Slavné zelené sako získal poprvé Asijec. Japonec Macujama triumfoval na Masters

12. 4. 2021 7:58
Japonec Hideki Macujama se stal prvním asijským vítězem golfového majoru Masters. Zelené sako si na hřišti v Augustě vybojoval díky celkovému skóre -10 a s náskokem rány před nováčkem v turnaji Američanem Willem Zalatorisem.
Hideki Macujama v slavném zeleném saku a trofejí pro vítěze golfového Masters
Hideki Macujama v slavném zeleném saku a trofejí pro vítěze golfového Masters | Foto: Reuters

Devětadvacetiletý Macujama získal šestý titul na okruhu PGA a první po skoro čtyřech letech. Za triumf vydělal 2,070 milionu dolarů, v přepočtu přes 53,5 milionu korun.

"Snad jsem průkopníkem pro další japonské hráče," přál si první vítěz majoru ze země vycházejícího slunce. "Doufám, že jsem otevřel stavidlo a další mě budou následovat," vyzval.

Do nedělního finálového kola vstupoval Macujama s náskokem čtyř ran. Den začal bogey, zatímco Zalatoris dal na úvod dvě birdie a rázem ztrácel jen ránu. Američan i další golfisté pak ale chybovali a Japonec si postupně znovu vypracoval výrazný náskok až šesti ran.

Po chybě na patnáctce se na dohled dvou ran na Macujamu dotáhl díky čtyřem birdie v řadě Xander Schauffele. Drama se ale nekonalo, Američan na tříparové patnáctce zahrál krátce a míč sjel do vody. Zapsal tři rány nad par a Japonec už nikým neohrožován dokráčel k výhře.

Schauffele nakonec skončil třetí spolu s krajanem Jordanem Spiethem. Nejlepší finálové kolo za -6 pomohlo Španělu Jonu Rahmovi k dělenému pátému místu s Australanem Marcem Leishmanem. Angličan Justin Rose, který vedl po prvním kole o čtyři rány, byl sedmý.

Masters, golfový turnaj kategorie major v Augustě v USA (par 72, dotace 11,5 mil. dolarů):

1. Macujama (Jap.) 278 (69+71+65+73), 2. Zalatoris 279 (70+68+71+70), 3. Schauffele 281 (72+69+68+72) a Spieth (všichni USA) 281 (71+68+72+70), 5. Leishman (Austr.) 282 (72+67+70+73) a Rahm (Šp.) 282 (72+72+72+66), 7. Rose (Angl.) 283 (65+72+72+74), 8. Conners (Kan.) 284 (73+69+68+74) a Reed 284 (70+75+70+69), 10. Finau (oba USA) 285 (74+66+73+72).