Škarnitzl byl ve sprintu horských kol 18., jeho sestra čtrnáctá. Kulhavý závod nedokončil

ČTK ČTK
25. 5. 2018 20:43
Defektem skončil domácí závod v Novém Městě na Moravě pro Jaroslava Kulhavého.
Jaroslav Kulhavý měl defekt
Jaroslav Kulhavý měl defekt | Foto: Dalibor Sosna

Nové Město na Moravě (Žďársko) - Biker Jan Škarnitzl dojel v závodě Světového poháru v nově zavedené disciplíně short track na domácí trati v Novém Městě na Moravě osmnáctý. Jaroslav Kulhavý při ztrátě tří okruhů závod nedokončil. Vyhrál Novozélanďan Samuel Gaze. O nejlepší výsledek českých barev ve sprinterských závodech se postarala čtrnáctou příčkou Škarnitzlova sestra Jitka. Stejně jako při soutěžní premiéře před týdnem v německém Albstadtu zvítězila Dánka Annika Langvadová.

Velmi vyrovnaný závod mužů se rozhodl až v závěrečných metrech posledního z 11 okruhů na asfaltové cílové rovince. Jednatřicetiletý Škarnitzl měl z osmnácté příčky jen desetisekundovou ztrátu na vítěze. Tím se stal Gaze, který přespurtoval Mathieua van der Poela, jemuž vrátil prohru z Albstadtu, i krále světa horských kol posledních sezon Nina Schurtera ze Švýcarska.

"Bylo to prima. Pár short tracků už jsem v minulosti jel, takže jsem trochu věděl, jak to bude vypadat. Trať v Albstadtu byla asi o něco bezpečnější, tady to bylo místy asi až moc rychlé, čímž docházelo ke zbytečným pádům, ale to se musí ještě vychytat a ustálit," řekl Škarnitzl, jenž se oproti závodu na německé půdě posunul o dvě příčky vpřed.

Kulhavého naděje na dobrý výsledek vzaly za své zhruba v polovině závodu, kdy měl defekt zadního kola. I když ještě pokračoval, do cíle nedojel a výsledková listina ho zaregistrovala na 31. příčce.

"Nebylo to ideální. Jsem zklamaný. Absolvoval jsem alespoň dvacet minut, ale vlastně jsem si ani nezazávodil. Snažil jsem se dostat dopředu, což se mi po kouskách dařilo. Nechtěl jsem riskovat. Hodně závodníků jezdí agresivně. Pak jsem po jednom skoku jel blbou stopu a najel jsem na kámen, o který jsem prorazil kolo. To byla konečná," popsal Kulhavý.

Nejlepší start do prvního klání závodního víkendu na Vysočině měla Švýcarka Jolanda Neffová, ale pořadí se hodně měnilo a čelo pelotonu drželo prakticky pohromadě. Rozhodlo se až v posledním, desátém okruhu. Kolem Neffové se přehnala Langvadová a v klidu si dojela pro vítězství před Pauline Ferrandovou-Prevotovou z Francie a Neffovou, jež byla minule druhá.

Škarnitzlová dojela čtrnáctá s mankem 19 sekund a v porovnání s Albstadtem si stejně jako její bratr polepšila o dvě místa. Zároveň si dobrým umístěním zajistila pozici ve druhé řadě na startu nedělního závodu olympijské disciplíny cross country.

"Je to super. Zlepšila jsem se proti Albstadtu, ačkoliv tentokrát to byl mnohem těžší a rychlejší závod," pochvalovala si Škarnitzlová, která v jednu dobu dokonce vedla za sebou zbytek startujících.

"Měla jsem rychlost na rovince. Řekla jsem si, že to zkusím. I pro mě šlo o super pocit. Taktika byla vydržet vpředu co nejdéle a vybojovat druhou startovní řadu pro neděli. Je fajn si dokázat podruhé za sebou, že se mohu s ostatníma měřit," popsala Škarnitzlová.

Druhá Češka ve startovním poli Karla Štěpánová dokončila závod jako třicátá s takřka dvouminutovou ztrátou.

Závod SP v cross country horských kol v Novém Městě na Moravě (Žďársko):

Short track (sprint):

Muži: 1. Gaze (N. Zél.) 24:55, 2. M. Van der Poel (Niz.) -1, 3. Schurter -2, 4. Vogel, 5. Forster (všichni Švýc.) oba -4, 6. Fontana (It.) -5, …18. Škarnitzl -10, 31. Kulhavý (oba ČR) -3 kola.

Ženy: 1. Langvadová (Dán.) 25:42, 2. Ferrandová-Prevotová (Fr.) -1, 3. Neffová (Švýc.) -7, 4. Dahleová-Flesjaaová (Nor.), 5. Woodruffová (USA) obě -9, 6. Kellerová (Švýc.) -10, …14. Škarnitzlová -19, 30. Štěpánová (obě ČR) -1:59.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy