Skikrosař Kraus ukončil kariéru. Jako manažer se věnuje Samkové

ČTK ČTK
30. 11. 2015 19:56
Skikrosař Tomáš Kraus už nebude profesionálně závodit. Ukončení kariéry ve 41 letech oznámil na rozlučkové party v Praze.
Tomáš Kraus
Tomáš Kraus | Foto: ČTK

Praha - Dvojnásobný mistr světa ve skikrosu Tomáš Kraus ukončil v 41 letech kariéru. Čtyřnásobný vítěz Světového poháru oznámil odchod do sportovního důchodu na dnešní rozlučkové party v Praze.

Po zlomenině stehenní kosti v minulé zimě Kraus plánoval, že ještě v této sezoně zkusí závodit. Nyní se ale rozhodl, že už se na start nepostaví.

"Věším přezkáče na hřebík," oznámil Kraus. "Někdo to čekal před deseti lety, někdo před pěti, někdo říkal předloni, že to už je vrchol, a přišlo to teď," usmál se.

Rozhodnutí ukončit kariéru udělal v minulých dnech na Srí Lance. "Nebylo to těžký. Zažil jsem toho tolik dobrého i špatného, váhy byly nastejno a řekl jsem si jenom, že už byl nejvyšší čas," řekl Kraus. "Sešlo se to. Tělo řeklo ne. Hlava řekla, že už neví, jestli to je potřeba. A doma mám pěknou rodinu a už není potřeba, abych je vystavoval každý týden takovým stresům, kterým jsem je vystavoval minulé roky," dodal.

Ještě se zkoušel na sezonu připravit. Absolvoval dva kempy na ledovcích, ale pochopil, že už se nedostane do formy. "Dělal jsem hodně, abych vyzkoušel, jestli to půjde nebo ne. A zjistil jsem, že se za měsíc nebudu cítit dobře a nebudu ve formě, abych mohl dělat výsledky. Tak jsem si v klidu sedl a rozhodl se," řekl Kraus.

"Není jednoduché končit"

Když obvolával kamarády na rozlučkový večírek, tak si uvědomil, že není vůbec snadné oznámit konec. "Bylo divné říkat, přijď, budu oznamovat končení. Říkal jsem, že budu věšet závodění na hřebík, že se nachýlil čas, a po deseti telefonech jsem zjistil, že to není jednoduché končit, ale teď už je to v klidu. Těším se na zítřek, když už nebudu mít před sebou, jestli budu závodit, a pojedu jiný příběh," řekl Kraus.

Děčínský rodák Kraus je ikonou skikrosu. V roce 2002 vyhrál první závod seriálu SP. "Asi se mi hodně líbí, jak jsem vyrůstal s disciplínou, jak jsem zažíval začátek," řekl vítěz patnácti závodů, jenž malý křišťálový globus za skikros získal v letech 2005, 2006, 2008 a 2009.

V roce 2006 dokonce ovládl hodnocení všech akrobatických lyžařů, v letech 2005 a 2007 se stal světovým šampionem. "Každý čas ve skikrosu měl svoji atmosféru. Uvědomil jsem si, že to byl zajímavý čas," řekl Kraus.

Při rozjezdu skikrosu v roce 2002 říkal, že jde o motokros na lyžích. Nyní svůj názor poopravil. "Teď to spíš vypadá jako F1 na lyžích. Všichni jedou za sebou, je to hodně těsný, rychlosti vysoký. Posunulo se to tímhle směrem," uvedl.

Dělá manažera Samkové

Ostrou disciplínou plnou skoků a pádů mu bude navždy připomínat jeho tělo. Vždyť i jeho poslední závod v kariéře skončil letos v Arose pádem a zlomenou nohou. "Zjistil jsem, že jsem těch zlomenin neměl zase tolik," mávl Kraus rukou.

Jen olympijský úspěch mu chybí. Při premiéře skikrosu pod pěti kruhy ve Vancouveru 2010 skončil jedenáctý a loni v Soči o sedm míst horší. Od podzimu ale manažersky zastupuje olympijskou vítězku ve snowboardcrossu Evu Samkovou a pomáhat bude i skikrosařce Andree Zemanové. "Obě můžou olympijské zlato udělat, a když u toho budu trochu přítomný, tak si sen můžu trochu splnit," řekl.

Na svazích začínal jako sjezdař, je trojnásobným mistrem republiky ve slalomu a dvojnásobným v obřím slalomu. Čtyřikrát startoval na sjezdařském MS.

V blízké budoucnosti bude shánět sponzory Samkové, pomáhat Zemanové a s kamarádem už před rokem rozjeli cestovní kancelář zaměřenou na lyžařské a surfařské zážitky. "Na Srí Lance jsme zjišťovali resorty na surfování, tímhle směrem se chceme ubírat. Už rok na tom pracujeme a už jsme tý práce udělali hodně," uvedl.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle slovenského Denníku N se kauza týká akce s krycím názvem Jidáš, v rámci níž byli zatčeni i náměstek ředitele Slovenské informační služby (SIS) Boris Beňa nebo Petr Gašparovič, který byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy