Basketbalová fantazie. Češi si vyšlápli na Chorvaty a jsou ve čtvrtfinále

Aktualizováno 13. 9. 2015 20:37
Čeští basketbalisté se poprvé od rozdělení Československa probojovali mezi osm nejlepších celků mistrovství Evropy a mají na dosah postup do kvalifikace o olympijské hry. V dnešním osmifinále v Lille zaskočili favorizované Chorvatsko a zvítězili 80:59. Ve středečním čtvrtfinále je čeká souboj s vítězem duelu mezi vicemistry světa Srby a Finskem.
Radost kapitána Jiřího Welsche a dalších českých basketbalistů.
Radost kapitána Jiřího Welsche a dalších českých basketbalistů. | Foto: Reuters

Lille - Čeští basketbalisté se poprvé od rozdělení Československa probojovali mezi osm nejlepších celků mistrovství Evropy a mají na dosah postup do kvalifikace o olympijské hry. V nedělním osmifinále v Lille zaskočili favorizované Chorvatsko a zvítězili 80:59. Ve středečním čtvrtfinále je čeká souboj s vicemistry světa Srby, kteří si podle očekávání poradili s Finskem.

"Co říct po takovém zápase? To nebylo o taktice, ale do této situace nás dostala srdce hráčů. Od prvního do posledního hráče tam byla velká vůle to dokázat," ocenil své svěřence trenér Ronen Ginzburg, který tak překonal Zdeňka Hummela. Ten byl v roce 1999 s týmem v osmifinálové skupině, ale do čtvrtfinále už neprošel.

"Porazit Chorvatsko a postoupit do čtvrtfinále je pro český basketbal obrovský úspěch. Sám nevím, kdy byl český basketbal takhle daleko. Neví to ani Jirka Welsch. A ten už si toho pamatuje hodně," žertoval Ginzburg na adresu pětatřicetiletého českého kapitána.

Češi začali v obří hale v Lille lehce nervózně, ale pomáhali si tradičně velmi dobrou obranou. V jednu chvíli se jim povedlo silný útok Chorvatů na tři minuty úplně zastavit, čehož využili ke šňůře 11:0 a devítibodovému vedení.

Češi výtečně bránili

Chorvaty sice probudil příchod nejlepšího hráče týmu na turnaji Krunoslava Simona, ale rozjetí Češi je nepouštěli na dostřel. Staral se o to zejména David Jelínek, který prožíval svůj nejlepší zápas na šampionátu a za čtyři minuty druhé čtvrtiny dal 11 bodů.

Češi vůbec hráli v útoku téměř ideálně, především se nemuseli spoléhat jen na duo Tomáš Satoranský, Jan Veselý, když kromě Jelínka dal ve druhé čtvrtině devět bodů i Patrik Auda. A chorvatská obrana měla zamotanou hlavu.

V obraně se pak povedlo eliminovat silné podkošové duo Ante Tomič - Dario Šarič, které do poločasu nedalo ani bod. Zlobil tak jen hráč z NBA Bojan Bogdanovič. Výsledkem bylo poločasové vedení o 17 bodů.

V úvodu druhé půle se navíc Chorvatsku zranila největší opora Simon. Česká obrana pak nedovolila soupeři pokusit se o bodovou šňůru, naopak za osm minut dali Chorvaté pouhé dva body a manko narostlo až na 30 bodů.

V závěru třetí čtvrtiny ale přišlo menší české polevení, Chorvaté snížili na 22 bodů a alespoň na chvíli pocítili šanci. Začalo se jim dařit v útoku, Češi znervózněli, dělali chyby a jejich vedení se rychle snižovalo.

Až když Veselý tři a půl minuty před koncem zasmečoval rovnou z doskoku a znovu zvýšil na 17 bodů, bylo rozhodnuto. Češi pak sklidili za svůj výkon ovace vestoje.

Finové Srbům překvapivě vzdorovali

Srbsko na turnaji v útoku kraluje, suverénně prošlo z těžké základní skupiny a zvládlo i první zápas v Lille. Finsko mu však překvapivě tři čtvrtiny vzdorovalo, po 30 minutách prohrávalo jen o pět bodů. Srbsko však do poslední části nastoupilo šňůrou 12:0 a zajistilo si klidnou koncovku.

Nejlepším střelcem Srbů byl s 27 body Miroslav Raduljica, který trefil 11 ze 12 střeleckých pokusů a vytvořil si osobní rekord v seniorské reprezentaci. Mezi tradiční opory patřili i Nemanja Bjelica s 19 body a 14 doskoky či Miloš Teodosič, který zaznamenal devět asistencí.

Dalším čtvrtfinalistou je Itálie, která jasně přehrála Izrael 82:52. Hlavní zásluhu na vítězství měl Alessandro Gentile, který nastřílel 27 bodů. Itálii tak ani nevadilo, že ve hře tolik nebyly opory z NBA Danilo Gallinari a Andrea Bargnani.

Litva těsně porazila Gruzii

Po Lotyšsku a Česku se do čtvrtfinále probojoval i třetí tým ze skupiny D, a to její vítěz Litva. S Gruzií se dlouho trápila, ale výborný výkon Jonase Mačiulise ji dovedl k výhře 85:81.

Úřadující vítěz Euroligy s Realem Madrid Mačiulis nastřílel 34 bodů a vyrovnal nejlepší střelecký výkon na tomto turnaji, o který se dělí se Španělem Pauem Gasolem. Zastoupil tak hlavní hvězdu Jonase Valančiunase, kterému se vůbec nedařilo a dal jen pět bodů. Mačiulis za celý zápas minul jedinou střelu, dal i klíčovou trojku 12 vteřin před koncem za stavu 80:79.

Osmifinále mistrovství Evropy basketbalistů v Lille:

ČR - Chorvatsko 80:59 (20:13, 48:31, 65:43)

Nejvíce bodů: Veselý 20, Jelínek 13, Schilb 12, Benda 11, Satoranský 10 - Bogdanovič 12, Hezonja a Ukič po 10, Simon 9. Rozhodčí: Rocha (Portug.), Viator (Fr.), Trujillo (Šp.). Fauly: 19:14. Trestné hody: 13/9 - 14/12. Trojky: 7:7. Dskoky: 35:31.

Srbsko - Finsko 94:81 (23:24, 48:43, 71:64)

Nejvíce bodů: Raduljica 27, Bjelica 19, Erceg 13, Bogdanovič 10 - Salin 26, Wilson 15, Murphy 12, Koponen 11.

Itálie - Izrael 82:52 (22:13, 40:30, 68:39)

Nejvíce bodů: Gentile 27, Belinelli 14, Della Valle 8 - Mekel 20, Elijahu 10, Casspi 8.

Litva - Gruzie 85:81 (17:20, 39:40, 61:62)

Nejvíce bodů: Mačiulis 34, Jankunas 17, Kalnietis 11 - Pačulija 23, Sanikidze 14, Pullen 12, Šengelija 10.