Zlomená čelist ani zapadlý jazyk Vlhovou nezastavily. Teď má holka od hotdogů glóbus

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
22. 3. 2021 5:55
Svému snu podřídila všechno. Královna točivých disciplín Petra Vlhová se naučila jezdit i ve vysokých rychlostech, aby dosáhla na historický triumf pro Slovensko a ovládla Světový pohár. Pětadvacetiletou lyžařku dotáhla k životnímu úspěchu obrovská vůle a schopnost dřít do úmoru.
Petra Vlhová s velkým křišťálovým glóbem
Petra Vlhová s velkým křišťálovým glóbem | Foto: Reuters

Před dvaceti lety to na nějaký hon za medailemi a blyštivými glóby vůbec nevypadalo. Rodiče Petry Vlhové měli u sjezdovky v Jasné stánek s občerstvením a malá Petra, než aby se pletla rodičům pod nohy, nasadila přezkáče a s o čtyři roky starším bratrem Borisem se proháněli na lyžích po svahu.

"Byli taková samostatná jednotka. Zalyžovali si, pak si dali hot dog a zase pokračovali. O nějakém vrcholovém sportu nemohla být řeč, prostě je to bavilo," vzpomínal pro slovenský deník Sme tatínek Igor Vlha.

Při volbě kroužků byl ten lyžařský ale jasnou volbou, odtud vedla cesta do lyžařského klubu i k prvním závodům. Všechno za velkého nasazení a obětí ze strany rodiny.

"Já skončil po žácích, už jsem nešel k juniorům, Rozhodli jsme se, že budeme investovat do Pétiny lyžařské kariéry," přiznal bratr Boris Vlha. 

Na domácím kopci v Jasné mohla ale její kariéra záhy skončit. Bylo jí sotva 11 let, když měla během tréninku vážnou nehodu a skončila v nemocnici.

"Srazila jsem se na sjezdovce se starším pánem. Měla jsem otřes mozku, zapadlý jazyk a asi na pětkrát zlomenou čelist," uvedla Vlhová.

Její otec tehdy stál u sjezdovky na Zahrádkách a celý incident viděl. "Ten pán tam neměl co dělat, vůbec, vůbec nereagoval na výzvy. Petra vyletěla na kraj tratě a trefila ho, když lyžoval. Bylo to dost vážné. Vidět ji pak na ARO se všemi těmi hadičkami byl horor. Myslel jsem si, že končíme s lyžováním," přiznal Igor Vlha. 

Jenže pro jeho dceru to konec nebyl, vrátila se k lyžování a zase chtěla trénovat. "Moc si toho z té nehody nepamatuju, ale vím, že jsem pak měla sdrátovanou pusu a prosila jsem rodiče, aby mě pustili zase lyžovat," smála se s odstupem času rodačka z Liptovského Mikuláše.

Její radost z broušení oblouků brzy přinesla ovoce, už v 15 letech se stala juniorskou mistryní světa ve slalomu a odborníci začali tušit, že Veronika Velez-Zuzulová má nástupkyni.

"Nemyslím si, že by Petra byla ten největší talent na světě, ale je to největší dříč. Všechny úspěchy dosáhla hlavně díky tvrdé práci," nechala se slyšet Velez-Zuzulová.

Své o tom ví trenér Vlhové Ital Livio Magoni, se kterým začali spolupráci před pěti lety. Předloni si společně došli pro titul mistryně světa a nyní i pro velký křišťálový glóbus.

"Jsem šťastný za celé Slovensko. Náš společný příběh je naplněný, už jsem to zažil s Tinou Mazeovou a s Petrou to pro mě znamená ještě o trochu víc," byl dojatý italský kouč.

A není divu. Jako hlavní trenér musel Vlhové vtlačit do hlavy, že její doménou nejsou jen točivé disciplíny, ale že může zajíždět dobré výsledky i v těch rychlostních. Právě díky tomu je nyní historicky první nejlepší lyžařkou světa ze Slovenska.

"Píšu historii, strašně moc to pro mě znamená. Odjeli jsme všechny závody, byla to náročná sezona a teď si to užiju," pochvalovala si Vlhová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Při výbuchu restaurace v Číně zahynuli nejméně tři lidé, dalších asi třiceti osob je zraněno

Při výbuchu v čínském městě Šen-jang na severovýchodě země ve čtvrtek zahynuli nejméně tři lidé. Dalších zhruba 30 osob je zraněno, uvedla agentura Reuters. Exploze nastala v restauraci a úřady prověřují její příčiny. Podle deníku South China Morning Post však vyšetřovatelé prověřují domněnku, že za výbuch může únik plynu.

Podle fotografií z místa exploze byl interiér restaurace zcela zdemolován. Škody jsou patrné i na okolních domech. Podle některých uživatelů sociálních sítí byl výbuch silný jako zemětřesení, napsala agentura EFE. Na místě zasahovalo přes 100 hasičů.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Spojené státy tvrdí, že nabídly KLDR jednání bez předchozích podmínek a nemají nepřátelské úmysly

Spojené státy nabídly Severní Koreji jednání bez předchozích podmínek a Pchjongjangu se snažily ukázat, že vůči KLDR nemají nepřátelské úmysly. Řekla to americká vyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová na zasedání Rady bezpečnosti OSN, jež se zabývala úterním testem severokorejské rakety, informovala agentura AP. Podle KLDR je reakce na test rakety přehnaná a ukazuje, že Washington měří dvojím metrem.

Podle vyslankyně má americká administrativa vážný zájem nalézt diplomatické řešení, které povede k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Na jednání Rady bezpečnosti KLDR vyzvala, aby přestala s testy raket a zahájila dialog.

Podle KLDR se však USA dopustily provokativního jednání, když označily úterní test za porušení rezolucí OSN. "USA měří dvojitým metrem, když nás (KLDR) odsuzují za rozvoj a testy zbraní, které také mají či je rozvíjejí," uvedla korejská státní média. KLDR opakovaně tvrdila, že USA a Jižní Korea proti ní vedou nepřátelskou politiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy