Už ani nedoufala, přesto se chce italská soupeřka Ledecké vrátit ještě na finále SP

ČTK ČTK
14. 3. 2021 15:53
Italská lyžařka Sofia Goggiaová se chce šest týdnů po vážném zranění kolena vrátit do Světového poháru ve finále v Lenzerheide. Navzdory výpadku totiž olympijská vítězka stále vede hodnocení sjezdu a má velkou šanci získat podruhé v kariéře malý glóbus.
Sofia Goggiaová.
Sofia Goggiaová. | Foto: Reuters

Osmadvacetiletá Goggiaová se zranila 31. ledna v Garmisch-Partenkirchenu, když upadla na vedlejší trati při sjezdu z prostoru startu zrušeného superobřího slalomu. Jedna ze soupeřek Ester Ledecké si zlomila v koleni kost a přišla o účast na domácím mistrovství světa v Cortině d'Ampezzo, kde měla být coby vítězka čtyř z úvodních pěti sjezdů sezony hlavní adeptkou na zlato.

I když ani sama nedoufala, že ještě do sezony zasáhne, hodlá Goggiaová v Lenzerheide absolvovat minimálně úvodní dva tréninky před středečním sjezdem. "Bude to sjezd jako každý jiný. Myslím, že jsem už překonala horší věci," řekla Italka, jež v posledních dnech trénovala v Livignu. "Necítila jsem žádnou bolest," pochvalovala si rodačka z Bergama.

Ačkoli nestartovala v minulých dvou sjezdech, má Goggiaová v hodnocení disciplíny relativně slušný náskok 70 bodů před druhou Corinne Suterovou. Pokud by Švýcarka ve středu vyhrála, stačilo by Goggiaové k zisku glóbu skončit osmá. Ledecká je v průběžném hodnocení devátá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy