Slavné „Ronde“ ovládl Kristoff, Štybar dojel devátý

Ondřej Kurečka
5. 4. 2015 17:35
Cyklistický závod Okolo Flander vyhrál norský závodník Alexander Kristoff
Alexander Kristoff
Alexander Kristoff | Foto: Reuters

Bruggy - 99. vydání cyklistického závodu Okolo Flander je minulostí. Roli jednoho z favoritů splnil norský závodník Alexander Kristoff, který v závěru přespurtoval svého kolegu z rozhodujícího úniku.

Zklamaný naopak bude Zdeněk Štybar, který se musí spokojit s devátou příčkou. A prvního vítězného „klasického monumentu“ se nedočkal ani slovenský mistr Peter Sagan dokončivší na čtvrtém místě.

Peloton na startu v Bruggách přivítalo poměrně příjemné slunečné počasí, vítr sice foukal, ale ne tak silně jako minulou neděli v závodě Gent-Wevelgem. Začátek závodu pak probíhal podle tradičního scénáře, kdy se záhy po startu do úniku vydalo sedm závodníků, mezi nimi například Lars Bak z Lotta Soudal nebo Jesse Sergent z Treku.

Náskok odjeté skupiny se zhruba v půlce 264 kilometrů dlouhé štreky pohyboval nad šesti minutami, tempo pelotonu diktovala především stáj Sky mající ve svém středu hlavního favorita závodu, Gerainta Thomase. Dokonce i Bradley Wiggins, vítěz Tour de France z roku 2012 se zapojil do černé práce pro svého mladšího spolujezdce, přestože se musel v průběhu oklepat z pádu.

Nebezpečná srážka s autem

Jesseho Sergenta nějakých 105 kilometrů před cílem srazilo neutrální doprovodné auto a vedoucí skupina pokračovala jen v šesti lidech. V té době už měli uprchlíci náskok pouhých 4 minut a odstup neustále klesal. Tento nešťastný incident dal bohužel vzpomenout na Tour de France 2011, kdy byl televizním vozidlem podobným způsobem narušen únik, a někteří závodníci skončili v ostnatých drátech podél silnice. Nejhůře to tehdy odnesl Johnny Hoogerland.

Na posledních 80 kilometrech už se začínalo nastupovat i ze skupiny hlavních favoritů, ale žádný únik nevydržel dlouho. 56 kilometrů před cílem už museli zpozornět i největší favorité, tehdy se totiž poprvé zdolávala dvojkombinace Kwaremontu a Paterbergu, navíc v době, kdy už byl únik dne v podstatě zlikvidován. Tady už jsme na čelních pozicích mohli vidět srovnány největší favority závodu.

Vanmarcke nestačil

30 kilometrů před cílem, po 16 kopcích jel stále pohromadě již velmi zredukovaný peloton, kde cz hlavních favoritů chyběl snad jen Sep Vanmarcke. Naopak nechyběli nositelé českého a slovenského mistrovského dresu. A do cíle už zbývaly poslední tři klasifikovaná stoupání.

Před závěrečnou kombinací Kwaremontu a Paterbergu se od hlavní skupiny oddělila velmi silná dvojice Terpstra a Kristoff, která velmi rychle získala více než dvacetivteřinový náskok, který hlavní skupina příliš neredukovala.

Kristoff ovládll spurt

Při posledním stoupání na Paterberg ukázal svou sílu Sagan, jehož se chytil Van Avermaet a vydali se stíhat vedoucí dvojici. Za nimi zformovaná třetí skupina se Štybarem či Degenkolbem nedokázala spolupracovat a musela se spokojit s bojem o páté místo.

Ve spurtu vedoucí dvojice si Kristoff zkušeně poradil s Terpstrou a po loňské „Primaveře“ si na své konto připsal už druhý triumf z „klasického monumentu“. Třetí dojel Van Avermaet, na Petra Sagana zbylo opět čtvrté místo. Zdeněk Štybar nakonec obsadil devátou pozici, dosáhl tak na „Ronde“ dosud svého nejlepšího výsledku.

Cyklistický jednorázový závod Kolem Flander (WorldTour) - 264 km:

1. Kristoff (Nor./Kaťuša) 6:26:38, 2. Terpstra (Niz./Etixx-Quick Step) stejný čas, 3. Van Avermaet (Belg./BMC) -7, 4. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo) -17, 5. Benoot (Belg./Lotto Soudal), 6. Boom (Niz./Astana) oba -35, ...9. Štybar (ČR/Etixx-Quick Step) -48.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008

Koruna posiluje proti euru nejvíce od června 2008. Od začátku listopadu posílila z 27,18 Kč/EUR na na 26,16 Kč za euro, což je nárůst o téměř čtyři procenta. Pokud si koruna udrží do konce měsíce své zisky, půjde o největší měsíční nárůst od června roku 2008, kdy posílila o 4,5 procenta. Uvedl to analytik Purple Trading Štěpán Hájek.

Listopad přinesl podle něj největší zklidnění do ekonomiky a na finanční trhy. Velmi slibné reporty od tří biotechnologických společností slibují brzký příchod vakcíny, který by mohl ukončit obavy o zdravotnický systém a zastavit zavádění plošných restrikcí. "Na trzích nastala zatím největší rotace z bezpečných aktiv do těch rizikovějších a jedním z největších vítězů je právě česká koruna," uvedl.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
Další zprávy