Slalom mezi pylony. Šonka poprvé v Česku ukáže, v jakém sportu se stal mistrem světa

Sport Sport
9. 4. 2019 16:05
Čeští akrobatičtí piloti Martin Šonka a Petr Kopfstein se na začátku června představí na pardubické Aviatické pouti, při níž vůbec poprvé v Česku předvedou, jak se létá na čas mezi pětadvacetimetrovými pylony. Nejedná se přitom o plnohodnotný závod Red Bull Air Race, v němž se soutěží o titul mistra světa, ale o jeho demo ukázku.
Red Bull Air Race - Martin Šonka
Red Bull Air Race - Martin Šonka | Foto: Naim Chidiac

"Naši příznivci si takovou akci rozhodně zaslouží, celý rok navštěvují naše závody po celém světě a hodně nám fandí. A i když se v Česku zatím doposud nekonala žádná zastávka série (Red Bull Air Race), jsme moc rádi, že můžeme uspořádat alespoň Demo. Chceme předvést náš sport v celé své kráse, včetně letů při vysokém přetížení nebo ukázat atraktivní pull-up manévry," uvedl v tiskové zprávě úřadující mistr světa Martin Šonka.

Čeští diváci a fanoušci techniky se v Pardubicích nedočkají závodních speciálů, které tou dobou budou přepravovány na závody Air Race v ruské Kazani. "Budeme sice používat naše akrobatická letadla, která mají nižší výkon, ale i tak ze sebe vydáme maximum," říká druhý účastník nadcházejícího Dema Petr Kopfstein.

Aviatická pouť proběhne 1. a 2. června na letišti v Pardubicích.

Klíčové je trefit náletovou rychlost, při letu vlivem odstředivé síly váží vaše hlava třeba 60 kilo. Je škoda, že to nešlo skloubit armádním létáním | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy