reklama
 
 
13:05

Sledovali jsme ŽIVĚ 11. královskou alpskou etapu Tour

Dobrý den, vítejte u online reportáže z 11. etapy Tour de France z Albertville do La Toussuire, která ač měří pouhých 148 kilometrů, snese označení "královská alpská etapa". Start etapy je naplánován na 13:20 hodin a my vám ji znovu nabídneme kompletní od startu do cíle!

11. etapa Tour de France 2012 11. etapa Tour de France 2012 | Foto: www.steephill.tv

Pojďme se podívat na profil dnešní etapy.

Dva ze čtyř dnešních kopců se pyšní označením nejvyšší kategorie (v letošním ročníku je jich jen šest), třetí je zařazen do kategorie vrchařské prémie číslo 2, poslední do kategorie číslo 1. Po rovině se pojede jen prvních čtrnáct kilometrů, zbytek etapy se skládá ze stoupání a následných sjezdů. Jako jedna ze tří etap tohoto ročníku skončí na vrcholu (La Toussuire).

Na 14. kilometru čeká jezdce pětadvacetikilometrové stoupání na Col de la Madelaine do výšky 2 000 metrů, vrcholu nejvyšší kategorie.

Po sjezdu do Saint-Etienne čeká jezdce sprintérská prémie.

Hned poté ale následuje 22 km dlouhé stoupání na Col de la Croix de Fer, další vrchařské prémii nejvyšší kategorie. 

Po dalším sjezdu následuje stoupání na Col du Mollard, horskou prémii druhé kategorie a po posledním sjezdu následuje závěrečný sjezd na La Toussuire (prémie 1. vrch. kategorie).

 

Do dnešní etapy už nezasáhl vítěz úvodního prologu a vedoucí muž úvodních sedmi etap - Švýcar Fabian Cancellara z RadioShacku, který už dopředu prohlásil, že se chce šetřit na časovku a silniční závod na olympijských hrách v Londýně.

Švýcarský cyklista Fabian Cancellara v šesté etapě Tour de France 2012. Švýcarský cyklista Fabian Cancellara v šesté etapě Tour de France 2012. | Foto: Reuters
1. km

Závod byl odstartován.

1. km

Hned po odstartování závodu se na prvním kilometru utrhla třináctičlenná skupinka jezdců.

5. km

Opět je v úniku Ukrajinec Andrej Grivko z Astany, který byl spolu s Peterem Saganem ve středu v úniku už od úvodních kilometrů a pelotonem byl polapen až v závěrečném stoupání. Ve skupince je i Nizozemec Robert Gessink, před závodem lídr stáje Rabobank.

7. km

Uprchlíci, kterých už je nyní přes třicet, však příliš nespolupracují a zdá se, že za chvíli budou polapeni.

10. km

Skupinka uprchlíků má nyní 31 jezdců, náskok na peloton má nyní už téměř půl minuty, peloton totiž zvolnil. Nyní se vedení uprchlíků chopil Belgičan Philippe Gilbert z týmu BMC Racing, jeden z nejlepších jezdců klasik mezi jezdci na Tour.

14. km

Uprchlíci začínají stoupat na Col de la Madelaine, čeká je 25kilometrové stoupání do výšky 2000 metrů. Náskok jednatřicítky uprchlíků na peloton je nyní už zhruba minutový.

Mezi uprchlíky je stejně jako včera ukrajinský jezdec RadioShacku Jaroslav Popovič, stejně jako kazašský lídr Astany Alexandr Vinokurov.

Kazašský cyklista Alexandr Vinokurov před sedmou etapou Tour de France 2012. Kazašský cyklista Alexandr Vinokurov před sedmou etapou Tour de France 2012. | Foto: Reuters
16. km

Z pelotonu se na stíhačku uprchlíků vydali Ital Ivan Basso z Liquigasu, Francouz Blel Kadri z AG2R a Francouz Brice Feillu ze Saur-Sojasun. Náskok uprchlíků na peloton se snížil na 40 sekund.

18. km

Ze skupinky uprchlíků se trhnul chorvatský jezdec stáje Astana Robert Kišerlovski, který má nyní už zhruba desetisekundový náskok na zbytek uprchlíků

19. km

Zatímco Kišerlovski je skupinkou uprchlíků už dojet, mimochodem v této skupince je i loňský smutný hrdina Nizozemec Johnny Hoogerland z Vacansoleil, z pelotonu se utrhnul stíhat uprchlíky lídr Movistaru Španěl Alejandro Valverde.

20. km

V čele závodu se nyní vytvořila sedmičlenná skupinka.

Vinokurov, Kišerlovski, Hoogerland, Slovinec Kristijan Koren z Liquigasu, Ir Daniel Martin z Garminu, Francouz Christophe Riblon z AG2R a Dán Chris-Anker Sörensen ze Saxo Bank.

21. km

S Valverdem se chvíli držel druhý muž včerejší etapy Michelle Scarponi z Lampre, Valverde mu však ujíždí a stíhá vedoucí sedmičku.

22. km

A je to tady, Valverde dojíždí vedoucí sedmičku závodníků, před sebou mají ještě 17 kilometrů na vrchol Col de la Madelaine.

23. km

Na vedoucí osmičku se dotáhla sedmička stíhačů - Michelle Scarponi, Ivan Basso, Blel Kadri, Slovák Peter Velits z Omega Pharmy, Američan Chris Horner z RadioShacku, Francouz Davide Malacarne z Europcaru a Nizozemec Pieter Weening z GreenEDGE.

24. km

A další trojice se dotáhla na vedoucí skupinku - lídry závodu dostihla i francouzská trojice Pierre Rolland a Christophe Kern z Europcaru a již zmíněný Brice Feillu. Nyní už čítá vedoucí skupinka osmnáct jezdců, na peloton má náskok 45 sekund.

28. km

Do vedoucí skupiny se připojili také Rus Jurij Trofimov z Kaťuše, Bělorus Vasilij Kirijenka z Movistaru, Nizozemec Steven Kruiswijk z Rabobanku a Švéd Fredrik Kessiakoffnyní je v čele závodu dvaadvacet jezdců. Nyní má vedoucí skupinka náskok na peloton už přes minutu a půl.

31. km

Vedoucí skupinka čítá už 26 jmen - na čelo se totiž dotáhla čtveřice Francouz Amaël Moinard z BMC Racing, Ital Marco Marzano z Lampre, Nizozemec Laurent Ten Dam z Rabobanku a Američan Levi Leipheimer z Omega Pharmy. Nyní už vedoucí skupina vede před pelotonem o minutu a 40 sekund.

33. km

Jezdci z úvodní skupiny už mají za sebou 2/3 stoupání na Col de la Madelaine, před sebou mají už jen osm kilometrů. Jejich náskok stoupl už na minutu a 50 sekund.

autoři: Jaroslav Šindelář, Antonín Vavrda | 12. 7. 2012 13:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama