Šlesingr ze Soči: Je to divadlo bezpráví a lidské omezenosti

Aleš Vávra Aleš Vávra
3. 2. 2014 11:00
Na olympijské hry odlétal biatlonista Michal Šlesingr se smíšenými pocity. A po příletu do Soči se jeho averze vůči pořadatelům dvaadvacáté zimní olympiády ještě zvýšila.
Michal Šlesingr.
Michal Šlesingr. | Foto: Eduard Erben

Soči - Na olympijské hry odlétal se smíšenými pocity. A po příletu do Soči se jeho averze vůči pořadatelům dvaadvacáté zimní olympiády ještě zvýšila.

„Pěkně se mi to příčí, a kdybych neměl nějakou zodpovědnost vůči týmu, českému biatlonu a rodině, možná bych tady ani nebyl,“ říká biatlonista Michal Šlesingr a vůči organizaci her si nebere žádné servítky.

Třicetiletého reprezentanta nejprve naštval odlov dvou kosatek do místního delfinária (více čtěte ZDE), po příletu do dějiště olympiády pak přišel další šok, opět související s tím, jak krutě se v Rusku zachází se zvířaty.

Stovky psů jsou vybíjeny pomocí jedu

„Na letišti jsem si u parkoviště všiml policejní pochůzky se psem, kousek za nimi se poflakoval jeden volně pobíhající, hned mi přišlo na mysl, jaké má štěstí, a v duchu jsem si přál, aby mu vydrželo. V Soči totiž "pro olympiádu", nebo chcete-li "pro čistější a krásnější Soči" padlo za oběť tisíce volně žijících psů a koček,“ píše Šlesingr na svém webu slesingr.com.

Problém s potulnými psy je v oblasti velký, do olympiády jej ovšem nikdo příliš neřešil. Jak se svátek sportu blížil, přišli Rusové s originálním a poněkud morbidním řešením. Stovky psů jsou doslova vybíjeny pomocí speciálních pastí a smrtelných jedů. Němé tváře pořadatelé označují za biologický odpad a s masovým vyvražďováním nic nesvedli ani ochránci zvířat, pro které je celá olympiáda v Soči doslova noční můrou.

Olympiáda, která stojí životy

„V Rusku jsem už byl mnohokrát a vždy jsem si volně pobíhajících psů všiml. Nikdy mě to nijak nepřekvapilo a psi nikdy nebyli agresivní, spíš dost bázliví, protože už leccos zkusili a mnohdy musí snést i nějaký kopanec. To, jakým způsobem se v Soči rozhodli takových psů zbavit, mi jako člověku, který má dva psy doma, nahání husí kůži. Volně žijící psy a kočky se totiž v Soči rozhodli otrávit, takže tato zvířata umírají dlouhou dobu a velmi krutým způsobem,“ přináší svůj pohled na věc biatlonista.

Šlesingr ke svému příspěvku umístil video s drastickými záběry psa umírajícího v křečích přímo na ulici.

„Když jsem viděl několik videí trpících psů na internetu, jen mě napadla otázka, jakou cenu že má Soči 2014? Desetimiliardy EUR? Čert je vem, ač si o tom můžeme myslet cokoli, peníze se prostě utrácí, ale proč musí stát také tisíce životů? Kromě několika lidských většinou těch, kteří nemohou promluvit, kteří se nemohou bránit, ať už jsou to kosatky, o kterých jsem psal dřív, delfíni, kteří otročí ve čtyřech delfináriích v Soči, nebo psi a kočky v ulicích města,“ pokračuje se svou kritikou.

Šlesingr: Není to k radosti, ale k pláči

Před příjezdem do Ruska Šlesingr tvrdil, že se za účast na olympiádě spíše stydí, než aby byl hrdý. Nyní je jeho negativní pocit ještě výraznější.

„Být figurkou v divadle bezpráví a lidské omezenosti není k radosti, ale k pláči. Člověk evidentně není na zemi jen tvorem nejinteligentnějším, ale také nejsobečtějším a nejkrutějším. Utěšuju se alespoň pozitivní odezvou těch, kterým to není jedno, a doufám, že se nám společně podaří těm zaslepeným otevřít oči,“ uzavírá český reprezentant.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kanadská společnost zrušila plány na převzetí Carrefouru, důvodem je odpor francouzské vlády

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur (424 miliard Kč). Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Rozhodnutí o ukončení jednání o fúzi padlo podle zdrojů po setkání francouzského ministra financí Bruna Le Maira se zakladatelem Couche-Tard Alainem Bouchardem. Již předtím Le Maire vyloučil prodej Carrefouru z důvodu zabezpečení potravin. Carrefour ani Couche-Tard se k informacím nevyjádřily.

Firma Couche-Tard doufala, že získá vládní požehnání díky závazkům, jako zachování pracovních míst i dodávek potravin od francouzských výrobců či tím, že ředitel Carrefouru a Couche-Tard budou ve sloučené firmě zastávat funkci generálního ředitele společně. Chouche-Tard chtěl rovněž investovat do Carrefouru kolem tří miliard eur. Carrefour spojení podporoval. Francouzská vláda však do 24 hodin po potvrzení jednání spojení odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy