Šlesingr ze Soči: Je to divadlo bezpráví a lidské omezenosti

Aleš Vávra Aleš Vávra
3. 2. 2014 11:00
Na olympijské hry odlétal biatlonista Michal Šlesingr se smíšenými pocity. A po příletu do Soči se jeho averze vůči pořadatelům dvaadvacáté zimní olympiády ještě zvýšila.
Michal Šlesingr.
Michal Šlesingr. | Foto: Eduard Erben

Soči - Na olympijské hry odlétal se smíšenými pocity. A po příletu do Soči se jeho averze vůči pořadatelům dvaadvacáté zimní olympiády ještě zvýšila.

„Pěkně se mi to příčí, a kdybych neměl nějakou zodpovědnost vůči týmu, českému biatlonu a rodině, možná bych tady ani nebyl,“ říká biatlonista Michal Šlesingr a vůči organizaci her si nebere žádné servítky.

Třicetiletého reprezentanta nejprve naštval odlov dvou kosatek do místního delfinária (více čtěte ZDE), po příletu do dějiště olympiády pak přišel další šok, opět související s tím, jak krutě se v Rusku zachází se zvířaty.

Stovky psů jsou vybíjeny pomocí jedu

„Na letišti jsem si u parkoviště všiml policejní pochůzky se psem, kousek za nimi se poflakoval jeden volně pobíhající, hned mi přišlo na mysl, jaké má štěstí, a v duchu jsem si přál, aby mu vydrželo. V Soči totiž "pro olympiádu", nebo chcete-li "pro čistější a krásnější Soči" padlo za oběť tisíce volně žijících psů a koček,“ píše Šlesingr na svém webu slesingr.com.

Problém s potulnými psy je v oblasti velký, do olympiády jej ovšem nikdo příliš neřešil. Jak se svátek sportu blížil, přišli Rusové s originálním a poněkud morbidním řešením. Stovky psů jsou doslova vybíjeny pomocí speciálních pastí a smrtelných jedů. Němé tváře pořadatelé označují za biologický odpad a s masovým vyvražďováním nic nesvedli ani ochránci zvířat, pro které je celá olympiáda v Soči doslova noční můrou.

Olympiáda, která stojí životy

„V Rusku jsem už byl mnohokrát a vždy jsem si volně pobíhajících psů všiml. Nikdy mě to nijak nepřekvapilo a psi nikdy nebyli agresivní, spíš dost bázliví, protože už leccos zkusili a mnohdy musí snést i nějaký kopanec. To, jakým způsobem se v Soči rozhodli takových psů zbavit, mi jako člověku, který má dva psy doma, nahání husí kůži. Volně žijící psy a kočky se totiž v Soči rozhodli otrávit, takže tato zvířata umírají dlouhou dobu a velmi krutým způsobem,“ přináší svůj pohled na věc biatlonista.

Šlesingr ke svému příspěvku umístil video s drastickými záběry psa umírajícího v křečích přímo na ulici.

„Když jsem viděl několik videí trpících psů na internetu, jen mě napadla otázka, jakou cenu že má Soči 2014? Desetimiliardy EUR? Čert je vem, ač si o tom můžeme myslet cokoli, peníze se prostě utrácí, ale proč musí stát také tisíce životů? Kromě několika lidských většinou těch, kteří nemohou promluvit, kteří se nemohou bránit, ať už jsou to kosatky, o kterých jsem psal dřív, delfíni, kteří otročí ve čtyřech delfináriích v Soči, nebo psi a kočky v ulicích města,“ pokračuje se svou kritikou.

Šlesingr: Není to k radosti, ale k pláči

Před příjezdem do Ruska Šlesingr tvrdil, že se za účast na olympiádě spíše stydí, než aby byl hrdý. Nyní je jeho negativní pocit ještě výraznější.

„Být figurkou v divadle bezpráví a lidské omezenosti není k radosti, ale k pláči. Člověk evidentně není na zemi jen tvorem nejinteligentnějším, ale také nejsobečtějším a nejkrutějším. Utěšuju se alespoň pozitivní odezvou těch, kterým to není jedno, a doufám, že se nám společně podaří těm zaslepeným otevřít oči,“ uzavírá český reprezentant.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a bank půjde ještě o jedno odvětví. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neuvedl ale, o který sektor jde. O možném zavedení daně z neočekávaného zisku vláda musí podle něj rozhodnout do 10. září.

"Ještě zvažujeme jedno odvětví. Vedle těch dvou, o kterých se ví," řekl Stanjura. Příští týden bude vláda jednat o dani s Národní ekonomickou radou vlády. Výsledek debaty nechtěl předjímat. "Ještě jsme se nerozhodli, včetně mě. Kdybych to považoval (zavedení daně) za něco, co není v pořádku, říkal bych to od počátku. Jsme schopni se shodnout na tom, že v některých odvětvích vznikají mimořádně vysoké zisky díky vnějším okolnostem. To je základní myšlenka takzvané windfall tax. Určitě to není sektorová daň," dodal.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Ministerstvo financí pro letošek zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta

Ministerstvo financí v nové makroekonomické predikci pro letošní rok zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta a pro příští rok odhad zhoršilo na 1,1 procenta. V předchozí dubnové prognóze úřad čekal letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Novou prognózu dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Loni hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 3,5 procenta.

Zároveň by letos měla podle MF průměrná inflace činit 16,2 procenta a příští rok by měla klesnout na 8,8 procenta. V dubu úřad počítal pro letošek s inflací 12,3 procenta a pro příští rok 4,4 procenta. Během zbytku letošní roku by se podle MF měla inflace přiblížit až ke 20 procentům.

"Ruská agrese na Ukrajině rozpoutala nebezpečný makroekonomický koktejl klesajícího výkonu evropských ekonomik a rostoucí inflace. Pokud jde o očekávanou technickou recesi, tedy mezičtvrtletní pokles HDP dvakrát po sobě, to samo o sobě není tragédií. Daleko problematičtější je inflace, která je vedle zajištění dostatku dostupných energií pro naše domácnosti a firmy hlavním ekonomickým problémem, se kterým se musíme vypořádat," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Česko při průměrných teplotách v zimě vystačí s plynem zhruba do srpna

Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, je Česká republika s kapacitami plynu, které má zajištěné, schopna při běžných průměrných teplotách pokrýt zcela bezproblémově chod domácností a firem zhruba na 11 měsíců, tedy do srpna příštího roku. Počítá se přitom s požadovanými úsporami spotřeby plynu ve výši 15 procent. Novinářům to dnes řekli ředitel odboru hospodářské politiky ministerstva financí (MF) David Prušvic a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Dostatek plynu v ČR pro všechny je podle ministerstva realistickým předpokladem. Počítá se přitom s využitím všech zajištěných kapacit plynu. Jde například o naplněné zásobníky plynu přímo v České republice, ale i zajištěnou kapacitu pro zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku, který by měl pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu v ČR. Využít je možné také plyn ze státních hmotných rezerv. "Pokud by byla silnější zima, tak se to samozřejmě zkracuje o pár měsíců, nicméně to jsou ty měsíce letní, to není až tak dramatické," uvedl Prušvic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy