek a Miroslav Vraštil v rozjížďce dvojskifu lehké váhy vybojovali postup do semifinále. | Foto: Reuters

Vraštil se Šimánkem se v minulých dnech v Račicích prezentovali skvělými výkony, vyhráli dvě tří jízd, pouze v úvodní rozjížďce nestačili na McCarthyho a O'Donovana. Dnes se jim ale tolik nedařilo, po startu se sice drželi na druhém místě, ale ještě před kilometrem klesli na pátou pozici a už se jim nepodařilo posunout vpřed.

"Jsme spokojení, ale trošku zklamaní. Páté místo je krásné, ale po jízdách jsme si, nechci říct věřili, ale pomýšleli jsme na lepší umístění. Dnes nás ale stálo hodně sil držet se s těmi nejlepšími. To byl rozdíl oproti ostatním jízdám, kdy jsme byli vepředu, a pak, když jsme přeřazovali, tak už to výše nešlo. Čtyři lodě byly rychlejší," konstatoval Šimánek.

Ve finále podle něj nebyly úplně rozhodující výkony soupeřů, ale samotná česká jízda. "Složitě jsme hledali tempo v průběhu trati. Může se to stát, každý závod není posvícení. Měli jsme tři výborné závody a ještě jsme potřebovali čtvrtý, který bohužel nevyšel," řekl Šimánek a pokrčil rameny. "Dávali jsme tam mnohem více úsilí, ale loď neklouzala jako předtím. Nezbývá nám nic jiného než bojovat, jako jsme bojovali předtím," doplnil vyčerpaný Vraštil.

Stříbrné medaile získali Italové Pietro Ruta a Stefano Oppo, bronz získali Stanislav Kovalov a Igor Chmara z Ukrajiny.

Pavlína Flamíková a Radka Novotníková vyhrály na dvojce bez kormidelníka finále B na mistrovství světa v Račicích a celkově tak obsadily sedmé místo. Vylepšily výsledek z letošního kontinentálního šampionátu, na kterém skončily osmé.

"Spokojenost je největší. Když jsme nastupovaly, tak jsme věděly, že to nebude jednoduchý závod. Nervozita stoupala, jely jsme tady předtím tři hodně náročné závody a nevěděly jsme, kdo jak je unavený. Chtěly jsme vyhrát a jsem ráda, že se to povedlo," řekla Flamíková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy