9. 10. 2011 12:20
Berdych - Čilič 3:6, 6:4, 6:1
Vítězná radost Tomáše Berdycha
Vítězná radost Tomáše Berdycha | Foto: Reuters

Peking/Tokio - Tomáš Berdych získal svůj první letošní titul na okruhu ATP, když ve finále turnaje v Pekingu porazil Chorvata Marina Čiliče v poměru 3:6, 6:4 a 6:1.

Berdych si tak připsal už šestý titul, čekal na něj však téměř dva a půl roku. Naposledy totiž triumfoval v květnu 2009 v Mnichově.

Už jen o jeden triumf tak Berdych zaostává za svým bývalým spoluhráčem z daviscupového týmu Jiřím Novákem. V počtu titulů mu pak mezi českými tenisty patří sedmé místo.

Zároveň se výrazně přiblížil účasti na listopadovém Turnaji mistrů v Londýně. Z osmého místa žebříčku za letošní rok se posunul na sedmé před Francouze Jo-Wilfrieda Tsongu, jehož vyřadil v semifinále. Na šestého Mardyho Fishe z USA ztrácí jen 15 bodů.

Berdych udolal Tsongu a po roce si zahraje ve finále

Šestadvacetiletý český tenista přitom nezačal zápas dobře, v prvním setu prohrával už 0:3 a nakonec jej prohrál v poměru 3:6.

V tom druhém se naopak vedení 3:0 ujal sám, Čilič však poté vyrovnal na 4:4. Berdych pak nejdříve odvrátil při své servisu Čiličův brejkbol a za stavu 5:4 naopak sám svůj setbol využil.

Ve třetím setu za stavu 1:1 pak Berdych získal pět her v řadě a po dvou hodinách hry se mohl radovat z vítězství.

Murray v Tokiu smetl Nadala a má 20. titul

Vynikající formu na turnaji v Tokiu potvrdil britský tenista Andy Murray, který ve finále v poměru 3:6, 6:2 a 6:0 porazil Španěla Rafaela Nadala.

Murray tak od poloviny srpna vyhrál 21 z 22 zápasů, když nestačil jen v semifinále US Open právě na Nadala. Letos zvítězil už počtvrté, celkově už podvacáté. Po předchozích pěti prohrách s Nadalem navíc snížil vzájemnou bilanci na 5:13.