"Hodně našlapané." Střemhlav jízda se Ledecké vyplatila, skončí třetí v pořadí sjezdu

Aktualizováno 16. 3. 2022 14:36
Italka Sofia Goggiaová slaví třetí malý glóbus za triumf v hodnocení sjezdu Světového poháru, Ester Ledecká skončila ve finále sezony v Courchevelu sedmá a v pořadí disciplíny obsadila třetí místo.
Ester Ledecká na trati sjezdu ve francouzském Courchevelu.
Ester Ledecká na trati sjezdu ve francouzském Courchevelu. | Foto: Reuters

Zvítězila americká lyžařka Mikaela Shiffrinová a přiblížila se k zisku velkého křišťálového glóbu za celkové prvenství v seriálu. Obhájkyně Petra Vlhová ze Slovenska totiž na šestnáctém místě nebodovala, Shiffrinová tak tři závody před koncem sezony vede o 156 bodů.

O druhé místo v závodu se o desetinu za Shiffrinovou podělily Rakušanka Christine Scheyerová a Švýcarka Joana Hählenová, které jely rychleji než Ledecká jen o osmnáct setin.

"Se sedmým místem jsem hrozně spokojená. Bylo to hodně našlapané, byly jsme vyrovnané a všechny holky jely dost rychle," řekla šestadvacetiletá Ledecká v nahrávce pro média.

"Jsem ráda, že jsem se sedmým místem v celkovém hodnocení sjezdu Světovéjho poháru posunula na třetí místo. To byl jeden z cílů závodu, takže jsem jsem ráda, že se mi to povedlo."

Ledecká vyrazila na trať Eclipse s číslem jedna. Na startu si odfoukla, odrazila se a za 7,33 vteřiny svištěla stovkou. Zvládla náročné skoky, držela dobrou linii, ale v závěru se nevyhnula drobné chybě. V cíli měla čas 1:27,28 minuty a usadila se do křesla vedoucí závodnice.

Českou hvězdu sice neporazily favorizovaná olympijská vítězka Corinne Suterová ze Švýcarska ani Goggiová, kterou Ledecká v cílovém prostoru objala, ale počtvrté v řadě se v SP na stupních vítězů ve sjezdu neudržela, byť ztratila na elitní trojici jen minimum.

V hodnocení sjezdu nasbírala Ledecká 339 bodů a v boji o třetí místo porazila Rakušanku Ramonu Siebenhoferovou o pouhých osm bodů. Ledecká zaznamenala svůj druhý nejlepší výsledek v hodnocení sjezdu v kariéře, předloni byla celkově druhá.

Goggiaová vyhrála hodnocení sjezdu, stejně jako loni a v roce 2018. "Byla to bláznivá sezona, jak na horské dráze. Nejprve jsem byla neporazitelná, po pádech jsem ztratila sebejistotu, ale vrátila jsem se a dnes je velký den," řekla vítězka čtyř z devíti sjezdů sezony.

Shiffrinová navázala na úspěšné tréninky ve Francii a dosáhla na 74. vítězství v SP v kariéře, ale teprve třetí ve sjezdu. V cíli dostala polibek od svého přítele Nora Aleksandera Aamodta Kildeho, který o pár hodin dříve vyhrál hodnocení sjezdu mezi muži.

Ve čtvrtek se jede v Courchevelu superobří slalom i s Ledeckou. Po pátečním závodu smíšených družstev jsou o víkendu na pořadu v Méribelu technické disciplíny.

Finále SP ve sjezdovém lyžování v Courchevelu (Francie):

Muži - sjezd: 1. Kriechmayr (Rak.) 1:50,43, 2. Odermatt -0,34, 3. Feuz (oba Švýc.) -0,54, 4. Kilde (Nor.) -0,85, 5. Hemetsberger (Rak.) -1,31, 6. Paris (It.) -1,54, 7. Crawford (Kan.) -1,59, 8. Cochran-Siegle (USA) -1,63, 9. Danklmaier (Rak.) -1,76, 10. Ganong (USA) -1,80.

Konečné pořadí sjezdu (po 11 závodech): 1. Kilde 620, 2. Feuz 607, 3. Paris 522, 4. Odermatt 517, 5. Mayer (Rak.) 508, 6. Kriechmayr 465.

Průběžné pořadí SP (po 34 z 37 závodů): 1. Odermatt 1459, 2. Kilde 1100, 3. Kristoffersen (Nor.) 874, 4. Mayer 858, 5. Feuz 794, 6. Kriechmayr 740.

Ženy - sjezd: 1. Shiffrinová (USA) 1:27,00, 2. Scheyerová (Rak.) a Hählenová obě -0,10, 4. Gisinová -0,14, 5. Gutová-Behramiová (všechny Švýc.) -0,16, 6. Mowinckelová (Nor.) -0,22, 7. Ledecká (ČR) -0,28, 8. Miradoliová (Fr.) -0,38, 9. Nuferová (Švýc.) -0,43, 10. Curtoniová (It.) -0,59.

Konečné pořadí sjezdu (po 9 závodech): 1. Goggiaová (It.) 504, 2. C. Suterová (Švýc.) 407, 3. Ledecká 339, 4. Siebenhoferová 331, 5. Puchnerová (obě Rak.) 296, 6. Mowinckelová 274.

Průběžné pořadí SP (po 34 z 37 závodů): 1. Shiffrinová 1345, 2. Vlhová (SR) 1189, 3. Brignoneová (It.) 955, 4. Goggiaová 873, 5. Gisinová 774, 6. Hectorová (Švéd.) 742, …17. Ledecká 425, 56. Dubovská (ČR) 124.