Skvělá reakce Samkové. Podívejte se, jak rivalce přeskočila prkno a zachránila triumf

4. 3. 2021 9:28
Snowboardcrossařka Eva Samková vyhrála dnešní závod Světového poháru v gruzínském Bakuriani. Předloňská mistryně světa si připsala šestnáctý triumf v kariéře a druhý v této sezoně. Dostala se díky tomu do čela seriálu před Italku Michelu Moioliovou, která skončila ve finále čtvrtá.

Samková byla nejrychlejší v kvalifikaci a čtvrtfinále vyhrála stylem start-cíl. V semifinále se po strkanici s Američankou Lindsey Jacobellisovou propadla krátce po startu na čtvrté místo, ale v závětří za soupeřkami nabrala rychlost a v dolní pasáži všechny předjela.

"Bylo to těsné, holky jezdí skvěle, zase jsem si vyzkoušela, že když přijedu čtvrtá, třetí do cílové rovinky, jde to zavěsit se a vytáhnout na první místo. Až jsem se bála ve finále, že totéž udělají holky mně, ale nestalo se," přiznala.

Kritický okamžik zvládla Samková i v úvodu finálové jízdy, když v souboji o vedení musela přeskočit prkno Moioliové, aby nešla k zemi. Ustála to, Italku předjela a z prvního místa si dojela pro další triumf.

"Ani o tom nevím, že jsem to prkno přeskočila, už se těším, až se na to podívám ze záznamu," smála se Samková.

Vzpamatovala se i z těžkého pádu, který ji potkal v tréninku před kvalifikací. "Bylo to těžké na psychiku, ale dneska jsem se probudila a ukopdivu mě nic moc nebolo," uvedla.

Ve finále čtvrtečního závodu za ní skončila druhá Julia Pereiraová de Sousa Mabileauová z Francie a třetí Jacobellisová.

V Bakuriani se pojede další závod v pátek. Světový pohár pak vyvrcholí 20. března ve švýcarském Veysonnaz. Olympijská vítězka ze Soči a bronzová medailistka z letošního MS Samková útočí na třetí křišťálový glóbus, zatím ho získala v letech 2017 a 2019. Největší soupeřkou sedmadvacetileté Češky bude olympijská šampionka a obhájkyně vítězství v SP Moioliová. Samková má před ní náskok pěti bodů.

Závod mužů v Bakuriani vyhrál Kanaďan Eliot Grondin před Rakušanem Lucasem Pachnerem a Italem Lorenzem Sommarivou. Čeští závodníci Jan Kubičík a Radek Houser se do vyřazovacích jízd nekvalifikovali.

Závody SP ve snowboardcrossu v Bakuriani (Gruzie) - muži: 1. Grondin (Kan.), 2. Pachner (Rak.), 3. Sommariva (It.), 4. Hämmerle (Rak.), …37. Kubičík, 42. Houser (oba ČR). Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Hämmerle 270, 2. Grondin 262, 3. De Blois (Niz.) 187. Ženy: 1. Samková (ČR), 2. Pereiraová de Sousa Mabileauová (Fr.), 3. Jacobellisová (USA), 4. Moioliová (It.). Průběžné pořadí SP (po 4 závodech): 1. Samková 305, 2. Moioliová 300, 3. Guliniová (USA) 222.