Mám za sebou velkou bolest, svěřila se Pauláthová. Zkoušela i injekce s plazmou

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
16. 10. 2019 17:30
Už příští víkend odstartuje v rakouském Söldenu Světový pohár alpských lyžařů, v němž půjde v obřím slalomu o první body do světového žebříčku. Zatím bez Kateřiny Pauláthové, která po operaci kolena stále není zdravotně v pořádku. „Jet do Rakouska by byl nesmysl, zbytečně bych blokovala místo, které může někdo využít,“ přiznala hned v úvodu rozhovoru pro Aktuálně.cz.
sjezdové lyžování, TK před sezonou, Kateřina Pauláthová
sjezdové lyžování, TK před sezonou, Kateřina Pauláthová | Foto: Milan Kammermayer

Začátkem března jste ještě startovala na Světovém poháru ve Špindlerově Mlýně. Co se dělo s vaším kolenem pak?

Závod Světového poháru na domácí půdě jsem nemohla vynechat, ale hned o týden později, přesně 15. března, mě u doktora Beznosky v Benešově čekala operace. Původní představa o době léčení se pohybovala od čtyř do šesti týdnů, ale nastaly určité komplikace, takže nakonec bylo všechno jinak.

Co všechno jste musela podstoupit?

Počáteční prognóza prozrazovala utržený meniskus, což byla částečně pravda. Operace však zároveň odhalila defekty na patelární chrupavce a několik dalších problémů. Vznikl velký tlak na nervy, což bylo kvůli bolesti, které trvala skoro dva měsíce, vůbec to nejhorší. Těžce to snášela moje psychika, takže řadu týdnů mně dobře nebylo.

Jak probíhala vaše rehabilitace?

V programu jsem měla kondiční trénink, dvakrát jsem zkusila i lyže a nechyběly výživné injekce s plazmou. Přestože jsem s rehabilitací pokračovala i v letních měsících, tak kolenu se pořád nechtělo jít do plné zátěže.

A jak jste na tom teď?

Nemohu skákat ani sprintovat, ale ve spolupráci s kondičním trenérem a fyzioterapeutkou se snažíme aspoň o omezenou zátěž. Snažím se pro úplné vyléčení dělat maximum, ale zřejmě mají pravdu všichni, kteří mě uklidňují slovy, že to chce čas. Vyčistěním chrupavky i menisku a dalších zákrocích dostalo koleno hodně zabrat, takže cesta k normálu je delší, než se čekalo.

Máte už v plánu zkusit, co koleno vydrží?

Ano, už začátkem příštího týdne se na pět dní vydám do Itálie, kde v prostředí ve výšce 3500 metrů uvidím, zda už jsem schopna zvládnout i náročnou přípravu, nebo budu muset ještě nějaký čas počkat. Jsem odhodlána vstoupit do sezony naplno, ale samozřejmě s mankem v přípravě.

Kdyby se koleno v Itálii "umoudřilo," tak uvažujete o pravděpodobném programu aspoň do konce roku?

Samozřejmě bych se ráda zúčastnila několika závodů v Evropě. Velkým otazníkem zůstává cesta do Kanady, či do Spojených států. Hodně by však mělo napovědět

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 2 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 2 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy