Slalomářka Strachová je po viróze ve formě, čeká ji poslední MS

ČTK ČTK
17. 2. 2017 15:27
Šárka Strachová je před sobotním slalomem na MS sjezdařů v dobré formě.
Šárka Strachová
Šárka Strachová | Foto: Reuters

Svatý Mořic - Na přelomu ledna a února měla slalomářka Šárka Strachová virózu, ale na závěrečném soustředění v Livignu se dostala do formy a na světový šampionát do Svatého Mořice přijela dobře naladěna. V sobotu bude obhajovat bronz z minulého MS v Beaver Creeku a útočit na pátou medaili ze světových šampionátů.

"Do tempa jsem se dostávala postupně, ale poslední tři dny se cítím velmi dobře," řekla novinářům v dějišti šampionátu Strachová. V sezoně má velmi stabilní výkonnost: dosud startovala v osmi závodech a vždy byla do desítky, ale na stupně vítězů se dostala jen jednou, z třetího místa v Záhřebu. "Chci dvě kvalitní jízdy a uvidíme," prohlásila.

Nemoc program Strachové příliš nenabourala, neboť stejně chtěla být doma. Následky cítila jen při městském závodu ve Stockholmu. "Samozřejmě tělo je trochu slabší, ale v Livignu byly dobré podmínky na trénink. Navíc je to ve stejné nadmořské výšce jako Svatý Mořic, abychom si trošku zvykali," popisovala.

Dvaatřicetiletá slalomářka je zkušenou lyžařkou, bude závodit už na devátém mistrovství světa. Byla i v roce 2003 právě ve Svatém Mořici, tehdy druhé kolo slalomu nedokončila. Tentokrát závod bere jako jakýkoli jiný ze série SP. Proto přijela do Švýcarska až na poslední chvíli. "Už mám zkušenosti," uvedla Strachová.

Závodní kopec ve Švýcarsku je jiný než před čtrnácti lety. "Je tam všechno. Rovina, občas prudší svah, uvidíme, jaký bude povrch. Na tu rovinu jsem se hodně připravovala," upozornila bronzová olympijská medailistka z Vancouveru 2010.

Deset let od zlaté v Aare

Letos Strachová slaví deset let od titulu mistryně světa v Aare. Ve sbírce má ještě bronz ze Santa Catariny 2005 a stříbro z Val d'Isere 2009. "Přijde mi to dávno," usmála se Strachová.

Od té doby se lyžování posunulo kupředu mílovými kroky zejména v technice. "Pojetí jízdy je úplně jiné," prohlásila. Mluvila hlavně o dynamice, agresivitě a kvalitnějším materiálu. "Musela jsem se přizpůsobit. A jsem pyšná, že se těch čtrnáct let držím ve špičce," řekla.

Strachová je po svém životním příběhu psychicky srovnaná, což může být její výhoda. Překonala bouřlivý rozchod s otcem i vážnou nemoc. Má čtyři medaile z MS a klidnou hlavu. Čeká ji poslední šampionát. "Nemusí mě to svazovat. Někdo třeba žádnou medaili nemá a ví, že je to poslední šance, tak může být svázaný. Já bych z toho třeba mohla těžit," tvrdila. "Ale určitě nepatřím mezi favoritky," připustila.

Favoritkou je zejména Američanka Mikaela Shiffrinová. V posledních 21 slalomech, do nichž nastoupila, nevyhrála jen dvakrát. V posledním závodu před šampionátem ve Flachau byla třetí, to prohrála poprvé po třinácti vítězstvích za sebou.

Cestu za obhajobou titulu a třetím vítězstvím na MS v řadě jí mohou překazit Slovenky Veronika Velez-Zuzulová a Petra Vlhová, které ve Svatém Mořici psychicky posílilo stříbro v týmovém závodu, domácí naděje Wendy Holdenerová či Frida Hansdotterová ze Švédska.

"Holky (Vlhová, Shiffrinová, Holdenerová) jsou mladé, lyžování je pro ně vším. Je to jejich život, jako to bylo u mě ve dvaceti, v pětadvaceti letech," porovnala Strachová. "Ale už mám něco za sebou, mám medaile, takže vím, že jsou i důležitější věci. Přístup k závodům je jiný, ale v den závodu je třeba jít za výsledkem," dodala.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy