Skvělý Satoranský. Proti Chicagu nastřílel 25 bodů a překonal Welschův rekord v NBA

11. 2. 2018 5:29
Tomáš Satoranský skvělým výkonem proti Chicagu překonal Jiřího Welsche, jenž dal v dresu Bostonu 24 bodů.
Tomáš Satoranský
Tomáš Satoranský | Foto: ČTK

Chicago - Basketbalista Tomáš Satoranský z Washingtonu nastřílel v NBA v utkání s Chicagem 25 bodů a překonal nejlepší český výkon v soutěži, který dosud držel Jiří Welsch. Ten v roce 2004 dal v dresu Bostonu 24 bodů proti Golden State. Wizards v Chicagu zvítězili 101:90, Satoranský byl nejlepším střelcem zápasu.

Šestadvacetiletý český rozehrávač nastoupil při absenci zraněné washingtonské hvězdy Johna Walla opět v základní sestavě a na hrací ploše strávil 36 minut. Proměnil pět ze šesti dvoubodových střel a navlas stejnou bilanci měl i při trojkových pokusech. Tři míče doskočil a na šest košů přihrál. "Tomáš odehrál skvělý zápas. Pořád jde výkonnostně nahoru a hodně nám teď pomáhá," vyzdvihl výkony českého hráče trenér Scott Brooks.

Krátce po překonání Welschova rekordu však Satoranský musel hřiště s krvavým zraněním a podezřením na otřes mozku opustit. Tři minuty před koncem ho při pokusu o smeč fauloval Bobby Portis, Satoranský nekontrolovaně spadl na zem a udeřil se do hlavy. Po krátkém ošetření na palubovce odešel v doprovodu lékaře předčasně do šatny. Portis byl za zákrok vyloučen.

"To bylo hodně nebezpečné, ale Tomáš by snad měl být v pořádku," řekl Brooks. Satoranský sice podle agentury AP v šatně se zalepeným obočím žertoval se spoluhráči, ale čeká ho vyšetření a není jisté, zda bude k dispozici v dalším utkání.

Portise vyloučení překvapilo. "Byla to běžná basketbalová akce v obraně. Hraju vždycky tvrdě, ale rozhodně jsem neměl v úmyslu Satoranského zranit," řekl.

Satoranský ohrožoval rekord už na začátku února, kdy dal 19 bodů Orlandu. Tentokrát svůj nejlepší výkon ještě vylepšil, když měl už vynikající vstup do zápasu. Dal 11 z úvodních 19 bodů Wizards a zařídil vedení o 12 bodů.

Za celý duel neproměnil jen dva střelecké pokusy a pěti trojkami rovněž vytvořil český rekord. Zcela tak zastínil hlavní hvězdu týmu Bradleyho Beala, který tentokrát dal jen sedm bodů.

Krátce po své trojce na 100:90 však Satoranský musel kvůli zranění střídat a Washington dohrával bez klasického rozehrávače. Už v první půli totiž z utkání odstoupil také Tim Frazier a se zlomeným nosem bude muset zřejmě na operaci.

Ještě více tak nejspíš zesílí snaha vedení Washingtonu přivést do týmu dalšího rozehrávače. Spekuluje se o možném příchodu bývalého nejužitečnějšího hráče soutěže Derricka Rose, kterého po přestupu z Clevelandu nechtěl Utah a udělal z něj volného hráče. Další možností je Ramon Sessions.

Obhájci titulu z Golden State doma vyhráli 122:105 nad San Antoniem. Nejlepším střelcem byl s 25 body Klay Thompson.

Až druhé prodloužení rozhodlo o výhře New Orleans 138:128 na hřišti Brooklynu. Ten dokázal v poslední čtvrtině dohnat ztrátu 17 bodů a 13 vteřin před koncem vybojoval trojkou prodloužení. Ani to nerozhodlo a muselo se přidávat dalších pět minut, v nichž už ale Brooklyn nestačil. O výhře hostů rozhodl zejména Anthony Davis, který zaznamenal 44 bodů a 17 doskoků.

Los Angeles Lakers v prvním utkání po hráčské výměně s Clevelandem podlehli Dallasu 123:130. Nová hvězda týmu Isaiah Thomas při premiéře zaznamenal za 30 minut 22 bodů a šest asistencí.

NBA: Chicago - Washington 90:101 (za hosty Satoranský 25 bodů, 3 doskoky, 6 asistencí), Brooklyn - New Orleans 128:138 po prodl., Orlando - Milwaukee 104:111, Philadelphia - LA Clippers 112:98, Dallas - LA Lakers 130:123, Golden State - San Antonio 122:105, Phoenix - Denver 113:123.

Severozápadní divize:

1. Minnesota 58 34 24 58,6