Český skok bojuje o přežití. Máme generační problém, tvrdí legenda Hubač

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
15. 12. 2015 10:05
Český skok na lyžích je v útlumu. Na vině je menší zájem o kdysi tak úspěšný sport, ale také malá podpora ze strany státu i sponzorů. Všímá si toho i bývalý dvojnásobný medailista z Turné čtyř můstků Zbyněk Hubač. Potíže přiznává i současný šéf úseku sportovních skokanů Rostislav Jozífek.
Roman Koudelka je velkou hvězdou českého skoku. Jedinou.
Roman Koudelka je velkou hvězdou českého skoku. Jedinou. | Foto: Reuters

Praha - Před půl stoletím patřily skoky na lyžích k nejúspěšnějším sportovním odvětvím tehdejšího Československa. Hned několik skokanů se zařadilo do světové elity a byl mezi nimi i Zbyněk Hubač, vrstevník Jiřího Rašky.

Český skok podle něj v nynější době prochází nelehkým obdobím. Ze současné reprezentace je na vrcholu pouze Roman Koudelka (26 let), kterého následuje suita zkušených, ale stárnoucích veteránů - Lukáš Hlava (31), Jan Matura (35) a Jakub Janda (37). A za nimi zeje propast.

"Chápu, že generační problém nelze vyřešit ze dne na den, ale je smutné, že za kvartetem Koudelka, Janda, Matura, Hlava je velká mezera a ani výsledky v "druholigové“ Evropské lize nenutí k hlasitějšímu potlesku,“ zamýšlí se dvojnásobný medailista z populárního Turné čtyř můstků Hubač.

"Je velmi složité udržet náš sport při životě. Bez finanční pomoci sponzorů a příspěvků rodičů se neobejdeme," přiznává i současný sportovní ředitel úseku skoků Rostislav Jozífek.

Zájem i konkurence klesají

O tíživé situaci skokanů svědčí i čísla. V šedesátých letech bylo v československém národním týmu přes deset skokanů, kteří pravidelně vozili cenné kovy z významných mezinárodních soutěží. Nyní má medailové ambice v podstatě jen Roman Koudelka, aktuálně jedenáctý muž pořadí Světového poháru.

A odliv zájmu zrcadlí i členská základna, která je se současnými 120 členy o řád menší než bývala v časech Hubačových.

"O tento sport byl mezi mladými velký zájem, nechyběla koncepční práce a v oddílech měli chlapci dobré podmínky pro svůj výkonnostní růst. O start na mistrovství republiky se muselo bojovat v kvalifikaci a účast si zajistilo jen 60 nejlepších. A pokud vím, tak dnes jich přijede na vrcholnou domácí akci sotva patnáct,“ tvrdí dnes pětasedmdesátiletý bývalý skokan.

"Skoky na lyžích byly tehdy od Liberce po Harrachov stejně populární jako fotbal. V této oblasti bylo také v provozu kolem tří set malých i větších můstků, v zimě takřka s denním provozem," uznává Jozífek.

V penězích daleko za Evropou

Časy se ale změnily. Státní podpora od revoluce klesá a nepříznivá finanční situace se ani příští rok nezlepší. Prozrazuje to porovnání podílu podpory sportu v České republice vzhledem ke státnímu rozpočtu.

"V roce 2016 z celkového rozpočtu 1,2 bilionu korun půjde do sportu 3,35 miliardy korun. V porovnání s "běžnými“ evropskými zeměmi bychom se měli pohybovat někde kolem 10–12 miliard a v porovnání s vyspělými kolem třiceti miliard. A tak se pod můstky všichni diví, jak s takovým rozpočtem a malou členskou základnou můžeme stále někým konkurovat v Top 10," vysvětluje Jozífek.

Kluby tak musejí vedle státní podpory a sponzorských darů spoléhat i na pomoc rodičů, kteří přispívají na soustředění i některé závody. Oddílové měsíční příspěvky v různé výši od 250 do tisíce korun na pokrytí nákladů ale nestačí.

"Kluby se teď snažíme všemožně podporovat, například pomocí bodového systému. Body dosažené v mládežnických závodech přepočítáme na peníze a ročně tak rozdělíme kolem 1,5 milionu korun. Přesto je velmi složité udržet náš sport při životě. Bez finanční pomoci sponzorů a příspěvků rodičů se neobejdeme. Navíc jsme závislí pouze na malých můstcích a pokrýváme pouze tradiční oblasti v Čechách a na Moravě,“ tvrdí Jozífek.

Talentovaní podporu dostanou

Hubač si vzpomíná, že za minulého režimu měli i při řádově vyšších počtech členů všichni zájemci k dispozici vše nejnutnější, co skokan potřebuje.

"Pro mnohé dnešní rodiče jsou však finanční náklady na splnění přání jejich syna příliš vysoké, pohybují se za lyže, boty, kombinézu a helmu kolem třiceti tisíc korun. I to je asi jeden z důvodů, proč už několik let máme asi nejstarší reprezentační tým, v němž nevidím ani jednoho mladíka, který by ho doplnil," říká Hubač.

I tady ale Svaz bojuje, jak může, když se alespoň ty nejnadanější snaží podporovat, jak jen na to omezené prostředky stačí. "Všechny chlapce, kteří se chtějí skokům stoprocentně věnovat, vybavíme veškerým materiálem a zajistíme špičkové trenéry. Příkladem může být František Holík, který bude v letošní sezoně bojovat o medaile na juniorském mistrovství světa v Rumunsku,“ říká zkušený funkcionář Jozífek.

Koudelka patří do Top 10

První letošní závody ve Světovém poháru napověděly, co lze v letošní sezoně od stárnoucí české reprezentace očekávat.

"Roman Koudelka patří do elitní světové desítky s reálnou nadějí na občasné pódiové umístění. Jakuba Jandu v jeho 37 letech motivuje ještě starší stále výborný Japonec Noriaki Kasai a patří do první patnáctky. Skupiny starších a mladších talentovaných chlapců se vhodně doplňují a nejméně šest z nich má předpoklady pro slibnou budoucnost. V dívkách si pak vede velice dobře šestnáctiletá Zdena Pešatová, pravidelně startující ve Světovém poháru žen,“ doufá v lepší zítřky Jozífek.

Hubač pak s úsměvem nejprve netají své bohaté poznatky. “Koudelka je výborný a určitě dobře ví, proč má jeho výkonnost vzestupný trend. Já to vidím v lepšící se psychice a dynamickém odrazu. Dobře začal i Janda a Hlava teď o víkendu překvapil pěkným 15. místem, ale myslím si, že ještě potřebuje zlepšit techniku. Družstvo na lepší než šestou příčku asi nemá,“ uzavírá Hubač svůj pohled na současný český tým.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy