Útok na desítku nevyšel, Zabystřan kombinaci na MS nedokončil. Vyhrál Pinturault

ČTK ČTK
7. 2. 2023 15:30
Český lyžař Jan Zabystřan v kombinaci na světovém šampionátu v Courchevelu nezopakoval předloňské deváté místo z Cortiny d'Ampezzo. Nedokončil slalom, v němž si mohl polepšit.
Jan Zabystřan nedokončil slalom do kombinace na MS 2023 ve Francii.
Jan Zabystřan nedokončil slalom do kombinace na MS 2023 ve Francii. | Foto: Reuters

Zlato získal místní rodák Alexis Pinturault, který udržel vedení ze super-G a v součtu porazil o jednu desetinu sekundy obhájce titulu Marca Schwarze z Rakouska. Třetí skončil další Rakušan Raphael Haaser, jenž napodobil pondělní bronzový úspěch své sestry Ricardy.

Zabystřan skončil v superobřím slalomu do kombinace dvaadvacátý, ale do druhé části po odstoupení řady lyžařů nastupoval se čtrnáctým výchozím časem. Mohl útočit na první desítku, ale ve slalomu za druhým mezičasem zavlékl lyži za jednu z branek a vypadl. Velmi komplikovaně postavené branky nezvládlo projet ještě dalších třináct lyžařů.

Chyboval i mistr světa Pinturault, jenž se ve druhé polovině s vypětím všech sil udržel v trati. Ke zlatu, jímž navázal na triumf z MS 2019, mu pomohlo Schwarzovo zaváhání v extrémně přesazených brankách těsně před cílem. Na posledním mezičase Rakušan o tři desetiny sekundy vedl, ale pomalým závěrem čtyři desetiny ztratil a zůstal druhý. Muži na prvních dvou místech si tak prohodili pořadí z předloňského MS v Itálii.

Alexis Pinturault při slalomu do kombinace na MS 2023 se Francii.
Alexis Pinturault při slalomu do kombinace na MS 2023 se Francii. | Foto: Reuters

Pinturault se vrátil na vrchol po období, kdy se marně snažil navázat na životní sezonu 2020/2021 ozdobenou celkovým triumfem ve Světovém poháru. V aktuálním ročníku SP byl jen jednou na stupních vítězů. "Je to úžasné. Zvlášť po těch problémech na začátku zimy je fakt skvělé tady stát," radoval se na webu mezinárodní federace FIS.

Základ pro titul položil vydařeným superobřím slalomem. "Snažil jsem se útočit. Pohyboval jsem se na hraně, ale vždycky na té správné straně svých limitů, takže jsem to dokázal sjet bez velkých chyb, což byl ten hlavní cíl," pochvaloval si. Ve slalomu pak měl se startovním číslem jedna perfektní trať. "Myslím, že jsem nezajel úžasný, ale dobrý slalom. Obzvlášť s jedničkou, protože je opravdu těžké zjistit, kdy se do toho můžete opřít a kdy to musíte trochu víc kontrolovat," líčil.

Schwarz byl se stříbrem spokojený. "Dneska byl ten slalom velmi obtížný, obzvlášť ta závěrečná pasáž. Bylo to hodně zatočené a spousta kombinací. Udělal jsem tam chybu, ale to k tomuto sportu patří. Jsem šťastný za stříbrnou medaili," řekl.

Ani na třetím místě se po super-G nic nezměnilo. Haaser měl ve slalomu šestý čas a s přehledem uhájil bronzovou medaili se ztrátou 44 setin na vítězného Pinturaulta. Pro pětadvacetiletého Rakušana byl přitom dnešní závod premiérou na MS. Na velké akci debutoval loni na ZOH v Pekingu, kde skončil sedmý.

Neuspěl olympijský vítěz v této disciplíně Johannes Strolz z Rakouska, který nabral velkou ztrátu v superobřím slalomu a slalom pak nedokončil.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování v Courchevelu (Francie):

Muži - kombinace: 1. Pinturault (Fr.) 1:53,31 (1:08,25+45,06), 2. Schwarz -0,10 (1:08,31+45,10), 3. Haaser (oba Rak.) -0,44 (1:08,39+45,36), 4. Radamus (USA) -0,69 (1:08,84+45,16), 5. McGrath (Nor.) -0,72 (1:09,50+44,53) , 6. Meillard (Švýc.) -1,20 (1:09,59+44,92), …Zabystřan (ČR) nedokončil slalom.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při potopení lodi ve východním Karibiku zahynuli tři lidé, 13 se pohřešuje

Tři lidé zahynuli a 13 dalších se pohřešuje ve východní části Karibského moře, kde se v úterý potopila loď s 32 osobami na palubě. Šestnáct z nich se podařilo zachránit, informovala agentura AP. Příčina potopení lodi není známá.

Neštěstí se odehrálo v ranních hodinách místního času asi 60 kilometrů západně od Antiguy. Zatím není jasné, kam loď plula, řekl místním médiím šéf obranných sil Antiguy a Barbudy, plukovník Telbert Benjamin.

"Loď se potopila na relativně dost hluboké vodě, takže její vytažení může být poměrně náročné," dodal.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nizozemský dárce spermatu čelí žalobě, podle níž je otcem stovek dětí

Nizozemský muž, který byl dlouhá léta velmi agilním dárcem spermatu, čelí žalobě, podle které se stal biologickým otcem stovek dětí, čímž dalece překročil pravidla dárcovství. Napsal o tom list The Times. Na soud se obrátily rodiny, kterým 41letý Jacob Meijer pomohl k narození potomka. Podle nich neuváženým chováním podstatně zvýšil riziko náhodných příbuzenských svazků, incestu a vzniku psychických problémů u dětí, které zjistí, že mají stovky sourozenců.

Meijer, hudebník z Haagu, který nyní žije v Africe, postupně daroval sperma 13 klinikám pro léčbu neplodnosti a nabízel sperma i soukromě na sociálních sítích. Není jasné, kolik dětí nese jeho genetickou výbavu, on sám ale ve vzkazu jedné z matek připustil, že má asi 500 biologických potomků.

Podle pravidel se nesmí v Nizozemsku sperma od jednoho dárce využít u více než 12 matek a jeden muž smí za pomoci umělého oplodnění zplodit nanejvýš 25 potomků. Meijer tuto kvótu ale dalece překročil, a to zejména kvůli tomu, že klinikám poskytoval nepravdivé informace a vystupoval pod pseudonymy.

Jednou z žalujících je i žena, která vystupuje pouze pod křestním jménem Eva. Meijera si jako dárce vybrala na základě inzerátu na sociálních sítích v roce 2018, tady rok poté, co Nizozemec dostal oficiální varování, když se stal otcem 102 dětí. "Kdybych věděla, že už je otcem více než stovky dětí, tak bych si takového dárce nikdy nevybrala," tvrdí Eva. "Když si uvědomím, jaké to může mít pro moje dítě důsledky, tak se mi dělá zle od žaludku. Obrátit se na soud byl jediný způsob, jak můžu svoje dítě ochránit," dodala.

Sdružení DonorKind, které žalující zastupuje, tvrdí, že jedině rozhodnutí soudu může Meijera zastavit, aby v dárcovství nepokračoval.

Zdroj: ČTK
Další zprávy