Zmlkni a dribluj? Bryant na tvrdou kritiku odpověděl Oscarem

Sport Sport
5. 3. 2018 11:09
Při nedělním předávání filmových cen Americké akademie se na pódiu objevil i bývalý basketbalista Kobe Bryant. Dostal cenu za animovaný film Dear Basketball.
Kobe Bryant s manželkou Vanessou
Kobe Bryant s manželkou Vanessou | Foto: Reuters

Los Angeles - Největší díl slávy si na letošním udílení cen Akademie uřízl film Tvář vody Guillerma del Tora, ovšem velký aplaus a zlatou sošku Oscara si v noci na pondělí vysloužila také legenda NBA Kobe Bryant. Bývalý basketbalista, který má doma plné skříně basketbalových cen a medailí, u porotců vyhrál se snímkem Dear Basketball v kategorii krátký animovaný film.

Tento šestiminutový snímek vychází z básně, kterou Bryant zveřejnil před třemi lety na webu The Players Tribune. Bryantovi jej pomohl zrežírovat bývalý basketbalista Glen Keane. 

"Vůbec tomu nemůžu uvěřit. Jako basketbalisté bychom asi opravdu měli hlavně mlčet a driblovat s míčem, ale jsem moc rád, že dokážeme i něco víc," prohlásila někdejší hvězda Los Angeles Lakers. 

Bryant tímto prohlášením narážel na spor, který se rozhořel kolem LeBrona Jamese. Ten před několika dny zveřejnil video, na kterém společně s dalším basketbalistou Kevinem Durantem kritizuje prezidenta Donalda Trumpa.  

Za to se mu ovšem dostalo tvrdé kritiky od novinářky Laury Ingrahamové z televize Fox news, která prohlásila, že by měl "sklapnout a driblovat",  protože ničemu jinému nerozumí a vzhledem ke svému vzdělání ani rozumět nemůže. 

Kobe Bryant, který během své dlouhé kariéry dvakrát vyhrál olympiádu, a dokonce pětkrát NBA, svým triumfem na Oscarech ovšem nejen Ingrahamové ukázal, že basketbalisté opravdu mohou dokázat i něco víc.

"Vždycky nám říkali, že se jako basketbalisté máme soustředit hlavně na hru, protože to je vše, co umíme. Já jsem se chtěl po konci své kariéry stát spisovatelem. A to se mi povedlo. Takže teď už lidi opravdu můžou říct - podívej se, on opravdu umí i něco jiného než jen driblovat a házet na koš," dodal James. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy