Šlesingr: Musíme mít výhodu, chceme v Novém Městě trénovat

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
22. 10. 2012 13:45
Z nevýhody udělat výhodu. Takový je plán českých biatlonistů před únorovým mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, premiérovém na území České republiky.
Česká biatlonová jednička Michal Šlesingr
Česká biatlonová jednička Michal Šlesingr | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Z nevýhody udělat výhodu. Takový je plán českých biatlonistů před únorovým mistrovství světa v Novém Městě na Moravě, premiérovém na území České republiky.

V generálce na šampionát, kterým byl letos v lednu v Novém Městě Světový pohár, se totiž českým biatlonistům příliš nedařilo a přičítali to tomu, že se nevyrovnali s tlakem prvního závodu SP v historii v Česku.

Tentokrát by Michal Šlesingr a spol chtěli v Novém Městě absolvovat před šampionátem soustředění, kde si vyzkoušejí především střelnici, aby měli oproti závodníkům ostatních zemí nějakou výhodu.

"Zkusila jsem od jara pracovat se sportovní psycholožkou, aby ta nevýhoda domácího prostředí nebyla tak velká," popsala Veronika Vítková, 25. žena pořadí uplynulého ročníku Světového poháru, svůj recept na překonání tlaku domácího závodu. 

"Cíle pro sezonu mám jasné. V Novém Městě bych se ráda dostala do Top 10, celkově bych minimálně obhájila 25. místo ve Světovém poháru, ale chtěla bych do dvacítky," dodala nejlepší česká závodnice posledních tří sezon na předsezonní tiskové konferenci.

Šlesingr: Doufám, že si tratě vyzkoušíme

Jako nevýhodu považoval domácí závod SP pro české závodníky i desátý muž celkového pořadí SP z uplynulé sezony Michal Šlesingr. Vedle zvýšeného tlaku totiž za nevýhodu i to, že si český tým nemohl domácí trať před SP vyzkoušet.

"Už jen ta skutečnost, že je šampionát doma, je dostatečně svazující, takže si zase cíle nedám. Budeme pod tlakem fanoušků a médií, ale doufám, že i přes to se mi povede udělat dobrý výsledek," řekl Šlesingr.

"Ten tlak domácího publika se mi v lednu nepodařilo ustát, překvapila mě hodně střelnice. Proto bych byl rád, kdybychom si tam mohli kolem Nového roku zastřílet a zkusit si i trať," dodal dvojnásobný medailista z MS v roce 2007.

Stejný názor měl i Šlesingrův dlouholetý osobní trenér a zároveň šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář.

"Nechci si stěžovat, ale situace u nás není růžová. Snad jen fotbal a hokej si nemůže stěžovat na finanční, a tím tréninkové podmínky. Navíc je pro nás těžké doma trénovat, a mít tím domácí podmínky, když je ten areál pořád rozkopaný." 

"Možná jsme minulý rok všichni ty podmínky trochu podcenili. Snad ale budeme mít šanci si areál vyzkoušet kolem Vánoc, abychom si na něj zvykli více než naši soupeři. Nikomu to ale nemám za zlé, chápu, že pokud chceme mít MS doma, musíme se podřídit," přiznal Rybář.

Soukup: Snad se do MS stihnu připravit

Rybář navíc nebude moct minimálně v první polovině Světového poháru využít služeb bronzového medailisty z letošního MS v německém Ruhpoldingu Jaroslava Soukupa, který na předsezonním soustředění poranil zápěstí.

"Nejdůležitější věci je dostat se do pořádku, a když se to povede, rád bych v Novém Městě dosáhl na nejlepší výsledek. Už jsem na lyžích bych, dokonce jsem už i střílel, ale dělá mi problémy zaujímání pozic," řekl třetí muž ze závodu s hromadným startem.

"Důležitější ale bude rozhodnutí lékářů než můj osobní pocit. Lékaři mi ale říkali, že se to zlepšuje rychleji, než čekali, což mě hodně těší," poznamenal Soukup.

I kvůli Soukupovy absence bude pro český tým velmi těžké uhájit šesté místo pořadí národů z uplynulé sezony.

"Šesté místo v bodování národů v mužích byla velká bomba, bez Jardy bude ale hodně těžké tuto pozici obhajovat. Rád bych ale, abychom si udrželi kvótu pěti kluků v závodě," doufá Rybář.

"Nemyslím si, že bychom oproti loňsku zaostávali, byl bych rád, kdyby se Michal (Šlesingr) udržel tam, kde byl v poslední sezoně. Uvidíme ale až během SP, jestli a jak se ostatní zlepšili," poznamenal Rybář k aktuální formě svých svěřenců.

Šéf svazu: Beru každý výsledek v Top Ten

Jakékoliv umístění v elitní desítce závodníků by jako úspěch z mistrovství světa považoval předseda České biatlonové unie a závoveň místopředseda Mezinárodní biatlonové unie Václav Fiřtík.

"Chci uspět jak na sportovním, tak na organizačním poli. Na šampionátu bych rád, kdybychom měli závodníky v Top Ten, medaile by pro nás byla nad plán," uvedl Fiřtík.

"Pro nás je důležité, že se na MS budou vyjíždět pozice na olympijské hry v Soči, rádi bychom udrželi vedle čtyř míst pro muže i čtyři pro ženy," dodal.

Letošní sezona začne netradičně závodem smíšených štafet, který se koná v neděli 25. listopadu ve švédském Östersundu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy