Skokani jdou do boje, ale není sníh. A chybí jim Koudelka

ČTK Sport ČTK, Sport
21. 11. 2013 9:35
V zelených kulisách začne o víkendu v německém Klingenthalu Světový pohár ve skocích na lyžích.
Takhle se radoval Jan Matura v minulé sezoně. Bude zase úspěšný?
Takhle se radoval Jan Matura v minulé sezoně. Bude zase úspěšný? | Foto: Reuters

Klingenthal - V zelených kulisách začne o víkendu v německém Klingenthalu Světový pohár ve skocích na lyžích. Organizátoři připravili ledovou stopu na nájezdu a sněhový dopad, který si v pondělí čeští reprezentanti jako jedni z mála vyzkoušeli, podle předpovědi počasí ale jiný sníh nenapadne.

Češi budou závodit bez zraněného Romana Koudelky, obhajobu celkového vítězství v olympijské sezoně zahájí Rakušan Gregor Schlierenzauer.

V týmu jsou Janda, Matura i Hájek

Českou šestici tvoří celkově desátý muž loňského ročníku SP Jan Matura, vítěz seriálu z roku 2006 Jakub Janda, loni druhý nejlepší Čech Lukáš Hlava, talentovaný Čestmír Kožíšek, "letec" Antonín Hájek a také Martin Cikl, který nahradil zraněného Koudelku. Všechny čeká v Klingenthalu páteční kvalifikace. "Po ní určím čtveřici pro sobotní týmový závod," řekl trenér reprezentace David Jiroutek.

Český tým v přípravě více skákal než obvykle. "To jsme nikdy nedělali, ale je několik vrcholů a olympiáda, tak jsme na to kladli důraz i proto, aby se kluci vyskákali a zvedlo se jim sebevědomí," vysvětlil kouč.

Kouč je spokojený, výkony jsou dobré

V letní Grand Prix jeho svěřenci předvedli několik dobrých výkonů a kouč si myslí, že se všem podařilo přenést formu do zimy. "Skákali jsme tři týdny na ledové stopě i na sněhu v Klingenthalu, zkoušeli jsme už jako jedni z mála zimní materiál, bylo to ideální. Takže se závěrem je velká spokojenost," prohlásil.

Na rozdíl od loňského roku nedošlo ke změnám v pravidlech, jedinou novinkou tak je skutečnost, že Hájek změnil značku lyží. "Uvidíme, jak se Světový pohár rozjede, hodně to ukáže, ale do olympijských her je pořád ještě času dost, zhruba dvacet závodů," upozornil Jiroutek. "Doufám, že se dá co nejdřív do pořádku Koudy (Koudelka)," zmínil potíže s krkem opory české reprezentace.

Po olympiádě přijde ještě MS v Harrachově

Pro český tým bude sezona extrémně náročná. Začátek obstará Světový pohár, prvním vrcholem bude tradiční Turné čtyř můstků na přelomu roku. Olympiáda v Soči je v únoru, po ní ale zdaleka sezona neskončí, neboť v polovině března Harrachov hostí mistrovství světa v letech. "I proto jsme letos skákali víc na velkých můstcích," pravil Jiroutek.

I když vrcholem roku je jednoznačně olympiáda, právě MS v Harrachově by mohlo být pro české skokany úspěšné i proto, že motivace světové špičky po Soči poklesne. "A pro nás to bude naopak umocněné tím, že to je doma. Nebude vadit, že to je na konci sezony, únava se doma odbourá, to nám pomůže, to bude výhoda," věřil Jiroutek.

Ostře sledovaný návrat Fina Ahonena

Favorité olympijské sezony jsou jasní. Silní budou Norové s loni druhým mužem SP Andersem Bardalem, Rakušané se Schlierenzauerem a Thomasem Morgensternem, vítězem SP z roku 2011, či Švýcaři, Slovinci a Poláci s Kamilem Stochem. Sledovaný bude i návrat ke kariéře v podání šestatřicetiletého Fina Janneho Ahonena.

"Myslím, že dominance Schlierenzauera letos nebude tak velká, vyrovná se to a špička bude širší. I proto si myslím, že Ahonen může být při svém návratu úspěšný," upozornil Jiroutek.

Program Světového poháru ve skocích na lyžích:

Muži:

23. listopadu - týmy (Klingenthal), 24. listopadu - Klingenthal, 29. listopadu - Kuusamo, 30. listopadu - Kuusamo, 6. prosince - smíšené týmy (Lillehammer), 7. prosince - malý můstek (Lillehammer), 8. prosince - Lillehammer, 14. prosince - Titisee-Neustadt, 15. prosince - Titisee-Neustadt, 21. prosince - Engelberg, 22. prosince - Engelberg.

Turné čtyř můstků:

29. prosince - Oberstdorf, 1. ledna - Garmisch-Partenkirchen, 4. ledna - Innsbruck, 6. ledna - Bischofshofen.

11. ledna - lety (Bad Mitterndorf), 12. ledna - lety (Bad Mitterndorf), 16. ledna - Wisla, 18. ledna - týmy (Zakopané), 19. ledna - Zakopané, 25. ledna - Sapporo, 26. ledna - Sapporo, 1. února - Willingen, 2. února - Willingen, 26. února - Falun, 1. března - týmy (Lahti), 2. března - Lahti, 4. března - Kuopio, 7. března - Trondheim, 9. března - Oslo, 21. března - Planica, 22. března - týmy (Planica), 23. března - Planica.

Ženy:

6. prosince - smíšené týmy (Lillehammer), 7. prosince - Lillehammer, 21. prosince - Hinterzarten, 22. prosince - Hinterzarten, 3. ledna - Čajkovskij, 4. ledna - Čajkovskij, 11. ledna - Sapporo, 12. ledna - Sapporo, 18. ledna - Zao, 19. ledna - Zao, 25. ledna - Ljubno, 26. ledna - Ljubno, 1. února - Hinzenbach, 2. února - Hinzenbach, 1. března - Rasnov, 2. března - Rasnov, 8. března - Oslo, 15. března - Falun, 16. března - Falun, 22. března - velký můstek (Planica).

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy